Потрібно терміново починати відновлення системи зрошення в Україні

04 листопада 2020, 10:08 1475

Близько $5 млрд інвестицій необхідно залучити, щоб відновити третину посівних площ в Україні, які гостро потребують зрошення.

Таку думку висловив президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

За його словами, тільки на першому етапі відновлення системи зрошення потрібно мінімум $1,5 млрд.

Леонід Козаченко підкреслив, що для цього треба реалізувати проєкт створення та запуску Земельного іпотечного банку, котрий мав би близько $30 млрд фінансового ресурсу, яким можна було б повністю забезпечити потреби і у відновленні зрошення, і у придбанні землі. Вартість кредитних ресурсів була б невисокою — максимум 2%.

«Цю роботу треба розпочинати невідкладно, однак цьому заважає багато проблем. Найперша з них — захист прав інвесторів», — вважає експерт.

Він навів приклад, коли у 2007 році приватна компанія у Миколаївській області вклала $7 млн у систему зрошення на площі понад 2 тис. га. Це дало потужний виробничий ефект: урожайність сільгоспкультур зросла втричі. Але угоди оренди паїв у інвесторів були підписані лише на 10 років. Конкуренти переконували власників паїв розірвати угоди з діючим орендарем та укласти з ними нові.

«Унаслідок тривалого конфлікту та судової тяганини більшість селян передали свої ділянки іншому підприємству, яке не запропонувало компенсувати витрати на зрошення попередньому орендарю. Тоді останній вимушений був зруйнувати систему зрошення. Правоохоронці відкрили кримінальну справу», — нагадує Козаченко.

Тому питання власності мають бути врегульовані, підсумував голова УАК.


AgroPortal.ua за матеріалами «Інфоіндустрія»