Неймовірні села України 2019: Залізняк, Сумська область

09 вересня 2019, 06:00 9775

Експертна рада ІV Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2019» обрала 5 фіналістів. Бізнес-план розвитку сільських територій с. Залізняк, що на Сумщині, Експертна рада конкурсу оцінила у 686 балів, таким чином село посіло ІІІ місце в таблиці фіналістів. Редакція AgroPortal.ua відвідала громаду села, щоб переконатися в його неймовірності.

Місцеві звикли, що туристи цікавляться с. Залізняк як місцем для відпочинку, адже воно знаходиться неподалік від обласного центру. Тут є ставок з облаштованим пляжем та лісові масиви, де в сезон можна поласувати ягодами та грибами. В селі проведений поточний ремонт доріг та на суму 345 тис. грн було встановлено сучасне вуличне освітлення на сонячних батареях.

Через село проходять зелені маршрути поета та архітектора Олександра Паліцина, який вперше в Україні переклав «Слово о полку Ігоревім». «На території Залізняка знаходяться пам’ятка природи, комплекс дерев-старожилів, висаджених О. Паліциним. До них відносять тривіковий каштан, який росте поруч із його садибою, та дуб, а також двохсотлітню сосну», — розповідає заступник ректора Сумської обласної громадської організації «Паліцинська академія» Анатолій Близнюк.

  Джерело фото: AgroPortal.ua
Анатолій Близнюк, заступник ректора Сумської обласної громадської організації «Паліцинська академія» 

Проте цього року громада Залізняка вирішила додати ще одну родзинку і відновила свій історичний бренд — блакитну квітку цикорію. А все завдяки Ірині Варламовій, яка, ставши місцевим бібліотекарем, зацікавилася історією краю. «Місцеві селяни здавна займалися вирощуванням цикорію. Привіз цю рослину сюди з Прибалтики поміщик та меценат ХХ ст. Борис Золотницький, який у 1901 році побудував залізницю у напрямку «Суми-Готня». Станція й донині носить його ім’я», — розповідає Варламова.  

 Джерело фото: AgroPortal.ua
Ірина Варламова, методист відділу освіти, культури, молоді та спорту Верхньосироватської сільської ради

Всім відомо, що із кавою асоціюється Львів, до того ж саме там знаходиться фабрика «Галка», яка єдина в Україні виготовляє цикорій в промислових масштабах. Проте місцеві тішаться, що їхнє цикорне виробництво старше, ніж кавова фабрика.

На конкурс «Неймовірні села України 2019» с. Залізняк подало бізнес-план з облаштування цикорної кав’ярні-бібліотеки з аграрною та екологічною тематикою.

В рамках грантових коштів громада села хоче закупити промислову сушарку для цикорію та дві малих сушарки для овочів, адже цей напій подають вітамінізованим із додаванням різних ягід. А також кавомолку та кавоварку та ящики для зберігання і обробки рослин.  

  Джерело фото: AgroPortal.ua

Місце для цикорної кав’ярні вже виділили — це кімната в приміщенні сільської бібліотеки. Ремонт приміщення заплановано провести за бюджетні кошти до початку опалювального сезону. Тут же планують розмістити музейні експонати, щоб посмакувавши ароматним напоєм, туристи могли ближче пізнати історію цього краю. «В майбутньому музеї будуть експонати, які нам подарував скарбошукач із Сум. У колекції монети різного періоду, римські фібули, підкови, наконечники, скіфська кераміка, тобто все те, що було знайдено в нашій місцевості», — додає Ірина.   

Цього літа на території місцевого парку була відкрита «Золотницька сотка» — грядка культурного кавового цикорію. Ірина, яка на той час вже працювала методистом відділу освіти, культури, молоді та спорту Верхньосироватської сільської ради, самостійно закупила перші 100 рослин і назвала грядку в честь того ж місцевого поміщика Золотницького. «Видів цикорію насправді є дуже багато. Салатний цикорій вирощують у Нідерландах, Франції та Бельгії. В Чорногорії існує культура споживання і салатного, і кавового цикорію. А в Естонії навіть є музей цикорію із старовинною пічкою», — додає Варламова.  

  Джерело фото: AgroPortal.ua

На сотці викопувати цикорій не планують, хочуть, щоб наступного року він зацвів блакитною фотозоною для туристів. А для цикорної кав’ярні будуть використовувати рослини із городу місцевих активістів. Проте якщо туристів стане ще більше, громада Залізняка планує підписати угоду про співробітництво із місцевим фермером, який займається вирощуванням овочів, бо ж у нього є всі умови для вирощування цієї рослини.

В Залізняку вже навіть спланували зелений маршрут «Zалізний цикорій». «Наш тур буде унікальним, максимум для 10 осіб. Спочатку туристи знайомляться із визначними місцями нашого села, а потім йдуть до цикорної кав’ярні на смачну каву та цікаву екскурсію музеєм», — говорить Ірина. — Ми розуміємо, що дорога до серця туриста також лежить через шлунок, тим паче, що зараз існує тренд на екологічну та крафтову продукцію, тому сподіваємося, що нам вдасться здивувати навіть найвибагливіших мандрівників».


Місце розташування: Сумська область, Сумський район, с. Залізняк.
Як доїхати: до Сум із Києва можна доїхати маршрутним таксі або потягом. Із Сум до Залізняка можна доїхати автобусом, який відправляється з автостанції. Перше відправлення о 05.15 год, останнє — 20.50 год.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua