* Текст податься мовою оригіналу
Невеликі виробники, які постраждали від засухи, ризикують отримати дефолти по форвардним контрактам, а за ними й іміджеві втрати. Трейдери побоюються відмов по поставкам, адже майбутній врожай контрактувався по набагато нижчим цінам.
За даними Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, станом на 15 жовтня, намолочено 10 млн т кукурудзи з площі 2,2 млн га (40% загальної площі до збирання). У ProAgro Group прогнозують, що Україна збере 31,5-32 млн т кукурудзи. Відповідно, прогноз експорту теж знизився, орієнтовно він складе 27,5 млн т. Середня урожайність оцінюється на рівні 6,05 т/га.
Проте збиральна компанія ще набирає обертів і прогноз може відкоригуватися. Заступниця директора ProAgro Group Марія Колесник констатує, що у вересні валовий збір культури очікувався на рівні 34 млн т. Та у жовтні маємо іншу ситуацію.
У свою чергу операційний директор ІМК Олександр Вержиховський констатує, що на полях компанії знаходиться понад 90% кукурудзи: «Але вже зараз ми бачимо, що хоча б наблизитись до рекордних показників врожайності кукурудзи попередніх двох років нам навряд чи вдасться».
Дещо більший врожай — на рівні 33 млн т — прогнозують у ННЦ «Інститут аграрної економіки». «Це на 3,5 млн т менше, ніж було зібрано у попередньому — рекордному — році», — говорить заступник директора ННЦ Микола Пугачов.
На його погляд, таке зменшення не є критичним. Україна й надалі залишатиметься потужним експортером кукурудзи, закордонні поставки якої «Інститут аграрної економіки» прогнозує на рівні 27,4 млн т.
Додає, що на врожайність кукурудзи цього року дійсно вплинули несприятливі погодні умови в серпні та вересні поточного року «Як наслідок, у південних і центральних регіонах України врожайність кукурудзи на зерно очікується у межах 2-3 т/га. На решті території країни, де погода була більш сприятливою, врожайність досягатиме 6-7 т/га», — говорить науковець.
Говорячи про врожайність, агровиробник з Київщини приводить наступну математику.
За словами Миколи Черняка, 2020 р. видався для господарства збитковим не лише через посуху, а й як результат відсутності нормальної зими та відповідного покрову снігу. «Кукурудза навіть качанів не зав’язала, агровиробники просто шинкували її», — каже аграрій, додаючи: «Навесні ми мали на 1 м шар ґрунту близько 100 мм продуктивної вологи, тоді як у середньому щороку у нас фіксувалося 180-150 мм вологи».
За такої ситуації, учасники ринку не виключають, що аграрії півдня та центру України можуть мати проблеми з виконанням форвардних контрактів.
Експортна ціна кукурудзи на базисі FOB на початку жовтня перетнула позначку в 200 $/т. Станом на 9 жовтня американська контрактувалась в середньому 207 $/т, українська — 210 $/т.
«Такі ціни востаннє були у травні 2019 р. Піку цінове зростання набуло в червні, коли через повені в США майбутній урожай кукурудзи опинився під реальною загрозою. Тоді ціни були захмарні. Це тривало пару тижнів, потім стався обвал, бо американці навіть за несприятливих погодних умов змогли провести посівну», — говорить Марія Колесник.
Але не лише американці, а й українці експериментують, щоб втримати позиції.
За його словами, в «АГРОТРЕЙД» навіть перевиконують закладений плановий показник по урожайності.
У цілому, агроровиробники не збираються відмовлятися від кукурудзи, натомість планують вдосконалювати технології, адаптуючись до нових реалій.