Vis-a-vis с Валерием Озийчуком. В агробизнесе важно распределить риски

11 февраля 2021, 06:59 3478

Желание начать собственный бизнес у Валерия Озийчука было всегда, но он осознавал, что для этого нужен капитал. За 16 лет собрал не только ресурсы, а и незаменимый опыт, поскольку прошел путь от агронома до генерального директора хозяйства с земельным банком 6 тыс. га.

*Текст подається мовою оригіналу

«У великих структурах рішення приймаються дуже довго, а сільське господарство любить оперативність. За день можна вирішувати кілька десятків проблем, адже це виробництво під відкритим небом», — ділиться досвідом керівник ТОВ «Галицькі Лани» (Львівська область) Валерій Озійчук.

У сільському господарстві фермер працює з 2000 року. За освітою агроном. Розпочинав кар’єру на Рівненщині в СГПП «Здобуток», де пропрацював 5 років, далі змінив ще дві компанії, і в 2007 році став виробничим директором підприємства, а потім і генеральним у ТзОВ «Прогрес Плюс», що в Бродівському районі. А вже в 2016 році почав будувати свій бізнес та орендувати землю.

«Я починав усе з нуля. Перший рік ми працювали над оформленням землі та її впорядкуванням. Спочатку було 60 га, а вже на наступний рік плануємо мати в обробітку більше 500 га. Технічно повністю забезпечені, навіть більше, ніж потрібно на наш обсяг землі», — додає Валерій Озійчук.

Аграрій впевнений, що керувати 8000 га і 500 га — це зовсім різні речі. У великому підприємстві керівник приймає глобальні рішення і бачить усе поверхнево. А в невеликому сам може і сіяти, і знає, що робиться на кожному полі. На більшому обсязі більше помилок. Але збільшувати обсяги варто поступово, адже немає універсального набору техніки, його потрібно підлаштувати під свої поля та культури.

У ТОВ «Галицькі Лани» вирощують зернові, а саме: пшеницю, кукурудзу та сою.

«Мені не було складно шукати кадри, оскільки я весь час зустрічав грамотних фахівців, тому маю хороших друзів у всіх сферах. Але не виключаю проблему з кадрами, через те, що ми територіально знаходимось близько до кордону з Польщею. Український підприємець має бути більш конкурентним, тому що у нас немає держпідтримки. Бути більш ефективним у плані виробництва: не можна собі дозволити працювати суто за технічною картою, повинна бути гнучкість у прийнятті ефективних рішень», — додає аграрій.

Також він каже, що європейські фермери живуть і працюють по-іншому, і не лише через наявність державних дотацій. В Україні цей процес на етапі становлення.
«Сільське господарство затягує. Я знаю багатьох людей, у яких не виходить ефективно працювати, але вони не можуть вже вийти з нього», — каже Валерій Озійчук.

Техніку фермер обирає та купує самостійно, але радиться з братом, який працює агрономом у одному з господарств на Рівненщині.

Минулого року придбали трактор Massey Ferguson MF 7618, який уже відпрацював 1200 мотогодин.

«Ми задоволені тим, що обрали Massey Ferguson. А головне, наш механізатор не має жодних нарікань на роботу техніки. Хоча до того він працював із різними брендами і має з чим порівняти», — констатує Валерій Озійчук.

Цього року в планах ТОВ «Галицькі Лани» придбати ще один Massey Ferguson MF6713 потужністю 130 к.с.

«Трактор комфортний, потужний, а головне — легкий в управлінні. За час користування ще жодної поломки не було, навіть ключі до трактора не брав», —додає механізатор Валерій Клим.

Обирали серед багатьох брендів. Але зупинились саме на Massey Ferguson.

«Сервісне обслуговування нам надає «Бізон-Тех». До того ж компанія пішла назустріч і дала не один, а два роки гарантії», — каже фермер.

Господарство «Галицькі Лани» хоч і невелике, але бере активну участь у соціальному житті села, де орендує землі. Виділяють кошти громаді села на нагальні потреби. Як приклад, господарство допомогло у встановленні вікон у місцевій лікарні, здійснювали ремонт дороги. До новорічних свят забезпечували школи подарунками. В більшості випадків господарство у співфінансуванні виділяло кошти на різні проєкти громади.

«Для тих, хто хоче зайнятися сільським господарством, рекомендую пробувати, бо на папері — це одне, а в житті — зовсім інше. Результат залежить не від людини, а від десятка факторів. А головне — вміти правильно рахувати кінцевий результат, це важливо», — резюмує Валерій Озійчук.


Наталія Помянська, AgroPortal.ua