*текст подається мовою оригіналу
Щоб отримати очікувану врожайність, насамперед потрібно забезпечити рівномірні дружні сходи. Якщо сходи проростають із різницею не більше 24-36 годин — це вже буде запорукою максимального використання потенціалу гібриду.
Ще один важливий показник — сингуляція. Це комплексний показник, який відображає наявність чи відсутність двійників і пропусків, що, у свою чергу, характеризує якість налаштувань і роботи висівних апаратів.
Залишається фінальний акорд — норма висіву. Важливо забезпечити оптимальну кінцеву густоту стояння рослин, щоб отримати високий врожай і при цьому не зазнати перевитрат на посівний матеріал.
Фактор 1: глибина посіву
На яку глибину сіяти? Кожен агроном має свою відповідь на це запитання. Адже глибина посіву залежить від обраної культури, кліматичних умов та типу ґрунту.
Наприклад, на суглинкових ґрунтах кукурудзу сіють на глибину 4-5 см, на легких суглинкових — 5-6, на чорноземних — 5-7, а на супіщаних — 6-8 см. За посушливих умов посів заглиблюють ще на 1-2 см, щоб насіння мало кращий доступ до вологи.
Обираючи глибину посіву, важливо знайти свою золоту середину: мілка сівба загрожує пересиханням насіння, дефіцитом вологи для рослини. Однак, чим більше заглиблюєш — тим більше енергії витрачається на проростання.
На Digital Field AgriLab разом із АМАКО заклали дослід із різною глибиною посіву соняшнику.
Глибина посіву та густота стояння рослин:
7,6 см — 41,7 тис./га;
5,0 см — 59,2 тис./га;
3,8 см — 63,7 тис./га.
При цьому чим глибшим було закладання насіння, тим тонші стебла у рослин, адже вони витратили більше енергії на проростання. Очевидно, що глибше закладання насіння спричиняє затримку в появі сходів. Звісно, на такі результати також значно вплинув дощовий травень: культури спочатку не відчували дефіциту вологи.
А тепер запитання: поля Digital Field знаходяться у Київській області, у помірно зволоженій кліматичній зоні, ґрунти — легкого гранулометричного складу. Яка тоді користь із цих даних, наприклад, господарству з Миколаївщини, у якого зовсім інша історія з типом ґрунту й опадами?
«Важливо не лише знайти «свою» глибину посіву, а й витримати її по всій ширині захвату сівалки та на всьому полі. Тобто якщо посів, наприклад, на 3,8 см, то на всьому полі — 3,8 см. Заданої глибини необхідно дотриматись, незважаючи на обробіток ґрунту і, відповідно, мікрорельєф поля. Адже навіть 1 см глибше — це інші умови для проростання. Тож якщо ваша сівалка не може витримувати встановленої глибини посіву, то варіативність буде в кожному рядку. Наслідок цього — нерівномірні сходи. А, наприклад, як тоді вносити ЗЗР, якщо розвиток рослин нерівномірний? Вносити препарати тоді, коли одним рослинам ще зарано, а іншим — запізно? Ось і збитки», — зазначає керівник науково-технологічного відділу AgriLab Володимир Махота.
Фактор 2: контакт із ґрунтом
Ще один важливий чинник, який визначає майбутню врожайність ще при посіві, — притискне зусилля. При недостатньому тиску важко дотриматись заданої глибини посіву, насіння може опинитись на поверхні та як наслідок — пересохнути. Натомість, надмірний тиск на ґрунт стає причиною ущільнення, що негативно відображається на розвитку кореневої системи.
Що робити? Теж шукати золоту середину? Так! Але навіть це не дасть 100% результату. Адже кожен рядок на полі може мати різні умови: десь технологічні колії, а ось там — обсіви, і в результаті на різних ділянках потрібне різне притискне зусилля.
