У 2021 рік агропродовольча галузь України, як і інші сектори економіки, увійшла з новими можливостями, перспективами та викликами, спричиненими як змінами на глобальних ринках, так і коронавірусною реальністю.

Сільськогосподарські товаровиробники, які рахують гроші, як ніколи раніше, знаходяться у пошуку інноваційних рішень. Місцем зустрічі став Павільйон Нідерландів на міжнародній виставці АгроВесна/AgroSpring 2021.

AgroPortal.ua пропонує огляд найактуальніших з них.


Свинарство. +10% ваги при відлученні з Mellow Go від Denkavit

Українське свинарство гідне найкращих продуктів, бо щаслива свинка = смачна свинка, переконані в компанії UTAGRO, яка є ексклюзивним партнером нідерландської компанії Denkavit в Україні.

Керівник департаменту комунікації та маркетингу компанії UTAGRO Еліна Кац зауважила, що результатом експерименту використання престартеру Mellow Go від Denkavi у ФГ «Світоч» Одеської області, стало плюс 10% ваги при відлученні.

 

Кількість поросят при відлученні 13,2 голови середньою вагою 8,5 кг — це реальний результат отриманий на 100 гніздах. Господарство й до цього мало високі результати продуктивності свиноматок, а з інноваційними кормами для молодняку Denkavit мають здоровий ріст тварин та ще кращу продуктивність.

Концепція годівлі розроблена спільно Denkavit та UTAGRO гідна уваги українських господарств.


Овочівництво. Обладнання Omnivent ефективніше на 35-40%

Зберегти продукцію овочівництва — картоплю, моркву, цибулю, столовий буряк — непроста справа, але, притримавши товар до весни, виробник отримує кращу ціну.

«Українські виробники довіряють нідерландському досвіду, тому вентиляційні та охолоджуючі рішення компанії Omnivent знайшли своїх прихильників в Україні. Унікальність в тому, що компанія має власне програмне забезпечення, що гарантує ефективну роботу», — вказує директор Omnivent в Україні Денис Заяць.

 

Говорячи про ціноутворення, то українським агровиробникам пропонують нідерландські вентилятори і софт, інше обладнання — вітчизняне, що робить інноваційний продукт більш доступним. Середня окупність інвестиції у зберігання картоплі — 3-5 років.

Окрім цього, Денис Заяць уточнив, що якщо порівнювати з холодильним обладнанням, то це буде економія на 35-40%/рік. Цифри підтвердженні експериментом на Миколаївщині.


Тваринництво. Будиночки для телят для здоров’я

Нідерландська компанія VDK Agri заходить на ринок України з системою утримання для телят до 3 місяців.

«Це — спеціальні будиночки, адже найкраще утримання молодняку — вулиця, тому потрібно забезпечити максимальний комфорт для майбутнього здорового поголів’я. Основна перевага будиночків — матеріал: поліестер, укріплений скловолокном. Він і міцний, і забезпечує оптимальний клімат як взимку, так і влітку», — каже представник компанії в Україні Тетяна Копняк.

 

Серед інших переваг: знімні перегородки створюють гнучкі варіанти компонування, розбірна огорожа; менша площа поверхні; рухомий клапан на передній частині кошари забезпечує гарний огляд телят, легко миється та дезінфікується.


Контейнерні комбікормові заводи з продуктивністю 3-45 т/год

Модульні системи — унікальна концепція, розроблена Ottevanger Milling Engineers. Проводиться постійна модернізація обладнання у відповідності з останніми стандартами в комбікормовій галузі.

Це корми і для великої рогатої худоби, і птиці, і свиней, і риби, уточнює представник компанії в Україні Вадим Філіпов. Окремі установки презначені для виробництва кормів для домашніх тварин і обробки зернових культур (наприклад, сої).

 

«Низькі витрати на перевезення, низькі витрати на енергоспоживання, мінімальний час монтажу на місці установки, що допомагає зекономити 80% часу. Усі установки та системи управління є частиною проєкту і можуть бути розширені для включення повністю автоматизованої системи», — додає експерт.


Птахівництво. Зменшення використання антибіотиків

Нідерландська компанія Kanters Special Products спеціалізується на виробництві рідких кормових добавок, спрямованих на зменшення використання антибіотиків і збільшення прибутку господарства. «ВетАгро» — ексклюзивний представник компанії на території всієї України популяризує продукт.

