UNIVERSEED: силосні гібриди для прибуткового тваринництва

27 серпня 2020, 07:16 4388

Кукурудза «горить» на українських чорноземах. Проте компанії LNZ Group вдалося «обійти» надмірну посуху і здивувати аграріїв зеленими посівами силосних гібридів із гарним качаном кукурудзи UNIVERSEED на Вінниччині.

Завдяки посухостійкості та стресостійкості гібриди UNIVERSEED наприкінці серпня мають не лише відмінну форму, а й забезпечили високу врожайність. AgroPortal.ua в рамках Silage Workshop вивчав, як силосні гібриди стають запорукою прибуткового тваринництва.
 
Від насіння — до надою молока
 
Силосні гібриди кукурудзи UNIVERSEED були презентовані в Україні минулого року. Цьогоріч додалося два нових: середньоранній EXPG600 ФАО 260 та середньопізній EXPG607 ФАО 420.

Директор дистрибюторської компанії ТОВ «ЛНЗ» Андрій Полтавець
Директор дистриб'юторської компанії ТОВ «ЛНЗ» Андрій Полтавець 

«Незважаючи на негативну динаміку, тваринництво в Україні може бути ефективним і прибутковим. На цьому ми акцентуємо, демонструючи результати демовипробувань нових гібридів. Одна справа — купити якісне насіння, інша, не менш важлива, — правильно його виростити. Позиція нашої компанії полягає в тому, щоб надати технологію «під ключ»: від насіння — до надою молока. Лише за таких умов клієнти мають змогу перевірити переваги нашої продукції», — констатує директор дистриб'юторської компанії ТОВ «ЛНЗ» Андрій Полтавець.
 
За його словами, компанія заклала 40 демополів, щоб дослідити, як працюють гібриди у різних кліматичних зонах.

«N.B!» Silage Workshop на Винничині: акцент на ефективності силосу
 
Вінниччина — новий, але ключовий регіон для компанії. Тут створили представництво і переконані, що у короткостроковій перспективі гібриди кукурудзи UNIVERSEED домінуватимуть на полях. «Якісна кормова база — передумова для розвитку тваринництва. LNZ Group запропонувала технологію та гібриди, які дозволять аграріям отримувати прибуток в умовах змін клімату», — додає керівник агродепартаменту LNZ Group В'ячеслав Панасюк.

Керівник агродепартаменту LNZ Group Вячеслав Панасюк
Керівник агродепартаменту LNZ Group В'ячеслав Панасюк 

Прогресивна технологія
 
Іллінецький державний аграрний коледж, що у Вінницькій області, став одним із партнерів LNZ Group. Директор навчального закладу Василь Пиндус розповідає, що на 780 га коледжу зазвичай переважає зернова кукурудза, і лише до 100 га відводиться під силосну. Та у наступному році подібну практику переглянуть.

Директор навчального закладу Василь Пиндус
Директор Іллінецького державного аграрного коледжу Василь Пиндус

«Цьогоріч 30% товарних посівів зернової кукурудзи змушені збирати на силос, оскільки не отримаємо якісного зерна. Натомість гібриди UNIVERSEED стоять ще зелені, мають високий показник облиствленості та зеленої маси, а також високу якість роздрібненості зерна — це показники якісного силосу. Ми маємо повну лінійку гібридів UNIVERSEED на наших полях, придивляємося до результатів демонстраційних ділянок і наступного року плануємо розширювати товарні посіви під кукурудзою саме гібридами UNIVERSEED», — додає Василь Пиндус.
 
За його словами, співпраця з LNZ Group не лише забезпечує поля та ферму навчального закладу найякіснішим насіннєвим матеріалом та якісними кормами, але й дозволяє студентам працювати з прогресивною технологією.
 
«Ми вчимо студентів працювати на результат. Зоотехніка чи технолога неможливо підготувати, не маючи власної ферми або не відправляючи його на виробничу практику в такі компанії, як LNZ Group, тому студенти 40% часу проводять саме у практичних умовах», — додає керівник закладу.
 
Практичні результати
 
LNZ Group у своєму портфелі має 5 гібридів силосної кукурудзи UNIVERSEED від раннього ФАО 260 до пізнього ФАО 420.
 
«Усі гібриди мають зубоподібний тип зерна, підвищену облиствленість і борошнисту зернівку, яка має підвищений вміст крохмалю, що є запорукою якісного корму та підвищення надоїв», — розповідає менеджер з розвитку агротехнологій компанії LNZ Group в центральному регіоні Леонід Чорний.  

