#ИндексАПК. Агробизнес инвестировал в Житомирскую область 1 млрд грн: чем привлекает регион

16 июля 2021, 06:09 5343

Житомирщина — аграрный регион с большим количеством различных по размеру и направлению деятельности предприятий. По Индексу сельскохозяйственного производства (97,9%) область занимает 10 рейтинговое место в Украине. В том числе, по сельскохозяйственным предприятиям область — шестая, с показателем 108,3%, а по хозяйствам населения — двенадцатая (95,4%).

* Текст подається мовою оригіналу

Про головні досягнення агровиробників області, інвестпроєкти, держпідтримку та виробничі результати AgroPortal.ua розповіли в Департаменті агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської ОДА.

На території області у сільському господарстві ведуть діяльність майже 1200 суб’єкти, з них — 590 фермерських господарств. Площа земель в обробітку складає майже 1,3 млн га.

За січень-квітень 2021 р. усіма категоріями господарств тут вироблено валової продукції сільського господарства (у постійних цінах 2016 р.)  на 1,74 млрд грн, що на 38,0 млн грн менше, ніж  за січень-квітень 2020 року. У т. ч., в сільгоспідприємствах – 368,6 млн грн (+28,1 млн грн), господарствах населення – 1,37 млн грн (-66,1 млн грн).

Як розповідають в департаменті, вся посівна площа на сезон 2020-21 маркетингового року прогнозовано оцінюється в майже 1,19 млн га.

Під урожай 2021 р. з осені озимі зернові були посіяні на площі 154,8 тис. га, що на 8,3 тис. га (5,4%) менше, ніж у попередньому році. Найбільше посіяли озимої пшениці — 123,7 тис. га (-8,2% до попереднього року).

Крім того, на площі 34,6 тис. га висіяли озимий ріпак, що на 33% менше до 2020 року.

За оперативними даними департаменту, станом на початок червня 2021 р. ярі зернові та зернобобові культури посіяні на площі 340,9 тис. га, що становить 95% до прогнозу. У порівнянні до минулого року, посівна площа зросла на 5,2 тис. га.

Найбільше посіяно кукурудзи на зерно — 246,7 тис. га

В цілому, посівна площа цієї культури буде на рівні показника минулого року, очікують в Житомирській ОДА.

Серед пізніх зернових теплолюбивих культур, аграрії області у червні ще продовжували посів гречки та проса. Станом на 8 червня було засіяно 5,7 тис. га гречки (37% до прогнозу). Порівняно з минулим роком площа буде збільшена на 700,0 га. Просо було висіяне на 2,7 тис. га, або 31% до прогнозу. Очікується, що загалом площа буде збільшена на 400,0 га до торішнього показника.

Серед технічних культур 12,5 тис. га (+1 тис. га) виділено під цукровий буряк.

Соняшник висіяний на площі 139,6 тис. га (94% до прогнозу). У порівнянні з минулим роком посівна площа під культурою зросте на  5,4 тис. га.

Сою посіяно на площі 130,7 тис. га (+9,6 тис. га до минулого року). А картоплю висаджено на запланованих 106,5 тис. га. Ще 16,4 тис. га становлять овочі, їх площа — на 20% менше за прогнозовану.

Органічне виробництво є частиною стратегії соціально-економічного розвитку Житомирської області

За словами директора Департаменту агропромислового розвитку та економічної політики Наталії Арендачук, Житомирщина є унікальним регіоном — єдиним у державі, який має всі сертифіковані види органічного виробництва: рослинництво, тваринництво, бджільництво, переробка, дикороси, трейдерство та експорт.

N.B. На Житомирщині обробляється 9% від загальнонаціональних органічних площ

За її словами, Житомирська ОДА всіляко сприяє підтримці органічного виробництва у регіоні, зосередивши увагу на фінансовій підтримці за рахунок коштів обласного бюджету.

Наприклад, в області відшкодовують 50% вартості сертифікації відповідності органічного виробництва (до 50 тис. грн на суб’єкт господарювання) та 20% вартості органічного насіннєвого матеріалу, але не більше ніж 400 грн на 1 га сертифікованих площ.

По чисельності поголів’я ВРХ Житомирська область— на 5-му місці в Україні

По чисельності самих лише корів область рейтингується на 4-му місці, птиці – на 8 місці, свиней – на 20 місці, овець та кіз – на 21 місці в державі.

Згідно даних департаменту, чисельність поголів’я птиці — практично стабільна. А от великої рогатої худоби станом на 1 травня 2021 р. порівняно з аналогічною датою минулого року поменшало на цілих 9% (до 177,8 тис. голів). Більш ніж на 5% скоротилося поголів’я корів, овець та кіз, свиней — зросло на 5%.

По обсягах виробництва молока Житомирська область перебуває на 4-му місці у державі. За січень-квітень 2021 р. тут надоїли 154,8 тис. т молока, що на 7,2 тис. т менше до попереднього року.

Обсяг виробництва яєць, за яким Житомирщина є сьомою в державі, склав 6,2 млн штук (-2,8%).

