Кожні десять років світова економіка проходить певний процес оновлення. Після інтенсивного розвитку ринки повертаються до більш збалансованого стану. Тому інвестиційні банки і міжнародні аналітичні центри очікують нової кризи, яка, судячи з усього, відбудеться в 2019-2020 роках.

Про це заявив співзасновник і директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future Анатолій Амелін.

«Великою зоною ризику є торгова війна США і Китаю. Загострення відносин між країнами може призвести до серйозного уповільнення темпів зростання експорту з КНР і, як наслідок, експортоорієнтованої китайської економіки», — вважає він.

Китай, продаючи більше, ніж купував, зміг сформувати резерви в іноземній валюті понад $3 трлн, переважно в доларах, які були в тому числі інвестовані в американські боргові цінні папери. Зараз внаслідок вирівнювання торгового балансу Пекін втрачає можливість фінансувати американську економіку (через покупку суверенних боргових паперів). Це створить проблеми і для китайської економіки, і для американської. За оцінками аналітиків AXA Investment Managers, через торгову війну США можуть втратити 1% ВВП протягом наступних двох років. Втрати світової економіки можуть скласти $430 млрд, або 0,5% ВВП, вважає експерт.

«Підвищення ставки ФРС загрожує дефолтами по всьому світу. За даними IIF, у країн, що розвиваються, до кінця 2019-го підійде термін погашення облігацій на $2,7 трлн, близько третини з яких номіновані в доларах. Зараз, коли ставки ростуть, вартість обслуговування накопичених доларових боргів зростає, а залучати нові позики стає все дорожче. Це погіршує перспективи зростання країн, що розвиваються», — пояснює Амелін.

У зоні ризику, на його думку, Туреччина, Аргентина, Бразилія. Згідно з прогнозом IIF, проблеми можуть з'явитися у Колумбії, Єгипту, Нігерії, Мексики, ПАР, Бразилії та Туреччини.

«Світова криза докотиться і до України. Ми — експортоорієнтована країна (частка експорту в ВВП більше 50%), причому наш експорт сировинний. Підвищення облікової ставки ФРС тисне на вартість сировинних ресурсів, а слідом за ними і на доходи українських експортерів. Якщо темпи зростання світової торгівлі будуть знижуватися, впаде зовнішній попит на наші товари. Як результат, скоротиться внутрішнє виробництво, погіршиться торговий баланс, просяде національна валюта і реальні доходи українців», — вважає експерт.

Також Амелін назвав кілька кроків, які допоможуть «підготуватися» до кризи:

1. Системна стратегія розвитку економіки, яка дає базу і впевненість інвесторам незалежно від економічних циклів.

2. Фіскальна політика. Щоб в Україну прийшли інвестиції, потрібно збалансувати співвідношення ризику і прибутковості. Одним із таких інструментів є заміна податку на прибуток податком на виведений капітал.

3. Правова система. Якість правосуддя в країні критично низька у порівнянні з іншими юрисдикціями, до яких придивляються інвестори.

4. Енергетична адженда разом зі зміною сальдо торгового балансу. Україна імпортує енергоресурси на $11-12 млрд на рік, з них газу, нафти і нафтопродуктів — на $8 млрд. Зміна політики доступу інвесторів до надр і стимулювання цієї активності дозволить Україні значно знизити обсяги імпорту, вирівняти торговий баланс, створити нові робочі місця.

5. Зняття мораторію на землю. Тільки цей крок дозволить залучити в економіку України від $30 млрд до $50 млрд інвестицій в перспективі 5-10 років, причому в більшості ці інвестиції будуть внутрішніми.

AgroPortal.ua за матеріалами НВ

Мультимедіа