#ИндексАПК. Соусы и пасты, или Чем живет агросектор Волыни

25 августа 2021, 06:01 5530

Выгодное географическое расположение Волынской области является отличным конкурентным преимуществом для развития бизнеса, в том числе — аграрного. И действительно, на Волыни работает множество предприятий, ориентированных на экспорт. Здесь собирают органические дикоросы, выращивают здоровую курятину, изготавливают томатные соусы и пасты, которые можно найти на 4-х континентах.

* Текст подається мовою оригіналу

Торік тут зібрали понад 1,3 млн т зерна. А загалом в області працює близько тисячі аграрних підприємств — маленьких і великих компаній.

Чим живе і як розвивається агросектор регіону — AgroPortal.ua розповіли в Управлінні агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації.

Ставка на рослинництво

Площа сільськогосподарських угідь Волині станом на січень 2020 р. складає 1035,9 тис. га, в т.ч. 684,6 тис. га становить рілля, сіножаті — 154,5 тис. га, пасовища — 188,9 тис. га та 7,9 тис. га — багаторічні насадження.

Сільськогосподарські підприємства області займаються переважно рослинництвом

Із загальної кількості виробленої продукції частка рослинництва складає 69%, тваринництва — 31%. Разом із тим, 53% сільгосппродукції виробляють агропідприємства та 47% — особисті селянські господарства.

У 2020 р. індекс сільськогосподарської продукції порівняно з 2019 р. становив 100,4%. Обсяг виробництва у постійних цінах 2016 р. дорівнював 16,6 млрд грн (проти 16,5 млрд грн у 2019 р.).

Виробництвом агропродукції області займаються близько 1000 агропідприємств, із них — 700 фермерських господарств

Згідно даних статистики, станом на 1 листопада 2019 р. у користуванні підприємств, які здійснюють діяльність у сфері АПК, перебувало 286,9 тис. га сільськогосподарських угідь.

В області діє 60 агропідприємств, які мають у користуванні від 1000 до 5000 га сільськогосподарських угідь (на їхню частку припадає 43% сільгоспземель) та 12 підприємств, які обробляють понад 5000 га сільськогосподарських угідь (33%).

Також станом на початок 2021 р. на Волині нараховується 146,6 тис. особистих селянських господарств, у власності та користуванні яких знаходиться 280 тис. га сільгоспземель.

Господарства населення Волинської області утримують 73,9 тис. голів ВРХ (або 64%), у тому числі 57,7 тис. голів корів (77%), 184,5 тис. голів свиней (73%), 15,3 тис. голів овець та кіз (91%), 2,8 млн голів птиці (35%).

За результатами крупномасштабного обстеження в області виявлено понад 700 ґрунтових відмін та їх комплексів

Загальна площа осушених земель в області складає 416,6 тис. га, з них 346,6 тис. га — осушені сільськогосподарські землі. На зрошуваних землях сільгоспкультури вирощуються на площі близько 500 га.

Ягоди та мед — органічні

Станом на 1 серпня 2021 р. в області діє 20 сертифікованих операторів органічного ринку, які спеціалізуються на вирощуванні продукції рослинництва, заготівлі дикорослих продуктів (ягід, грибів, лікарських трав), продукції тваринництва, в т.ч. бджільництва. Їхню якість підтверджує сертифікат «Organic Standard», визнаний у Європейському Союзі та Швейцарії.

Загалом органічна продукція в області вирощується на площі 4,6 тис. га сільськогосподарських земель (органічних і перехідного періоду), у т.ч. 4,4 тис. га земель з органічним статусом.

Ставка на птахофабрики

Станом на 1 липня 2021 р. в усіх категоріях господарств утримувалося 123,8 тис. голів великої рогатої худоби, в тому числі 76,4 тис. голів корів, 248 тис. голів свиней, 9,3 млн голів птиці. Понад половина — 5,1 млн голів птиці — утримується на птахофабриках.

Окрім того, підприємства області станом на 1 січня 2021 р. утримували 1 тисячу бджолосімей.

В області відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10 лютого 2016 р. № 39 «Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб’єктам» зареєстровано 858 пасік.

Технікою — забезпечені

Для проведення технологічних операцій аграрії Волині забезпечені сільськогосподарською технікою.

Зокрема, у підприємствах налічується понад 2 тис. тракторів, близько 1,5 тис. вантажних та вантажно-пасажирських автомобілів, понад 500 зернозбиральних комбайнів, а також агрегати для обробітку ґрунту, посіву, внесення пестицидів, добрив тощо.

Потужності 33 основних елеваторів області становлять близько 1 млн т зерна

 

Пріоритетне виробництво

Пріоритетною у Волинській області називають харчову промисловість.

«Вона завжди вважалася для регіону стратегічно важливою галуззю, яка здатна забезпечити не тільки потреби внутрішнього ринку, а й світового», — пояснюють в управлінні.

Виробництво харчових продуктів та напоїв у області — експортно-орієнтоване, а конкурентоспроможна продукція волинських підприємств поступово завойовує зовнішній ринок.

Харчова промисловість Волині — це більше сотні великих, середніх і малих підприємств різної форми власності, які виробляють майже 25% промислової продукції регіону 

За п’ять місяців поточного року ними реалізовано продукції на суму 3,8 млрд грн, що складає 23,8% в загальному обсязі реалізованої промислової продукції Волинської області. Левову частку займають м’ясо та м’ясні продукти, цукор, майонез, кетчупи та соуси.