«Кілька років тому, коли ми лише почали працювати з цим продуктом, ми займалися просвітницькою роботою, пояснювали, наскільки важливо вирощувати птицю без антибіотиків. Є компанії, які нас почули. Наші продукти не здешевлять виробництво, але вони роблять його екологічним, а продукцію корисною», — говорить представник компанії «ВетАгро» Богдан Зінь.

 

Kanters Special Products має сертифікат GMP+, що прийнятий системою HACCP. Тобто продукт аналізується на всіх ланках виробничого процесу з ідентифікацією і документацією щодо якості і безпеки продукції.

Відповідальний за експорт в компанії Kanters Special Products Пітер Елдерінг каже, що щорічний ріст компанії в Україні складає 20%. «Заборона на використання антибіотиків в Нідерландах діє близько 20 років, в Україні поки заборони немає, але, я сподіваюся, що така тенденція буде іти на спад», — додає він.

 

На початку 80-х років XX ст. компанія почала свою діяльність як господарство з вирощування бройлерів. Kanters була однією з перших, хто встановив комп'ютеризовану інформаційну систему управління фермою. Це дозволило щоденно збирати усі технічні показники і максимально точно аналізувати продуктивність птиці. Завдяки тому, що компанія мала можливість збору інформації на фермі, багато компаній цієї галузі звернулися до них для проведення випробувань і експериментів. На цій основі Kanters також почав розробляти і випробовувати власну продукцію, яка дозволила постійно покращувати виробничі показники.


Плодоовочевий бізнес. Системний прибуток реальний

Отримати максимальну кількість якісного продукту, зокрема овочів борщового набору, у кінці терміну зберігання реально з інноваційними технологіями, що забезпечуються високоякісними вентиляційними рішеннями та системою управління Tolsma.

Розумна система функціонує на усіх стадіях зберігання: ефективна та оперативна просушка, особливо це важливо для картоплі і цибулі, лікування механічних пошкоджень, що продукт отримав при збиранні, поступове охолодження, підтримка температури зберігання на сталому рівні.

«Ми бачимо, що в Україні недостатньо сховищ для зберігання плодоовочевої продукції, тому попит високий. Це вигідно. Звісно, з огляду на те, що ціни на овочі борщового набору нестабільні, складно прорахувати окупність таких інвестицій. Проте у середньому — це 4-5 років», — зазначає директор компанії «ТОЛСМА ТЕКНІК» Олесь Капітанчук.

 

Компанія також пропонує рішення компанії Kiremko для глибокої переробки картоплі: виробництво чіпсів, картоплі фрі, сухого картопляного пюре та інших продуктів з картоплі. Сухе картопляне пюре — один із затребуваних продуктів, попит зростає і в Україні, і у світі. Обладнання у Нідерландах коштує 3-4 млн євро, плюс доставка, монтаж, запуск, але у перспективі інвестиція себе досить швидко окупає, додає Олесь Капітанчук.

Радять у компанії виробникам звернути увагу на рішення з мийки, чистки, пакування, нарізки овочів, фруктів, це вже додана вартість. Наприклад, оптичне сортування лохини дає можливість сортувати ягоду за розміром та якістю та експортувати її.


Зберігання картоплі і цибулі. Втрата ваги до 5%

Впровадженням проєктів у галузі зберігання овочів, зокрема мова йде про системи зберігання для картоплі та цибулі, займається Mooij Agro. Компанія пропонує вентиляційне і холодильне обладнання.

Перевага, каже представник компанії в Україні Олександр Гурицький, в індивідуальному підході, проєктуванні під замовника і в досвіді, який отримали як в Україні, так і в інших країнах СНД, Туреччині.

 

«Здалося б, що обладнання універсальне, зрозумілі типи зберігання, зрозумілі системи, але кожен проєкт є унікальним. Ми ніколи не говоримо клієнту, що ви щось зекономите з нашим обладнанням і взагалі це не може бути філософією бізнесу, бо економія миттєва. Якщо ви хочете заробляти, то на обладнанні економити не потрібно», — додає він.

Обладнання забезпечує мінімальну усушку: на картоплі до 5%, на цибулі — 3-5%.


Алла Стрижеус, Наталія Помянська, AgroPortal.ua

Мультимедіа