*Текст подається мовою спілкування
«Коли спілкувався в колі агровиробників і казав, що у нас в обробітку 400 га, на мене всі дивилися зі співчуттям і жалем: як я взагалі можу рентабельно працювати», — розповідає керівник та співзасновник ТОВ «Агрофірма «Когорта» (Київська область) Вадим Сохацький.
Дохідність і успішність бізнесу визначається не кількістю гектарів
У сільському господарстві аграрій працює все життя, з дитинства. Навчався в Українській сільськогосподарській академії (зараз НУБіП України) на агрономічному факультеті. Вже через 2 дні після закінчення університету сів за трактор. А вже у 1996 році став співзасновником фермерського господарства, де починали з 50 га.
«Сьогодні процес площі земельного банку у нас пішов у зворотному напрямку, починає поступово скорочуватись через те, що ми знаходимось близько до Києва, і попит на ці землі максимально великий. Тому ми йдемо в «глибину», займаємось тепличним господарством. На сьогодні обробляємо близько 100 га», — ділиться Вадим Сохацький.
В теплицях ТОВ «Агрофірма «Когорта» вирощує перець, помідори, баклажани. З цього року фокус на огірки, помідори та зелень. Також вирощують картоплю.
Основні покупці — приватний сектор і постачальники для HoReCa.
Наша філософія: смачний, хороший, якісний продукт, який напряму потрапляє до кінцевого споживача
«Головне, щоб наш споживач цінував смак продукції. Нас обирають саме за відмінний смак, таких смачних помідорів потрібно ще пошукати ?, — каже фермер. — Найчесніший оцінювач якості продукції — це сім’я. Якщо їм подобається, то ми це вирощуємо».
При виборі насіння не дивимося, наскільки урожайний продукт, насамперед звертаємо увагу на смак
Вадим Сохацький каже, що при виборі сорту потрібно враховувати і ґрунтово-кліматичні умови, де він буде вирощуватись, та живлення. Це все впливає на смак овочів. Сорти картоплі вирощують німецькі. До їх пошуку також підходили педантично. Площа під картоплю цього року становить 22 га. Частинка чипсової, частина — продовольчої.
Ми намагаємось якомога менше турбувати ґрунт
«20% площі змушені обробляти плугом, оскільки під картоплю та овочі потрібно використовувати традиційний обробіток. А під технічні та зернові культури використовуємо мінімальний обробіток ґрунту. В господарстві основний агрегат на сьогодні — це KUHN KrauseExcelerator 8005», — розповідає Вадим Сохацький.
Додає, що філософія, яка закладена у роботі агрегату, — залишок зверху пожнивних решток, накопичення і збереження вологи — виконується на відмінно. «Ми використовуємо Excelerator8005 для передпосівного обробітку. З його допомогою в рази відбувається економія часу та палива. Ми знайшли те, що шукали».
Зберігає вологу і залишає пожнивні рештки, запобігає вітровій і водній ерозії ґрунту — те, що необхідно для всіх господарств
«На сьогодні не всі ще розуміють необхідність збереження і накопичення вологи. До цього кожному потрібно дійти. KUHN Krause Excelerator 8005 є універсальним для того, щоб почати або ж використовувати як основний агрегат», — каже керівник ТОВ «Агрофірма «Когорта».
Вадим Сохацький виконує роль і агронома в господарстві, тому наголошує на важливості оперативної та зручної роботи агрегату.
Регулюють різні кути атаки, та налаштовують різну глибину залежно від стану ґрунту, попередника, вологості. Працюють зі швидкістю 12-15 км/год. Для 3-метрового Excelerator 8005 використовують трактор потужністю 150 к.с.
Фермер розповідає, що диски Excelerator 8005 розрізають ґрунт, за рахунок швидкості та котків добре вирівнюється площа, можна зразу відрегулювати глибину посіву під будь-яку культуру, тобто сформувати якісне передпосівне ложе.
«Наші механізатори вже самі з легкістю можуть налаштовувати роботу Excelerator 8005.
Агрегат працює вже три роки. Свій ресурс ще не відпрацював. Щодо сервісного обслуговування запитань чи проблем не виникало, це надійна техніка», — зауважує Вадим Сохацький.
Придбати техніку KUHN можна на вигідних умовах, скориставшись послугою кредитування від провідних банків. Одна з кращих пропозицій від «Кредобанк»: 0% на 12 місяців за умови першого внеску 50%.
Наталія Помянська, AgroPortal.ua