Чи відіграє людський фактор вирішальну роль у децентралізації, і чому позитивний приклад є вірусним для створення ОТГ?

При спілкуванні з головами створених ОТГ чітко видно спільну тенденцію. У регіонах, де є перший позитивний приклад створення ОТГ, «вірус» децентралізації поширюється миттєво.

Чому так відбувається?

Українське суспільство та місцеві громади пам’ятають низку реформ, багато з яких не були успішними або не доведені до кінця. Це спровокувало природній супротив будь-яким змінам. У випадках, коли він підсилений егоїстичною позицією місцевого лідера, який боїться втратити посаду і розуміє, що не готовий очолити новостворену ОТГ, об’єднання блокується. Але достатньо лише жителям ознайомитися з успіхами сусідніх громад та зрозуміти, що реальні позитивні зміни можливі, — процес об’єднання уже не зупинити.

Схожий досвід пережили у Носівській ОТГ. Створити територіальну громаду в першу хвилю не дозволили упереджене ставлення та відсутність амбітності. Однак позитивні зміни сусідньої Макіївської ОТГ, мешканці якої користуються перевагами щодня, мотивували підтримати ініціативу носівського голови — і в другу хвилю виборів було створено об’єднану територіальну громаду.

Звісно, саме формальне створення ОТГ — лише перший крок до покращення добробуту громади та налагодження гідних умов проживання її мешканців. Необхідно пройти інвентаризацію всіх оброблюваних земель; мотивувати роботодавців виплачувати всі заробітні плати офіційно з відповідним відрахуванням ПДФО до бюджету громади; провести навчання працівників виконавчих органів ОТГ; забезпечити громадський контроль за ефективністю використання бюджетних коштів.

На прикладі Носівської ОТГ можна сказати, що будуть як перемоги у вигляді відновлення занедбаного хокейного майданчика, забезпечення житлом молодих лікарів, закупівлі громадського та шкільного транспорту, так і поразки на кшталт перереєстрації підприємства у столиці з метою ухилення від контролю за сплатою податків.

Аби «вірус» позитивних змін поширювався швидше на всі регіони, в УКАБ запрацював Центр підтримки ОТГ. На семінарах, початок яких запланований на квітень, спеціалісти аграрних компаній-членів УКАБ обмінюватимуться досвідом застосування найефективніших методів взаємодії з громадами. Під час обговорення з колегами, які займаються роботою з пайовиками, ми зрозуміли, що на місцях недостатньо експертизи в управлінні земельними ресурсами, бюджетуванні та виконанні бюджету, розвитку та благоустрої інфраструктури. Люди часто не знають, як ефективно і правильно це організувати. Тому ми плануємо напрацьовувати механізми боротьби з тіньовим обробітком земель, реалізація яких суттєво збільшить надходження до бюджетів ОТГ.

Трьома китами фінансування життєдіяльності сільських ОТГ є надходження від ПДФО, єдиного податку 4 групи та земельного податку. Виведення земель з тіньового обробітку збільшить надходження за всіма трьома напрямками. В масштабах країни — це мільярди гривень. Спільно з очільниками ОТГ та аграрними компаніями, які працюють прозоро, будемо впроваджувати зазначені напрацювання у життя. Впевнені, що людський фактор тут допоможе поширити «вірус» децентралізації та позитивні зміни.

Тарас Висоцький, генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу»

Мультимедіа