ФІНАЛ. Неймовірні села України 2018: Чечельник

16 липня 2018, 00:00 14984

Селище Чечельник, що у Вінницькій області, було заселене здавна. Перші поселення, виявлені археологами на території Чечельниччини, відносяться до періоду Трипільської культури (4-3 тис. до н.е.), залишки якої були знайдені при розкопках у 1923 році.

Незважаючи на те, що селище дійсно древнє, назва в нього відносно нова та пов’язана із військовим на прізвище Чечель, котрий обороняв село від ворогів. Як знак пошани та подяки, при в’їзді до селища йому встановлено пам’ятний знак.

Місцеві говорять, що чечельницька земля поцілована Богом, бо з давніх-давен мала три храми різних віросповідань (православний, католицький та іудейський), котрі гармонійно доповнювали однин одного і збереглися до наших днів.

Мурований костел святого Йосипа Обручника збудовано ще у 1751 р. В головному вівтарі цього храму була вміщена копія ікони Ченстоховської Богоматері, написана невідомим малярем у XVIII ст. З часом ікона Богородиці прославилася своєю чудодійністю на Поділлі й не тільки. Наразі в костелі проводяться ремонтні роботи.

До заснування Свято-Михайлівського храму в Чечельнику було дві невеличких православних церкви, які об'єднали в одну. Новий храм був одним із найкрасивіших на Поділлі, проте у 30-х роках його було підірвано. Згодом храм відновили: він став ще вищим, величнішим, ніж був колись. Чого варта лишень 52-метрова дзвіниця!

Третьою релігійною святинею Чечельника є синагога, яка стоїть у центрі селища, нагадуючи про те, що ще до початку ХХ століття тут був великий хасидський і торгово-промисловий центр Подільської губернії. На жаль, на разі лише по частково збереженим декоративним елементам на фасаді можна судити про красу і велич цієї синагоги. Сьогодні вона не знаходиться на реконструкції.

Для відтворення повної картини незайвим буде відвідати старе єврейське кладовище, яке теж багато розповість про історію єврейського народу.

«Я вважаю, що окрасою нашого селище є люди, які, незважаючи на релігійні вподобання, економічні чинники та посади, однаково люблять свій Чечельник», — стверджує фахівець з написання інноваційних програм селищної ради Лариса Шабельник.

Саме пані Лариса і була ініціатором подачі заявки на конкурс. «Я ще в минулому році подавала наше селище на конкурс, але, на жаль, наша робота не отримала прихильності, — говорить вона. — Проте я маю звичку все задумане втілювати в реальність, і тому в цьому році я спробувала ще раз подати наш Чечельник — і не помилилася, адже ми гідні, щоб нас також називали неймовірними».

Ентузіазму в Чечельнику — хоч відбавляй! Буквально зранку, перед нашим приїздом, селищна рада приймала представників Вишеградської четвірки, які приїздили у рамках проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства». Наразі селище працює над індивідуальною стратегією налагодження грамотного поводження зі сміттям та планує впровадження роздільного збору твердих побутових відходів. Вже виділені майданчики під контейнери та готуються металеві навіси для них.

У столиці громада здобула перемогу в національному фотоконкурсі «Великі світлини маленьких місць: моя громада — наше майбутнє», який було організовано Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.

Перемога у фотоконкурсі не є дивиною, адже місця тут дійсно мальовничі! Чого лише варта родзинка села — маєток князя Орлова. В 1871 році князь Микола Олексійович Орлов успадкував Чечельницьке помістя. В Чечельнику він посадив красивий парк, облаштував фонтанами, огородив кам’яним муром. У парку князь побудував двоповерховий дзеркальний маєток з усіма необхідними допоміжними спорудами — конторою прикажчика, пекарнею, їдальнею, кузнею, а також житлові будинки для прислуги. До наших днів залишились лише будинки управляючого та парк з частиною огорожі. Парк на сьогодні є пам’яткою садово-паркового мистецтва, площа якого становить 7,9 га. 

В хорошому вигляді зберігся і капітанський міст з видом на річку Савранку. Фото тут виходять неймовірні!

Ще однією архітектурною знахідкою є каплиця, яка була збудована в кінці ХІХ століття. Каплиця — це родинний склеп, де знаходились гробниці князів Сабанських. У 1928 році ці гробниці були перевезені в Польщу за домовленістю з урядом країни. Каплиця збереглася у незмінному вигляді й до сьогодні. 

На рівні області громада також не пасе задніх! За ними перемога у ХІV обласному конкурсі по укріпленню дамби на березі річки та у ХV — по озелененню.

«Стратегія розвитку селища розписана по всім напрямкам, і благоустрій не є виключенням, — розповідає селищний голова Світлана Палісіка. — В минулому році власними силами ми облаштували європейську молодіжну площу, на якій зараз проводиться багато селищних свят, впорядкували парк, провели частково освітлення, проклали водогін, зробили ямковий ремонт доріг».

Примітка автора. Дорога до Чечельника проходить через Одеську трасу. Toyota Land Cruiser Prado рухається плавно: ми практично не відчували ям, адже автомобіль їх просто «проковтував». Шуму в салоні абсолютно не було, це при тому, що середня швидкість сягала 170 км/год. Наш маршрут в 5 годин було подолано за 3:40. Що є заслугою зручного, надійного та витривалого авто.

Пані Світлана на посаді вже третій рік, до того — працювала завідуючою одного з дитячих садочків. За її словами, бажання зробити своє село кращим не давало їй спокою, саме тому вона й захотіла очолити громаду. Вдалося їй це не з першого разу! Проте наполегливість у чечельничан у крові.

Робочими місцями жителів селища забезпечує ТОВ «Ліс-майстер» (180 робочих місць), «АгроМаш» (40 робочих місць), заклади харчування (40 робочих місць) та державні установи. Крім цього, на території громади працюють аграрні підприємства, котрі орендують землю: ТОВ «Чечельбіоленд», ТОВ «Шевченківське», ПП «МТС».

В Чечельнику функціонує дві школи на 254 та 180 місць, два дитячих садочки на 165 та 80 дітей, якими опікується селищна рада, будинок культури, при якому є вокальні та хореографічні колективи.

На території села діє національний природний парк «Кармелюкове Поділля». Саме в день нашого візиту в урочищі «Вишенька» відбувся VІІ Міжнародний молодіжний форум «Південне Поділля — перлина України».

«Даний форум проходить вже 7-й рік поспіль, — розповідають організатори. — Він покликаний зібрати та об’єднати молодь для вирішення екологічних проблем, а також оздоровитися. Цього року в форумі приймає участь 87 дітей з різних куточків України, є одна команда з Республіки Молдова».

Крім архітектурної складової, Чечельник має дивовижне місце розташування. «Ми знаходимося в колисці гір, а посередині тече річка, такі собі міні-Карпати у нас!» — розповідає із захопленням місцевий майстер-умілець В’ячеслав Петровський.

І щоб зробити свої міні-Карпати ще більш привабливими для туристів, громада вирішила здійснити проект по облаштуванню відпочинкової зони на окраїні села, де колись стояв млин.

«На цьому місці колись була торговиця, а в центрі стояв старий млин. Ми хочемо його відновити. Млин буде розміщений по центру, а навколо нього поставимо лавки, урни, облаштуємо дитячий та спортивний майданчики. Зробимо місце для масових гулянь», — говорить селищний голова.

Світлана Палісіка впевнена, що навіть якщо їм не вдасться здобути перемогу, проект все одно буде реалізовано!

Більше фото


Місце розташування: Вінницька область, Чечельницький район, смт Чечельник.
Як доїхати: з Києва до Чечельника можна доїхати автобусом, який відправляється з центрального автовокзалу.
Орієнтована вартість дороги: близько 300 грн в один бік (Київ-Чечельник).


Фінал Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2018». Голосуємо!