БЕБ стверджує, що ризикові підприємства експортують 20% зерна

16 листопада 2023, 14:55 1173

Ризикові підприємства за 9 місяців поточного року експортували зернові невідомого походження на 133,9 млрд грн. Це понад 20% від загальної кількості.

Такі результати аналізу експортних операцій з сільськогосподарською продукцією оприлюднило Бюро економічної безпеки (БЕБ).

«Одним із найпоширеніших методів «чорного» експорту зерна є використання ризикових підприємств. Вони заздалегідь створюються для експорту необлікованого зерна, що придбане за готівку.

Тобто аграрії вирощують зерно та за готівку продають компаніям, що зазвичай оформлені на підставних осіб та не займаються постійною господарською діяльністю», — пояснили у відомстві. 

У БЕБ зазначили, що ці компанії не подають документи про походження зерна або декларують у митних деклараціях удаваних виробників.

«Після того, як зерно залишає межі України, його перепродають кілька разів, і воно вже легально потрапляє до кінцевого покупця. У результаті валютна виручка не повертається до України, а бюджет не отримує надходжень, оскільки компанії-експортери є фіктивними.

Зазвичай кінцевим покупцем зерна є компанія-нерезидент, яка передає кошти за товар іншому нерезиденту, повʼязаному з українським експортером», — додали у відомстві. 

Також існує схема, в якій валюта перераховується на розрахункові рахунки нерезидента, який потім закуповує товар, наприклад, у Китаї, та імпортує до України, щоб потім реалізувати його за готівку та продати іншим підприємствам податковий кредит.