Сколько стоит участие в аукционах по продаже и аренде земли?

05 ноября 2021, 06:30 4306

Рынок земли в Украине заработал полноценно. Последний нормативный документ для этого — постановление Кабинета Министров Украины «Некоторые вопросы подготовки к проведению и проведения земельных торгов для продажи земельных участков и приобретения прав пользования ими (аренды, суперфиция, эмфитевзиса)» — приняли еще 22 сентября 2021 года.

Так что уже в начале октября в системе Прозорро.Продажи, которую определили администратором электронной торговой системы, начали объявлять первые аукционы. Ввиду того, что они проходят через 30-45 дней после их объявления, то через несколько дней состоятся уже и первые торги по продаже и аренде земельных участков.

*Текст подається мовою оригіналу

Постанова КМУ чітко визначає технічні вимоги до підготовки та проведення земельних торгів на електронних аукціонах, встановлення та оприлюднення їх результатів, визначення розміру, порядку та строків оплати, повернення реєстраційних, гарантійних внесків учасників та винагороди, що сплачується переможцем земельних торгів оператору електронного майданчика, порядок відшкодування витрат, здійснених на підготовку лота для продажу на земельних торгах, порядок та строки сплати ціни продажу земельної ділянки та плати за користування земельною ділянкою, порядок реалізації переважного права купівлі земельної ділянки у власність у разі продажу її через електронний аукціон, технічні вимоги до проведення повторних торгів.  

Земельні торги на Прозорро.Продажі будуть досить схожими на аукціони, які тут проводяться нині з малої приватизації, оренди державного та комунального майна, продажу спецдозволів на видобуток надр, активів банків-банкрутів тощо. Торги зазвичай відбуваються у три раунди, і для участі необхідно зареєструватися на авторизованому електронному майданчику. До початку аукціону ніхто не знає, скільки учасників і з якими ставками прийшло на нього. Лише після його старту в день проведення відкриються ставки потенційних покупців чи орендарів, але знову ж таки без імен. Вони підписані як «Учасник 1», «Учасник 2» і далі. Іноді конкуренція на окремих аукціонах сягає навіть до 30 учасників.

Далі відбувається три раунди, в яких по черзі (три хвилини на кожного учасника) дається право потенційним покупцям чи орендарям за бажання підвищувати ставки, адже перемагає учасник із найвищою ціновою пропозицією. Все просто та зрозуміло. Конкуренція доброчесна. При цьому спостерігати за ходом торгів може будь-хто в режимі онлайн.  

На що звернути увагу учасникам земельних торгів?

  • Доступ до електронної торгової системи здійснюється через сервіси, що надаються операторами електронних майданчиків. Тобто для участі в торгах необхідно зареєструватися на електронному майданчику, наприклад, Української універсальної біржі, і працювати через новостворений особистий кабінет.
  • Уся інформація у електронній торговій системі розміщується українською мовою.
  • Електронна торгова система працює цілодобово, окрім проміжків часу, коли здійснюється модернізація (регламентні роботи).
  • Початок проведення торгів встановлюється в робочий час: з понеділка по п’ятницю з 9 до 18 години, крім вихідних, святкових та неробочих днів.
  • Будь-яка дія, вчинена в електронній торговій системі з особистого кабінету учасника, вважається такою, що вчинена відповідною особою. Усі зміни після їх оприлюднення зберігаються тут протягом трьох років. Тому будьте уважними під час завантаження документів і перевіряйте всі дані перед занесенням до електронної торгової системи по кілька разів.
  • Якщо у потенційних покупців чи орендарів виникли запитання щодо лоту, їх можна поставити в електронній торговій системі через особистий кабінет на майданчику.
  • Інформація про потенційних покупців, що подали запитання, розкривається в електронній торговій системі після моменту закінчення земельних торгів. До початку ніхто не знатиме навіть кількість учасників. У той же час спостерігати за ходом земельних торгів у режимі онлайн та здійснювати пошук інформації щодо проведених чи запланованих земельних торгів на електронному майданчику може будь-який користувач інтернету.
  • Формування протоколів про результати земельних торгів та їх оприлюднення здійснюється в електронній торговій системі автоматично у день завершення земельних торгів.
  • До участі у повторних земельних торгах не допускаються переможці попередніх торгів, які в установлений строк не підписали протокол про результати торгів, договір чи не сплатили належну суму за придбаний лот і суму витрат на підготовку лота до продажу.
  • Продавці та орендодавці виставлятимуть лоти у системі Прозорро.Продажі безкоштовно, а от потенційні покупці сплачуватимуть реєстраційний та гарантійний внески згідно з частинами 7 та 8 статті 135 Земельного кодексу України. Внески вважатимуться сплаченими з моменту їх зарахування на банківський рахунок оператора електронного майданчика не пізніше ніж за одну годину до закінчення кінцевого строку прийняття заяв про участь у земельних торгах.

Постанова Кабміну передбачає, що розмір реєстраційного внеску учасника аукціону становитиме 0,1 мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на 1 січня року, в якому оприлюднюється оголошення про проведення земельних торгів. Нині ця сума становить 600 грн.

Одним із важливих нововведень саме для ринку землі є зміна гарантійного внеску. Він сягатиме не менше 30% стартової ціни продажу земельної ділянки або стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою. На думку законотворців, такі суми гарантійних внесків дозволять унеможливити зрив торгів.

Нині у системі Прозорро.Продажі оголошено уже більше 400 аукціонів із продажу та оренди земельних ділянок як сільськогосподарського, так і промислового призначення чи під забудову. Перші аукціони відбудуться уже 8 та 9 листопада. Піонерами земельних торгів стали Дрогобицька та Кам’янко-Бузька міськради Львівської області. У Дрогобичі здають в оренду 1,3 га рекреаційних земель для будівництва та обслуговування будівель громадської забудови, у Кам’янці-Бузькій продають 0,2 га для будівництва торгових об’єктів. Серед перших лотів є і сільськогосподарські землі для оренди — на території Тавричанської сільради Херсонської області та Лопатинської селищної ради Львівської області. А в Одеській області стартували земельні торги із приватної ділянки у 8,6 га біля траси Київ-Одеса. Організатора професійно проконсультували з питань продажу наділу на електронних аукціонах та допомогли успішно завести лот у систему менеджери майданчика Української універсальної біржі.

Так само повноцінно та кваліфіковано менеджери зараз супроводжують до участі в земельних торгах потенційних покупців і орендарів. Адже майданчик Української універсальної біржі — це команда досвідчених професіоналів. Лише протягом останніх трьох місяців роботи у системі Прозорро.Продажі майданчик утримує лідерські позиції та охоплює понад чверть торгів системи. Причому серед придбаних лотів були і земельні ділянки, які продавали в рамках розпродажу активів банків-банкрутів.  

Для тих же, хто лише підшукує цікаву ділянку для бізнесу, на майданчику УУБ створили спеціальний Земельний бот у Телеграмі. Підписуйтеся на нього та не витрачайте час на пошук і моніторинг земельних лотів. Він сам повідомить вам про необхідні аукціони, коли вони з’являться у системі Прозорро.Продажі. Обирайте параметри: оренда чи продаж, регіон, площа ділянки, можна навіть за кадастровим номером.

Розширюйте межі своїх угідь разом із професіоналами на майданчику Української універсальної біржі.


Світлана Яценко, AgroPortal.ua