Vis-a-vis с Григорием Волынцом. Нам везет не с погодой, нам повезло с головой

25 мая 2021, 06:30 3788

На Святой земле есть гора Фавор, а в Винницкой области Григорий Васильевич Волынец создает свой «Фавор», где себе и людям в радость и жить, и работать.

*Текст подається мовою оригіналу

Коли у 2015 р. вирішив заснувати фермерське господарство, так і назвав — «Фавор», але подібна назва вже була: підсобне господарство у Києво-Печерській лаврі, хоч і проіснувало недовго. При реєстрації пропонували додати «+» чи «-» до назви, але господар додав власні ініціали, так понад 15 років і фермерує у «Фавор ВГВ».

«Коли навчався у 8-9 класах, ходив на тік заробляти гроші, потім навчався у сільськогосподарському інституті в Одесі, закінчив його у 1982 р. Після цього одразу прийшов працювати агрономом. Далі була служба в лавах Радянської армії, потім — офіцерський курс. У грудні 1984 р. звільнився, а з січня 1985 р. працював головним економістом радгоспу імені Леніна в селі Дашківка», — згадує фермер.
 
На кар’єрних сходинках було усього. Але все ж заснував власне фермерське господарство.  
 
Земельний банк ФГ «Фавор ВГВ» на сьогодні складає понад 3 000 га. Вирощують озимі ріпак, пшеницю, ячмінь, у сівозміні також кукурудза, соя та соняшник.
 
«Минулого року ми мали 103 центнери пшениці з гектару. При цьому у нас випало 155 мм опадів у період з 14 квітня по 27 вересня. У нас немає агронома, усі ці функції виконую сам, а питання з технікою — старший син. Точно скажу: нам повезло не з погодою, нам повезло з головою», — зазначає Григорій Волинець.

Він акцентує, що на сьогодні існує унікальна можливість для навчання та саморозвитку. «Читаю багато журналів, просіюю інформацію через грубе сито — важлива залишається, а вода витікає. Коли у мене є вільний час — застосовую інформацію на практиці. Багато хто пропонує щось нове, я завжди погоджусь. Тільки є одна умова — якщо отримаю менше, ніж було, то різниця повертається. Чомусь ніхто так не хоче працювати, дали згоду лише дві компанії», — ділиться власним досвідом господар.
 
Переконаний, що будь-який інститут дає дозвіл на роботу з тієї чи іншої спеціальності, але це лише основа: «Решта — це особливості кожної людини. У чому перевага молодих? Вони спочатку роблять, а потім думають. Молодість — двигун прогресу. Сьогодні бажаючих працювати дуже мало. Середній вік робітників у моєму господарстві — 45 років. Є працівники, які ще змалку ходили на роботу з батьками. Зараз такий хлопчина закінчує ПТУ і вже знає, як працювати на всій техніці, що є в господарстві. Мої робітники задоволені своєю заробітною платою. Не тікають на заробітки, не крадуть майно. Ми намагаємось зробити так, щоб мертвий сезон тривав лише місяць-два, щоб люди могли відпочити та знову займатися своїми справами», — виводить формулу успіху Григорій Волинець.

У господарстві не економлять на техніці, планують крок за кроком оновлювати, щоб не витрачати багато часу на ремонти. «Був період, коли одним трактором вночі готували площі, вдень сіяли, закінчували 27 червня сіяти соняшник», — пригадує голова ФГ.
 
Нині у технічному парку «Фавор ВГВ» серед інших тракторів — дві одиниці Challenger 595, чотири трактори Massey Ferguson 7624 і один Massey Ferguson 8737. Найпотужніший MF8737, який має 370 к.с., придбали у компанії «Мінетех», з якою тісно співпрацюють як по самохідній, так і по причіпній техніці.
 
Григорій Волинець сам особисто їздить на техніці Massey Ferguson, що стало одним із факторів, які вплинули на рішення про вибір саме цього бренду. Деякі трактори вже напрацювали 8 тисяч мотогодин без особливих втручань сервісної служби.
 
«До кожного тракториста маємо плуг, культиватор, компактомат, сівалку (а то й дві), перевантажувач, подрібнювач. Вони всі розподіляються і всі в роботі. Є сівалки — 4-метрова (на 240) та 7-метрова (на 8737). У цілому працює 8 операторів-механізаторів», — констатує він.

Фермерське господарство «Фавор ВГВ» є соціально активним. Допомогли провести газ, воду, ремонтують дороги, підтримують тих, кому це потрібно. Цього року кожному пайовику виділили 2,5 тис. грн у зв’язку з коронавірусною інфекцією.
 
Григорій Васильович переконаний, що молодих спеціалістів, які хочуть працювати, треба не відштовхувати, а за чуба тягнути догори. «У житті повинні бути добрі люди, які підтримають на старті. Критикуєш – пропонуй. Запропонував – виконуй», — впевнений він.
 
При цьому резюмує, що перший постріл завжди попереджувальний вверх, а не по цілі: «Молодь треба навчати та передавати свій досвід. Коли мене ставили директором, багато хто не розумів: «Як економіст у 31 рік може бути директором?! Такого ніколи не буде!» Потім всі вибачалися, коли був реальний результат».
 
Тому Григорій Васильович наголошує, що ніколи не потрібно боятись нового, головне — мати бажання та ефективно працювати.


Наталія Помянська, AgroPortal.ua