«Силу притискного зусилля необхідно визначати з огляду на особливості ґрунту, а в кожного поля та навіть на окремих ділянках поля вони різні. Звісно, переналаштування сівалки займає деякий час, до того ж «на око» майже неможливо визначити оптимальні параметри. Ось і виходить, що багато аграріїв «грішать» тим, що засівають усі свої поля, не переналаштовуючи силу притиску сівалки. А дарма. Про це свідчать результати нашого експерименту на Digital Field, — розповідає агроном проєкту Карина Кулик. — На полі заклали дослід із легким, надмірним та середнім притискним зусиллям з автоматичним контролем. Що таке автоматичне притискне зусилля? Для посіву соняшнику ми використовували сівалку Massey Ferguson 9108 VE з системою Deltaforce від Precision Planting. Вона автоматично, незалежно від швидкості руху, кількості насіння в баку та типу ґрунту, притискає секцію і витримує глибину. Тобто система сама визначає силу притиску, необхідну для кожного рядка: десь вона його збільшує, а десь — зменшує. Такий індивідуальний підхід забезпечує найкращу якість посіву».
Густота стояння рослин соняшнику за різного притискного зусилля виявилась такою:
авто — 56,7 тис./га;
легке — 46,8 тис./га;
надмірне — 54,8 тис./га.
Особливо вразлива до притискного зусилля — кукурудза. Адже якщо соняшник зі своєю стрижневою кореневою системою ще може впоратися із переущільненням, то мичкувате коріння кукурудзи страждає значно більше, що вплине на формування врожаю.
Фактор 3: сингуляція
«Якщо в нас є двійник, то виникає конкуренція між рослинами, а отже — вони не зможуть максимально реалізувати свій потенціал. Тобто, наприклад, по кукурудзі ми отримаємо качани вдвічі менше, ніж у сусідніх рослин, і навпаки — якщо в нас є пропуск, ми фактично не отримуємо запланований врожай з певної площі. Сусідні рослини можуть частково компенсувати відсутність рослини між ними, але тільки на декілька відсотків», — розповідає представник компанії Precision Planting Сергій Демко.
Нормальною сингуляцією вважається 94%. На Digital Field при застосуванні сівалки, оснащеної рішеннями Precision Planting, сингуляція склала 99%. А багаторічні дослідження вказують, що 1% сингуляції дорівнює 1% врожайності.
Візьмемо такий приклад: поле 1000 гектарів. Середня врожайність кукурудзи — 8 т/га. Втрати при сингуляції 98% — 2%, або 1,6 ц/га. А при сингуляції 97% — 2,4 ц/га. І це ще вважається хорошим показником. А якщо сингуляція 90%? Втрати зростають до 8 ц/га! Таким чином, якщо ціна на кукурудзу 5300 грн/т, то лише на сингуляції збиток складе 4240 грн/га.
Якщо посів пройшов якісно, кожна рослина матиме оптимальну площу живлення, а отже добрива будуть використані ефективно. До того ж, за рівномірними сходами простіше і дешевше доглядати, а втрати під час збирання врожаю будуть значно менші.
Зверніть увагу:
1. Оптимальну глибину посіву треба визначати окремо для кожного поля, зважаючи на тип ґрунту та погодні умови місцевості, де розташоване поле.
2. Одне з головних завдань при посіві — витримати однакову глибину по всьому полю. Навіть 1 см різниці — це вже різні умови розвитку рослин.
3. Притискне зусилля секцій сівалки необхідно підбирати, зважаючи на обрану для посіву культуру, якість та тип ґрунтообробітку, вологість ґрунту, плановану швидкість посіву та інші фактори.
Це факт. А яке рішення? Рішень декілька.
Перше. Все ж таки витратити деякий час і переналаштувати сівалку до кожного поля.
Друге. Придбати сівалку, яка сама аналізує всі параметри ґрунту і автоматично регулює притискне зусилля для кожного рядка.
Третє. Дообладнати свою техніку «розумними» системами. Наприклад, замість пружин чи пневмоподушок на своїй сівалці можна встановити гідроциліндри DeltaForce від Precision Planting. Саме таке рішення застосували на Digital Field.
Як різні фактори посіву, а саме — різна глибина, притискне зусилля, швидкість ходу сівалки та сингуляція, вплинули на врожайність і економічний результат в умовах цього року на полях Digital Field, дізнаємося вже незабаром.
Для довідки: Digital Field — перший в Україні полігон аграрних інновацій, дослідницький проєкт, спрямований на пошук шляхів оптимізації собівартості виробництва та збільшення врожайності за допомогою технологій точного землеробства. Організатори — компанії AgriSpace, AgriLab, LNZ Group, Massey Ferguson, Precision Planting, АМАКО, Аgrimatco, BINFIELD за підтримки iMetos, MeteoFarm, AgroOnline, Drone UA.