УЗА: Поспішні законодавчі ініціативи щодо експорту зерна спровокують кризу в Україні

16 листопада 2023, 12:01 1699

Українська зернова асоціація висловила стурбованість через сплеск ініціатив нового законодавчого регулювання експорту зерна, коли на ринку вже почали діяти нові правила експорту, запроваджені урядом.

Як говориться у повідомленні УЗА, у парламенті депутатами вже зареєстрована низка альтернативних законопроєктів, які нібито спрямовані на покращення регулювання ринку зерна, тоді коли зернова галузь в умовах війни намагається відновити експорт зерна, зокрема й через тимчасовий гуманітарний коридор.

В асоціації підкреслили, що завжди виступали за прозорі правила гри на ринку зерна, однак нещодавно запроваджені Кабміном (постанова КМУ від 31 жовтня 2023 р. №1132 та №1133) нові правила експорту агропродукції повинні бути протестовані на предмет ефективності та не створювати перешкод для критично важливого для держави, бюджету та оборони експорту України. 

Водночас УЗА вважає, що поява великої кількості законодавчих ініціатив у парламенті, спрямованих на регулювання експорту зерна, коли ще не відпрацьована система експорту відповідно до нових правил, може ускладнити ситуацію й на так досить зарегульованому ринку зерна та призведе до значного падіння експорту, а відтак і цін на зерно українських аграріїв. 

«У результаті українські аграрії, які вже два роки поспіль страждають через низькі ціни на продукцію та високу вартість логістики через обмежені можливості експорту, можуть збанкрутувати і втратити все. В такому випадку країна втратить чи не єдину галузь, яка наповнює бюджет в умовах війни та забезпечує країну валютною виручкою. В цих умовах додаткове непродумане та непотрібне втручання в регулювання ринку зерна та експорту тільки зашкодить країні», — підкреслили в асоціації. 

На думку членів УЗА, поспішні законодавчі нововведення в умовах впровадження нових правил експорту, запроваджених урядом, можуть значно погіршити умови роботи для відповідальних та сумлінних експортерів. Ба більше, такі неузгоджені та шкідливі нововведення можуть відлякати тих небагатьох з них, які готові були йти на ризик і експортувати зерно тимчасовим гуманітарним коридором.

«У запропонованих законопроєктах фактично пропонується запровадження ручного регулювання експорту через індикативні ціни, коли будь-який податківець чи митник зможе блокувати кожну окрему експортну операцію на власний розсуд. Це значно збільшує ризик корупції в умовах, коли наші західні партнери вимагають від України боротьби з корупцією для вступу до ЄС та НАТО», — пояснюють в УЗА.

І додали, що законодавці можуть повністю зупинити експорт зерна, який приносить більше $20 млрд країні, яка знаходиться в стані війни і вкрай потребує цих грошей. 

«Зупинка експорту автоматично означає банкрутство аграріїв і поглиблення кризи в економіці України майже миттєво», — підсумували фахівці.