Зниження ПДВ загнало в глухий кут половину агробізнесу

03 вересня 2021, 07:50 4123

ПДВ 14% — це злочин для держави, преференції зерновикам і глухий кут для переробників, свинарів та борошномелів.

Таку думку висловив генеральний директор ТОВ «МК М'ясний» Олександр Скорик під час конференції Last summer day.

«Свинарство — це стратегічна галузь, і не лише для нашого бізнесу, а й в цілому для українського фермерства, розвитку села. Експортуючи нереальні обсяги зерна, ми є по суті сировинним придатком, оскільки не можемо зробити елементарне — додану вартість», — вважає Олександр Скорик.

За його словами, знизивши ПДВ з 20 до 14%, експортери зерна зробили для себе преференцію, загнавши у глухий кут практично половину сільськогосподарського бізнесу. Це стосується вирощування свиней, м'ясної та борошномельної галузі, комбікормових заводів. У подальшому це може призвести до тотального знищення окремих галузей або ж відходу в тінь.

«Те, що ми «відбилися» і повернули 20% для свинини і молока, ще не означає, що це на краще. Проблема просто переклалася на свинарів: при продажі вони повинні заплатити 20%, тобто доплатити 6%. І потрапляють у неконкурентне середовище, тому що в Україні є так звана офшорна зона, що називається «єдиний податок». Адже одноосібник має право вирощувати зерно і спокійно його згодовувати свиням, а потім продати м'ясо на ринку — і при цьому до нього не застосовується жодна система оподаткування. Це офшор, що дозволяє робити економіку в економіці. Тому інвестори й розводять руками: ми не розуміємо, як у вас працювати, якщо є паралельний світ, і держава не дбає про те, щоб усі були в рівних умовах», — пояснює Олександр Скорик.

Він зазначає, що свинарі готові працювати за будь-якою системою оподаткування, але вона повинна бути рівна для всіх абсолютно. Якщо свинарі не будуть відстоювати свою позицію, то свинарство в Україні буде знищено за наступний рік.

«В усьому світі кожен законодавець бореться за власного виробника шляхом прямих дотацій, виплат на одну голову, на кормову базу тощо. Міністерству ми запропонували чотири варіанти допомоги, щоб свинарство та інші галузі, в яких задіяна кормова база, за нинішній рік бодай не були збитковими. Перший — введення мита на зерно, приміром, якщо зернові коштують більше $200, то на залишкову ціну встановлюються мита (приміром 70%), щоб ціна для свинарів була не більше $210-215. Зараз ціна $270, тож на $70 ми пропонуємо встановити 70% мита, яке буде спрямоване на розвиток того ж самого тваринництва. На таку пропозицію міністр відповів, що цей крок не сподобається міжнародним корпораціям, оскільки це недемократично. Втім, у нас можна знищити цілу галузь, а «зрізати» надприбутки — зась», — розповідає Олександр Скорик.

Другий варіант, який запропонувала асоціація «М’ясної галузі», — пряма дотація на одну голову 500-700-1000 грн, щоб усі вийшли на «біле» поле. Третій — зробити дотацію на 1 т зерна, приміром $50 з тонни. Останній варіант — застосувати ПДВ 14% до усього виробничого ланцюга, включаючи млин, пекарню, курей.

«Це призведе до падіння собівартості у свинарстві на 6-6,5%, зниження ціни для кінцевого споживача. До того, ж половина економіки вийде з тіні. Це єдиний варіант, який дозволить нам вижити», — вважає Олександр Скорик.


Валентина Оврас, AgroPortal.ua