Також за вказаний період реалізовано на забій 30,8 тис. т худоби і птиці у живій вазі  (-2,7%). За цим показником область займає 13-те місце серед регіонів України.

На Житомирщині працює майже 600 фермерських господарств

Станом на 1 червня 2021 р. в області зареєстровано 1215 фермерських господарств, із яких здійснює діяльність 590. Вісім господарств було зареєстровано у 2021 році.

Крім того, зареєстровано 5 фермерських господарств сімейного типу. Працюють сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи.

В Департаменті розповідають, що в сільському господарстві області залучено 10,5 тис. штатних працівників (-3,8% до попереднього року). Ще 10,4 тис. зайнято на підприємствах харчової промисловості (-4,5%).

Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника у сільському господарстві становить 10113 грн. Порівняно з попереднім роком вона зросла на 100 грн.  На підприємствах харчової промисловості заробляють дещо менше – 9475 грн. Проте порівняно з минулорічним показником у цьому сегменті заробітна плата прибавила цілих 1171 грн (+14%).

Власники паїв отримали 1 млрд грн орендної плати

Ще одне джерело доходу жителів області — орендна плата за паї. Власники сільськогосподарської землі у 2020 р. отримали 1054,3 млн грн орендної плати.

У середньому по області виплата складає 8% від нормативно-грошової оцінки землі.

На Житомирщині активно втілюються інвестиційні проєкти

Наприклад, у 2020 р. у розвиток агропромислового комплексу області залучено 999,4 млн грн інвестиційних коштів, із них: для придбання техніки та технологічного обладнання – 278,5 млн грн, будівництво і реконструкцію – 585,7 млн грн, формування основного стада – 67,7 млн грн, 67,5 млн грн – інші напрями.

Інвестиційні кошти спрямовувались на  реконструкцію та будівництво наступних цілого переліку об’єктів. У рослинництві — зерносховища ПСП «Новоселиця», елеваторів  «Олімп – Агро» і «Компанія ЮСС», зерносушильного комплексу «Вега Агро». У тваринництві — молочно-товарних комплексів «Галекс-Агро», ДП «Дан Мілк», ПАФ «Єрчики» та ПСП «Україна», «Вельце», «Каміньське», «ДФУ Агро», «АГРО-ПЕК» і «Агрофірми Стожари».

Не менш активно реалізуються інвестиційні проєкти і в 2021-му.

На сьогодні в регіоні ведеться будівництво приміщення для утримання курчат бройлерів «Ю Фармінг Груп», будівництво ферми по відгодівлі свиней «ФГ Велес», реконструкція приміщень для відгодівлі птиці (бройлерів) «ВП Надія», реконструкція тваринницьких комплексів «Галекс-Агро» та «Дан Мілк», будівництво молочно-товарної ферми «Вельце», реконструкція тваринницьких ферм для утримання свиней «ДФУ-Агро», реконструкція свинокомплексів П(ПО)СП «Малинівське» та «Малинський Бекон», реконструкція молочно-товарних ферм ПОСП «Іскра» й ПСП «Новоселиця», реконструкція з розбудовою м’ясокомбінату компанії «Агро-Продукт».

Серед проєктів у галузі рослинництва Департамент виділяє будівництво елеватора по очистці, сушці та зберіганню зерна «Компанії ЮСС» та будівництво елеватора «Вега Агро».

Уже до кінця 2021 р. заплановано ввести в дію приміщення для відгодівлі бройлерів «ВП Надія», тваринницький комплекс «Галекс-Агро», свинокомплекс П(ПО)СП «Малинівське», тваринницьку ферму для утримання свиней «ДФУ-Агро», реконструйований та розбудований м’ясокомбінат «Агро-Продукт», молочно-товарну ферму ПОСП «Іскра».

Окрім того, очікується завершення будівництва елеватора «Вега Агро».

У 2020 році сільгосптоваровиробники і селяни отримали на розвиток сільського господарства 180,9 млн грн

Із них 176,6 млн грн — із державного бюджету і  4,3 млн грн — із обласного. Як зазначають в департаменті, підтримкою скористалися  270 сільськогосподарських товаровиробників та 743 господарства населення. Покращили житлові умови 15 сільських жителів.

Із профінансованих державним бюджетом 176,6 млн грн через департамент агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської ОДА аграрії отримали майже 40 млн грн на розвиток садівництва, виноградарства та хмелярства (34,4 млн грн, 13 підприємств) та 5,2 млн грн у якості дотації на бджолосім’ї (7 юросіб та 636 фізичних осіб).

Здешевлено кредити на загальну суму 17,8 млн грн — компенсацію отримали 104 підприємств. Понад 14 млн грн спрямовано на часткове відшкодування вартості будівництва об’єктів у ягідництві та хмелярстві, придбання ліній товарної обробки ягід та хмелю.

Майже 37 млн грн пішло на відшкодування вартості закуплених для подальшого відтворення племінних тварин. 29,7 млн грн отримали 2 сільгосппідприємства у якості часткового відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм. 


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua