AgroGear. Збереження вологи. Засуха змушує змінювати технології. ВІДЕО

03 вересня 2021, 06:38 4060

Засуха на Сумщині дошкуляє агровиробникам уже щонайменше п’ять років, але останній рік був особливим і довів, що тенденція йде на погіршення. Тому в ПСП «Гарант» (с. Олексіївка, Сумська область) прийняли рішення якомога менше турбувати землю і переходити на вологозберігаючі технології.

Засновник господарства Василь Єльніков працює на цих землях уже дуже давно. За часів СРСР він очолював колгосп, через певний час після його реорганізації створив власне підприємство ПСП «Гарант», яким керує уже 22 роки.

За його словами, цьогорічна засуха принесла багато втрат: недобір по пшениці на підприємстві склав близько 20%, по ячменю та гороху — 10-15%. Так само є небезпека недобору врожаю по сої, кукурудзі та соняшнику.

«Засуха змушує нас змінювати технології. Ми намагаємося максимально зберігати вологу, а для цього вдаємося як до власних розробок, так і до досвіду колег, зокрема, з південних регіонів, бо там з цією проблемою зіштовхнулися раніше за нас. Хоча і в нашому регіоні вона існує вже років п’ять», — говорить Василь Єльніков. 

Потрібно якомога менше перевертати ґрунт, щоб не сушити його. Тому ми підбираємо вологозберігаючу лінійку знарядь

Цього року, за словами Василя Єльнікова, піврічна норма опадів у 300 мм випала наприкінці травня — на початку червня. На цих опадах і сформувався урожай.

«Із зими ми вийшли з дефіцитом вологи, і навесні та ж ситуація. Якщо раніше рівномірний сніжний покров був на рівні 30-40 см, то цього року — 10 см чи навіть менше. Цього недостатньо, щоб сформувати хоч якийсь запас вологи», — скаржиться аграрій.

Такий клімат раніше був притаманний Херсонщині чи Одещині, й дуже рідко на Сумщині температура влітку перевищувала +30°С. Зараз же немає жодного сезону, щоб температура не сягала +32-36°С. Іноді буває і вище.

Василій Єльніков
Василій Єльніков

«Для рослин, які ми вирощуємо, а це горох, ячмінь, пшениця, кукурудза, соняшник, соя, такі температури катастрофічні. І якщо до цього ми мали традиційний обробіток ґрунту, а потім перейшли на глибокорозпушувачі, то сьогодні уже і цей варіант нас не влаштовує. Зараз потрібно якомога менше перевертати ґрунт, щоб не сушити його. Тому ми підбираємо для нашого підприємства вологозберігаючу лінійку знарядь», — говорить Василь Єльніков.

Щоб використовувати KUHN Excelerator 8005, навчання не потрібне

Про таке знаряддя для вертикального обробітку ґрунту як Excelerator 8005 у господарстві дізналися з відео на YouTube. А згодом отримали дзвінок від представника компанії УАПК із пропозицією випробувати його на полях господарства.

«Ми спробували, нам сподобалося, і ми відразу ж його придбали. Представники компанії обслуговували нас на належному рівні, допомагали із запуском, супроводжували консультаціями — працювати було комфортно», — говорить керівник господарства.

У ПСП «Гарант» запевняють, що довго навчати механізаторів не довелося. Та й взагалі навчання як такого для використання цього агрегату не потрібно: представники УАПК показали, як він працює, розказали про нюанси, і в господарстві відразу приступили до роботи. В експлуатації Excelerator 8005 теж немає жодних проблем.

«Цим агрегатом ми користуємося перший рік. Зараз розробили технологію під озиму пшеницю, бо це одна з профільних культур у нашому господарстві. А загалом ми використовуємо його для обробки ґрунту під озимину, а це у нас горох, ячмінь, соя. Культиватор із технології ми поки вирішили прибрати, бо він дуже сушить ґрунт», — пояснює Василь Єльніков.

Навесні, коли було сиро, ми використовували Excelerator 8005, оскільки культиватор не міг зайти в поле

За словами Василя Єльнікова, агрегат показав хороший результат, тому його й надалі будуть використовувати в господарстві.

«Будемо розробляти технологію під кожну культуру з урахуванням збереження вологи, хоча й розуміємо, що єдиного стандарту все одно не буде. Рік на рік не припадає, і немає жодних гарантій, що технологія, яка спрацювала цього року, працюватиме і надалі», — говорить він.

За словами агронома підприємства Миколи Желдубовського, навесні Excelerator 8005 працював у парі з трактором Claas 930 AXION зі швидкістю 14-15 км/год. Ні налипання ґрунту, ні загрузання не було.

«А вже лущення по гороху та ячменю ми робили зі швидкістю 16-18 км/год, з кутом атаки 5 градусів. На полі були пожнивні рештки, але після Excelerator 8005 — все ідеально», — говорить він.

Під озиму пшеницю на полях господарства планують зробити обробіток спершу Excelerator 8005, потім — глибоке розпушування на глибину 27-30 см із внесенням добрив і передпосівний обробіток також Excelerator 8005.

Микола Желдубовський
Микола Желдубовський

«Насамперед ми хотіли придбати його для збереження вологи. І цей агрегат із завданням справляється: він робить мікротріщини в ґрунті, через які відбувається накопичення вологи. Також він здійснює передпосівний обробіток ґрунту, після якого поле виглядає бездоганно», — додає агроном.

Василь Єльніков говорить, що для його господарства KUHN Excelerator 8005 — хороший агрегат, і якщо колег він зацікавить, то вони можуть приїхати і подивитися, як він працює.

«На сьогоднішній день з метою збереження вологи такий агрегат потрібно мати якщо не усім, то багатьом українським сільгоспвиробникам», — підсумовує він.


Вікторія Євтушенко, AgroPortal.ua