Менеджер з розвитку агротехнологій компанії LNZ Group в центральному регіоні Леонід Чорний
Менеджер з розвитку агротехнологій компанії LNZ Group в центральному регіоні Леонід Чорний

Серед переваг:

  • властивість руйнування зернівки під час збирання, що дуже добре для силосу, адже утворюється силосна маса з битим зерном;
  • легке стебло, яке добре скошується, подрібнюється, за рахунок м’якої клітковини легко ферментується, а також краще засвоюється тваринами;
  • широке вікно збирання завдяки здатності довше утримувати вологу, навіть після дозрівання зерна;
  • за рахунок м’якого стебла, яке швидше руйнується, відразу після збору силосу можна заорати плугом стерню і проводити посів.

«Основна перевага силосних гібридів — додаткове листя: зверху качана налічується 10-12 листків. А також, на відміну від зернових, вони мають набагато ширшу листову пластину, різниця складає 2-3 см», — додає Леонід Чорний.
 
У свою чергу В'ячеслав Панасюк завжди радить сільгоспвиробникам не робити ставку на один гібрид, а диверсифікувати ризики, обираючи 2-3 гібриди різного періоду стиглості.

Якісний силос = більше надоїв
 
Представники ДПДГ «Шевченківське» підтвердили, що побачене на демополях дійсно вражає: силосні гібриди мають хорошу масу і гарний качан. У той час на Київщині, де знаходяться потужності господарства та 4 тваринницьких ферми, ситуація з кукурудзою значно гірша. Тож наступного сезону планують брати для посіву два гібриди різного терміну стиглості, оскільки 4 ферми потребують подовженого терміну закладання силосу. 
 
Те, що Київщина через несприятливі погодні умови цього року не спрацювала по кукурудзі, каже і зоотехнік ПООП «Еліта» (м. Тетіїв) Олексій Шамрай. Підприємство є складовою частиною корпорації, яка налічує 6 господарств, і в чотирьох із них утримується ВРХ загальною кількістю близько 3 тис. голів.

Зоотехнік ПООП «Еліта» (м. Тетіїв) Олексій Шамрай
Зоотехнік ПООП «Еліта» (м. Тетіїв) Олексій Шамрай

«Фактично кукурудза «горить», качана немає, мала врожайність, але ми нічого не можемо зробити. Головним показником у силосних гібридах є маса-качан. У нас зараз об’єм є, а маси немає, а зерно — це крохмаль, енергія, молоко. Відсутність зерна нам доведеться компенсувати концентратами. У наступному сезоні плануємо сіяти силосні гібриди UNIVERSEED, будемо підбирати гібриди», — додає він.
 
Агроном Украгропродінвест ТОВ ПК «Зоря Плділля» Володимир Іванчик теж відмітив для вирощування на наступний рік гібриди S3825 ФАО 380 та S3909 ФАО 390. У його господарстві утримується 1200 корів і близько 2 тис. голів молодняка. Така кількість ВРХ потребує якісної кормової бази. «Якщо зерна мало, у раціон тваринам потрібно додавати концентровані корми, а це — додаткові витрати і вища собівартість літра молока. Ідеально, коли в силосі співвідношення зерна складає 30-40%», — розповідає він.

Агроном Володимир Іванчик
Агроном Володимир Іванчик

Незалежний експерт у галузі тваринництва Михайло Травецький переконаний, що завдяки правильній спеціалізованій годівлі ВРХ з використанням якісних силосних гібридів типу Leafy-Floury від бренду UNIVERSEED молочне тваринництво може бути прибутковим.

«N.B!» Силосна арифметика: як тваринництво зробити рентабельнішим за рослинництво

 Незалежний експерт у галузі тваринництва Михайло Травецький
Незалежний експерт у галузі тваринництва Михайло Травецький

Не менш важливим моментом є і процес заготівлі силосу. «Збирання кукурудзи на силос потрібно починати, коли зерно досягло молочно-воскової стиглості, оптимальна волога для збирання силосу становить 60-70%. Силосну яму важливо закрити за 3-4 дні, тоді всі процеси пройдуть ефективніше і буде менше втрат. З силосними гібридами UNIVERSEED не потрібно чекати 2,5 місяці, силос проходить процес ферментації протягом 30 днів і готовий до згодовування. До того ж, дані гібриди адаптивні до різних раціонів, тобто можуть використовуватися для різного типу тварин», — відзначає Михайло Травецький.
 
Найближчим часом усі бажаючі аграрії можуть приїхати на воркшопи LNZ Group, які відбудуться в Київській та Чернігівській областях, щоб особисто подивитися на демополя та отримати експертну консультацію фахівців.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua