AGROGEAR. Сохранение влаги. Минимизация обработки почвы приводит к повышению урожая

24 сентября 2021, 06:19 5039

Опыт ООО «Агрофирма «Владана» (Сумская обл.) показал, что минимизация обработки почвы помогает не только сократить расход горючего на 30-40%, но и сохранить влагу и повысить урожай.

*Текст подається мовою оригіналу

Микола Бугаєнко працює агрономом у ТОВ «АФ «Владана» уже 12 років. На площі 1500 га під його пильним наглядом вирощується озима пшениця, кукурудза, соняшник, соя та близько 20-30 га різнотрав'я. Коли тільки влаштувався на роботу, пригадує він, господарство практикувало мінімальний обробіток ґрунту, але згодом перейшло на класичну технологію.

«Після оранки ми стали отримувати дещо більші показники з урожайності, але за посушливих погодних умов посіви страждали від браку вологи. Тому ми знову почали мінімізувати обробіток і намагаємося зберігати вологу», — говорить він.

За словами Миколи Бугаєнка, для цього у ТОВ «АФ «Владана» спершу придбали глибокорозпушувач. Проте результатами його роботи були задоволені лише на 50%. Тоді директор підприємства повчав вивчати досвід колег і придивився до KUHN Excelerator 8005.

«Восени минулого року агрегат привезли нам на демопоказ представники компанії УАПК, і ми випробували його на полі після збору кукурудзи. Подивилися, як він працює, як перебиває рослинні рештки, як підрізає і не перемішує верхній шар… Ми вирішили, що це саме те, що нам потрібно», — розповідає агроном.

Після обробітку поля Excelerator 8005 вирішили застосувати глибокорозпушувач. Боронування не робили. У такому вигляді пустили поле в зиму

Микола Бугаєнко говорить, що попри спеку стан посівів залишився добрим, а земля не розтріскувалася. А все тому, що після такого обробітку, волога рівномірно розподіляється і залишається у верхньому шарі ґрунту.

«Восени ми працювали з кутом атаки 3° на швидкості 14,5-15 км/год через те, що було достатньо сиро, а по весні поставили максимальний кут — 5° і працювали зі швидкістю 16-17 км/год. Для нашого 9-метрового Excelerator 8005 використовували трактор потужністю 400 к.с.», — ділиться деталями агроном.

На підприємстві також порівняли витрати пального при класичному обробітку ґрунту та при обробітку Excelerator 8005 у парі з глибокорозпушувачем.

«По осені на використання цього агрегату ми витрачали 9 л/га пального, по весні — ще 6 л/га. Додаємо використання глибокорозпушувача — 16-18 л. Разом виходить 32 л/га. 

Якщо використовувати традиційний обробіток ґрунту, то для кукурудзи треба ґрунт передискувати — це 10 л/га пального, переорати — 22 л, потім провести дві культивації по 10 л/га і закрити вологу, що, грубо кажучи, ще 2 л. Виходить 54 л/га», — говорить Микола Бугаєнко.

З Excelerator 8005 на пальному можна зекономити 30-40%. Але головним залишається збереження вологи

Переваги використання Excelerator 8005 можна побачити і при зборі врожаю. Це показав експеримент, який провели у господарстві.

«Поле у 87 га, яке у нас було відведене під кукурудзу, ми поділили на дві частини: одну переорали, а іншу обробили глибокорозпушувачем. На місці оранки зібрали 82 ц/га, а там, де пройшли глибокорозпушувачем, — 92 ц/га. Місцями комп'ютер показував навіть 100 ц. По соняшнику теж була різниця: за традицією ми зібрали 38 ц/га, а після глибокорозпушувача — 41», — ділиться результатами експерименту Микола Бугаєнко.

Після Excelerator 8005 з глибокорозпушувачем та після традиційного обробітку різниця з урожайності кукурудзи склала щонайменше одну тонну

Цього року в ТОВ «АФ «Владана» ухвалили рішення працювати Excelerator 8005 у парі з глибокорозпушувачем по всіх культурах. Хоча є один нюанс: оскільки пшеницю будуть сіяти і після сої, і після соняшнику, після останнього ймовірно доведеться пройти агрегатом двічі.

«Сукупно за весь час користування Excelerator 8005 ми обробили ним 1500 га землі. Обслуговування як такого не робили. Лише під час обробітку перших 300 га ми майже після кожної зміни робили обтяжку, перевіряли, чи всі болти надійно закріплені», — розповідає агроном.

Загалом же, за його словами, Excelerator 8005 надзвичайно легкий у користуванні та не потребує особливих навичок чи окремого навчання.

Микола Бугаєнко пояснює, що поки підприємство не може повністю відмовитися від традиційного обробітку ґрунту, адже під сою на деяких полях (наприклад, після кукурудзи) все одно доведеться проводити оранку. Але під решту культур обробіток проводитимуть Excelerator 8005 у парі з глибокорозпушувачем.


Для довідки: придбати техніку KUHN Gladiator і KUHN Excelerator можна, звернувшись до фахівців компанії УАПК.

«Кредобанк» пропонує вигідні умови кредитування на придбання техніки KUHN від 0% на 12 місяців за умови першого внеску 50%.


Вікторія Євтушенко, AgroPortal.ua