Агробізнес після карантину: багато процесів залишаться в онлайні

06 квітня 2020, 10:32 3846

В Україні, як і в світі, не лишилося сфери, якої не торкнулася пандемія коронавірусу. Аграрна галузь — не виняток.

Таку думку висловив голова ГС «Аграрний союз України» Геннадій Новіков.

Він зазначив, що карантин і поширення хвороби виявили слабкі місця в системі держуправління, економіці, бізнесі, соціальній сфері. Однак ситуація несе не лише неминучу кризу, а ще й низку можливостей.

«Зараз як ніколи гарна нагода для кожного власника бізнесу й управлінця проаналізувати допущені помилки та слабкі місця. Стресові ситуації змушують мозок працювати швидше, а будь-які обмеження роблять людей більш гнучкими і винахідливими. То чому б цим не скористатись?» — пояснює експерт.

За словами Геннадія Новікова, якщо  розглядати проблему масштабно, то з економічної точки зору негативний вплив на агробізнес наразі чи не найменший, адже підприємства, які виробляють чи реалізують продовольчі товари, одні з небагатьох продовжують працювати у штатному режимі.

«Відчутні труднощі зі збутом продукції були хіба що у виробників фруктів та овочів у період закриття продовольчих та оптових ринків. З іншого боку — конкуренція знизилась (в тому числі через ускладнення імпорту), і ціни на цю продукцію зросли, а самі аграрії почали замислюватися над кооперацією, зокрема, що стосується логістики», — додає він.

Експерт підкреслив, що деякі виробники перейшли на онлайн-продажі та почали реалізовувати свою продукцію через сторінки у соцмережах, сервіси оголошень тощо, а це передбачає й організацію власної доставки.

«Думаю, на реалізацію минулорічного врожаю це вже не матиме істотного впливу, втім, така тенденція має шанс укріпитися в новому сезоні, тим паче, що з ланцюга «виробник-споживач» випала ланка посередника», — пояснює він.

Новіков зазначає, що питання посівної під час карантину турбує всіх.

«Тут проблеми виникають у тих господарств, які наперед не запаслися добривами, насінням, ЗЗР чи не підготували до польових робіт техніку, адже наразі є проблеми з постачанням. Та все ж більшість фермерів уже давно взяли собі за правило готуватися до весняної посівної з осені, а хто ще не звик до такого планування роботи, думаю, замислиться над цим у перспективі», — зазначає експерт.

За його прогнозами, проблема із забезпеченням агрохімікатами ще може виникнути пізніше, якщо карантин буде продовжено або їх постачання не буде налагоджено.

«А щодо самої організації посівної — тут агросектору також певною мірою простіше, ніж багатьом іншим галузям, адже більшість співробітників працюють у полі, де ризик заразитися мінімальний», — пояснює він.

Одна з найбільших проблем у період карантину, на думку Новікова, — фактична відсутність фінансування. На сьогодні зупинилися форвардні програми «Державної продовольчо-зернової корпорації» (ДПЗКУ). Де-юре вони працюють, втім, співробітників установи перевели на дистанційну роботу, тоді як порядок підписання документів не змінили. Сумнівні відгуки надходять від аграріїв і щодо програми «Доступні кредити 5-7-9%».

«Складно переоцінити негативний вплив пандемії на вітчизняну економіку загалом і на агробізнес зокрема, втім, припускаю, що після подолання кризи на нас чекає новий інтенсивний виток розвитку. Переконаний, що багато аграріїв замисляться над кооперацією, і не лише стосовно логістики, а й зберігання та збуту.

Багато процесів, які нині було переведено в онлайн, там і залишаться, а бізнес стане гнучкішим і більш стресостійким. Усе це, звісно, в тому разі, якщо зараз вдасться зробити правильні висновки», — підсумував Геннадій Новіков.


AgroPortal.ua за матеріалами AgroTimes