Технології дозволять Україні отримувати високі врожаї навіть при зміні клімату

26 червня 2020, 09:44 1901

Збереження та відновлення родючості ґрунтів дозволить Україні отримувати високий урожай в умовах кліматичних змін. Стан чорноземів і ґрунтова волога здатні піддаватися керуванню.

Таку думку висловив директор ТОВ «Агрофірма «Колос», кандидат сільськогосподарських наук Леонід Центило.

Він вважає, що всі надбання треба використовувати й адаптувати до нових умов. Сучасні виклики — це не лише тенденції ринку, а й нові погодні умови.

«Від змін клімату ми маємо не зовсім позитивні результати. Тому ефективність використання всіх ресурсів ставатиме ще жорсткішою. Треба зрозуміти, що ми повинні збирати не валовий урожай, а мати валовий збір грошей, яких повинно вистачати на інвестиції в землю, в майбутнє, в технології й техніку», — підкреслив аграрій.

Леонід Центило уточнив, що перевага українських чорноземів у тому, що вони здатні легко піддаватися керуванню — це дуже важливий момент. У світі є безліч територій, де складно зробити ту чи іншу технологічну операцію так, щоб вона задовольнила агровиробника.

«Ми формуємо технології сьогодні… Ми поставили собі за мету зібрати найкращі елементи світових технологій, залучити вітчизняний науковий потенціал і це все адаптувати», — констатує він.

На думку експерта, усе менше й менше в аграрному секторі залишається випадкових людей. Нині залишилися ті, хто серйозно проінвестував у сучасну техніку, в інноваційні технології.

Леонід Центило зазначив, що його господарство перейшло на цивілізовану систему перетворення рослинних решток, гною, куриного посліду, на виробництво добрив.

»І нині на це справді є попит як для маленької агрокомпанії, так і для великої. Наша продукція, яку ми випробували в себе, дає можливість ефективно керувати ґрунтами, водоймами, навіть майданчиком для відходів і розуміти, що на полі, яке піддалося керуванню, завжди запаси вологи будуть вищими. Таким чином, аграрій може отримати вищий від середнього врожай», — розказав він.

Найперше — потрібно навчитися добре господарювати із сівозміною, щоб потім добре господарювати без неї. В Україні сівозміна однозначно потрібна. Якою вона має бути — залежить від ринку, вважає аграрій.

При цьому в людини є серйозний важіль, який дозволяє ефективно керувати ґрунтовою вологою, впевнений він. Адже, наприклад, протягом останніх кількох років на Київщині випадає 400 мм опадів на рік — це замало, але водночас у деяких регіонах маємо результати, коли за весь період вегетації випадає на рівні 200 мм опадів, і формується повноцінний нормальний урожай.

«Нормалізувавши мікробіологічні процеси в ґрунті, я нормалізую його фізико-біологічний стан. Це той важіль, що дасть змогу кожному аграрію керувати ґрунтовою вологою.

На наших полях показники суттєво відрізняються від середніх. Але я можу сказати з гордістю, що залежно від попередників, завдяки технології, яка працює вже понад десять років, у нас цього року запаси продуктивної вологи відрізнялися від сусідніх полів», — поділився Центило.


AgroPortal.ua за матеріалами «Агробізнес сьогодні».