Індекс виробництва харчових продуктів, напоїв за січень-червень 2021 р. порівняно з відповідним періодом минулого року становив 100,4%, за червень 2021 р. до травня поточного року — 101%.

Підприємствами області за січень-червень 2021 р. вироблено 3,3 тис. т свинини та 422,4 т яловичини і телятини (туші, напівтуші) свіжої чи охолодженої, 3,9 тис. т виробів ковбасних та подібних продуктів із м’яса, 10,1 тис. т хліба та хлібобулочних виробів, 524 т здобних виробів, 324,4 т олії соєвої та її фракцій.

Збільшилося виробництво яловичини і телятини (туші, напівтуші) свіжої чи охолодженої — на 63,5%, олії соєвої та її фракцій, нерафінованої — на 6%, виробів здобних — на 5%.

Волинь має досвід співпраці щодо експорту з країнами Європейського Союзу, адже цьому сприяє географічне розташування області

Також експортується продукція волинських аграріїв та харчових підприємств області на ринки Середньої Азії та Близького Сходу.

Як вважають в управлінні, в області є можливості збільшити експорт виробів харчової промисловості, зокрема кондитерських виробів, продуктів переробки м'яса, овочів і фруктів, цукру, олії, борошна та ін.

Для цього виробники харчових продуктів мають впроваджені комплексні системи контролю якості на усіх етапах ланцюга створення вартості (виробництво, пакування, перевезення та/або зберігання), щоб забезпечити придатність своєї продукції до постачання на експортні ринки.

Експорт «в обличчях»

За п’ять місяців 2021 р. з області експортовано продуктів харчової промисловості та сільськогосподарської продукції на суму $38,5 млн (більше 13% від загального експорту Волині), позитивне сальдо — $5,1 млн.

В області працює безліч успішних підприємств-експортерів, які представляють Волинь далеко поза межами області та України

Зокрема, в Управлінні агропромислового розвитку виділяють ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», яка має сертифікацію Халяль «Альраїд» та експортує продукцію до мусульманських країн під торговою маркою «Al Dalal chicken».

«Володимир-Волинська птахофабрика» виготовляє новий за якістю продукт під брендом «Епікур» — куряче м'ясо без антибіотиків та інших стимуляторів росту.

Володимир-Волинська птахофабрика
Володимир-Волинська птахофабрика

«Така технологія вирощування вимагає високого рівня біобезпеки та суворого дотримання гігієни», — акцентують в управлінні.

Інше підприємство — «Птахокомплекс «Губин», яке входить до АПГ «Пан Курчак». Птахокомплекс отримав сертифікат «Халяль» і виходить зі своєю продукцією на ринки Середньої Азії та Близького Сходу. Має торгову марку «KatKut», що була представлена на 22-й міжнародній виставці Gulfood-2017 у Дубаї. Підприємство також експортує свою продукцію до Європи.

Птахокомплекс «Губин»
Птахокомплекс «Губин»

Експорт є одним із пріоритетних напрямків розвитку і для ПрАТ «Луцьк Фудз» — виробника томатних соусів, пасти, аджики, гірчиці, кетчупів, натуральних і столових оцтів.

Зараз продукцію підприємства можна знайти на 4-х континентах

Системний контроль якості продукції на всіх етапах виробництва гарантує споживачеві виключно корисну та смачну продукцію. А продукція ТМ «Руна» повністю сертифікована, виробляється виключно з натуральної сировини, без барвників, без консервантів, додають в управлінні.

Луцьк Фудз
Луцьк Фудз

Успішно розвиває органічне виробництво сучасне сільгосппідприємство ТОВ «Старий Порицьк». Якість екологічно чистої органічної продукції господарства підтверджує сертифікат «Органік Стандарт». Підприємством відкрито першу в Західній Україні органічну сироварню, де виготовляють сири, сметану, вершкове масло під торговою маркою «Сирна Карта зі Старого Порицька», діляться в управлінні.

Успішно працюють з торговими мережами виробники м’ясної продукції — ТМ «Забіяка», ТМ «Дмитрук», ТМ «Линник», виробники хлібобулочних виробів ТМ «ТЕРЕМНО ХЛІБ», «Кічкарівка». Всі вони мають розвинену мережу власних торгових точок.

Про державне фінансування

У поточному році агровиробникам області згідно програми «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» за напрямом «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва» з державного бюджету виплачено 3,9 млн грн за закуплену у грудні 2020 р. та січні-березні 2021 р. сільськогосподарську техніку та обладнання.

Як уточнюють в управлінні, аграрії подали 31 заявку на відшкодування 52 одиниць сільськогосподарської техніки та обладнання, вартість закупленої техніки без ПДВ становить близько 16 млн грн.

Також за програмою «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників», кошти за якою спрямовуються суб’єктам господарювання агропромислового комплексу на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученими у національній валюті банківськими кредитами, 28 суб’єктам господарювання АПК області перераховано 4,7 млн грн за фактично сплачені відсотки за користування кредитами за січень-березень 2021 р.

У ІІ півріччі буде відновлено фінансування галузей АПК з держбюджету за усіма напрямами.


Ірина Кравченко, AgroPortal.ua