Втрата довіри: наслідки форвардної кризи

03 лютого 2021, 09:31 1585

У лютому-березні розпочинається процес активної контрактації зерна нового врожаю, але вже зараз спостерігаються певні відмінності від попередніх років та змінюються партнерські відносини між компаніями.

Таку думку висловила аналітик аграрних ринків Чорноморського регіону Refinitiv Світлана Малиш під час круглого столу «Чи є майбутнє у форвардних контрактів в Україні?».

«Зважаючи на компанії, які відмовилися поставляти продукцію в цьому сезоні, трейдери та експортери досить прискіпливо дивляться на постачальника і не надто відкриті для укладання форвардних контрактів на зерно нового врожаю», — розповідає Світлана Малиш.

За її словами, в свою чергу, компанії, які, незважаючи на всі проблеми, сумлінно виконували свої зобов’язання, зараз теж не поспішають укладати форвардні контракти на урожай нового сезону. Період активної контрактації переміщається в часі для розуміння, яка ситуація буде з урожаєм.

«Від невиконання форвардних контрактів постраждали не лише зерновий ринок, але й олійний сектор. Цього маркетингового року за оцінками операторів ринку було укладено найбільше форвардних контрактів на соняшник обсягом від 5 до 6 млн т. Частково відмовами від поставки сільгосппродукції за форвардними контрактами можна пояснити ріст цін, який ми спостерігали на початку сезону по кукурудзі. Так само бачимо зростання цін на соняшник і олію», — зазначає Світлана Малиш.

Аналітик відмітила, що в Чорноморському регіоні Україна найбільш розвинений аграрний ринок з точки зору наявності механізмів і торговельних зв’язків, які допомагають функціонувати ринку в цілому.

«Багато компаній використовують у своїй роботі не лише фізичний форвард, але й комбінують його з іншими хейдинговими стратегіями з використанням біржових інструментів. Та попри все загальна культура ведення бізнесу в Україні залишається, на жаль, не на високому рівні, й потрібно його підвищувати», — підкреслює Світлана Малиш.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua