Ринок землі: корупція процвітає на проведенні нормативної грошової оцінки

01 листопада 2021, 10:44 1363

Ажіотажу на ринку землі за 100 днів дії не спостерігається. Однак уже з'явилася корупційна складова в оцінці землі.

Про це розповів голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Дніпропетровської області Анатолій Гайворонський.

«Ніхто відрами землю не продає та вагонами не відправляє. 100 днів ринку землі пройшли спокійно, особливого ажіотажу немає. У нашій області продано трохи більше 7 тис. га землі, це не так вже й багато. Люди не дуже бажають продавали», — зазначає він.

Гайворонський підкреслив, що землю купують фермери і агрохолдинги.

«Щоби купували одноосібники чи сімейні фермери — такого не чув», — говорить він, додаючи, що, можливо, поштовх дасть держпідтримка.

Експерт зазначив, що люди вичікують, коли поля дорожчатимуть.

Однак, за його словами, за час дії ринку вже виявилась корупційна складова при оцінці землі.

«Для того, щоб купити землю, треба зробити нормативну грошову оцінку. Оцінку ми робимо через Публічну кадастрову карту. Часто у відповідь приходить, що НГО на цю ділянку немає. Тоді фермер пише заяву в районний Держгеокадастр. З нього вимагають певні кошти і дають цю оцінку. Це корупційна складова. Це створює проблеми, бо в кожному районі по-різному визначається НГО», — розповідає Гайворонський.

Така ж ситуація з НГО при викупі фермером землі, яку він орендує.

«Щоб подати заявку для вирішення місцевою владою, також необхідна НГО, за яку беруть близько $1 тис. Це корупція, з якою мають боротися наші правоохоронні органи. З самого початку такі негативні фактори необхідно виправляти», — вважає експерт.

Також виникають проблеми при оплаті цієї землі до Держказначейства, в якому не знають, яким чином фермерам перерахувати кошти за землю, яку вони хочуть купувати.

«Думаю, це зроблено спеціально. До ринку землі питань з НГО не було. Як відкрився ринок землі, розпочалися проблеми з НГО. Це єдиний «заробіток», що залишився в Держгеокадастрі», — підсумовує Гайворонський.


AgroPortal.ua за матеріалами телеканалу «Відкритий»