Далі інтерв'ю подається мовою оригіналу.
Як змінився в Україні діловий клімат за той час, відколи ви очолюєте інвестиційні та консультативні операції Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні, Молдові та Білорусі?
Джейсон Пеллмар: Порівнюючи з минулим роком, Україна піднялась на 7 позицій і досягла 64 місця серед країн світу згідно звіту Групи Світового банку «Ведення бізнесу 2020», і у країни є потенціал для того, щоб і надалі підніматись у цьому рейтингу. За даними звіту, торік Україна додатково упорядкувала процедури отримання дозволів на будівництво, а також спростила процедури підключення до електропостачання та реєстрації нерухомого майна, покращила доступ до кредитної інформації, посилила захист прав міноритарних інвесторів та скоротила час на оформлення ввезення імпорту.
Новий уряд продовжує системні зусилля щодо дерегуляції підприємницької діяльності, що може сприяти більш привабливому бізнесовому клімату.
Оптимізм у бізнесу зростає, особливо з огляду на майбутню земельну реформу та нещодавно прийнятий Закон про концесію. Все це позитивно вплине на зміни, важливі для бізнес-середовища.
Наскільки змінилось за цей період корпоративне управління в аграрних компаніях України? Чи стали вони більш прозорими?
Джейсон Пеллмар: Протягом кількох останніх років IFC тісно співпрацює з українськими компаніями з метою впровадження належних практик корпоративного управління, які можуть допомогти підвищити інвестиційну привабливість місцевого бізнесу на міжнародному ринку.
Я радий бачити, що дедалі більше компаній в Україні визнають переваги належних практик корпоративного управління. Це допомагає українським компаніям залучити іноземних інвесторів та партнерів, отримати конкурентні переваги, збільшити доходність капіталу та забезпечити акціонерам кращий захист їхніх інвестицій.
Кількість прозорих компаній останнім часом зросла, особливо в колах середнього та великого бізнесу. Наближення земельної реформи може послужити додатковим стимулом для малих аграрних підприємств покращити свої методи управління і стати більш привабливими для інвесторів.
Україна істотно покращила свою позицію в рейтингу «Ведення бізнесу». Як IFC ставиться до такого руху України вгору в цьому рейтингу і чи допоможе це збільшити обсяг інвестицій в економіку?
Джейсон Пеллмар: Дійсно, бізнес України сьогодні зміцнює свої позиції в умовах суттєвих позитивних тенденцій, серед яких стабільність національної валюти, нижчий рівень інфляції та продовження діалогу з міжнародними фінансовими інституціями. Новий уряд уже скасував 161 застарілий нормативний акт щодо регулювання бізнесу та заявив, що Україна в найближчі п’ять років увійде до першої десятки країн за індексом простоти ведення бізнесу Групи Світового банку. Звичайно, потрібно ще багато зробити для покращення інфраструктури, повернення довіри до судових установ тощо. Однак Україна змінює своє ділове середовище, що принесе дивіденди у вигляді підвищення її інвестиційної привабливості.
Яка в України репутація на світовому ринку?
Джейсон Пеллмар: Світ сприймає Україну як країну, яка зазнає змін. Відповідно, очікування на такі зміни дуже високі. Інвестори хочуть, аби Україна прискорила економічне зростання. Держава має всесвітньо визнаний потенціал у сільському господарстві та секторі ІТ, які стали невід'ємною частиною її бренду. Україна утримує позицію перспективного міжнародного партнера.
Як подолати глобальне сприйняття України як країни, де важко вести бізнес?
Джейсон Пеллмар: Україні слід краще доносити до світової спільноти свої історії успіху. Візьмемо нещодавно прийнятий Закон про концесію. Наразі IFC консультує Міністерство інфраструктури з упровадження пілотних проєктів з передачі в концесію портів Ольвія та Херсон. Конференція для інвесторів, яка відбулась в Одесі 1 жовтня, пройшла з великим успіхом у присутності представників 46 зацікавлених компаній з 11 країн. Успішно завершені проєкти говоритимуть про країну красномовніше, ніж цифра з міжнародного рейтингу.
Яка репутація в світі в українського агробізнесу нині?
Джейсон Пеллмар: Україна має репутацію важковаговика в аграрному виробництві й важливого глобального постачальника продовольства. Вирощуючи до 70 млн т зерна на рік і маючи потенціал збільшення виробництва до 200 млн т, країна продовжує домінувати у світовому експорті зерна, олійних культур та рослинної олії. При цьому країна має продовжити працювати над модернізацією методів господарювання, що стане додатковою бізнес-можливістю. Ще один перспективний напрямок — молочний сектор України, потенційна ємність якого сягає $40 млрд.
Чи можна і як покращити конкурентоздатність українського бізнесу?
Джейсон Пеллмар: Для початку, враховуючи величезні природні багатства та високоосвічене населення із найбільшою кількістю інженерів серед країн Центральної та Східної Європи, Україна має всі шанси бути висококонкурентоспроможною на міжнародних ринках.
У звіті про глобальну конкурентоспроможність, підготовленому Всесвітнім економічним форумом, Україна посіла 85 місце серед 141 економік.
Порівняно з минулим роком, Україна покращила свої результати щодо кваліфікації населення (з 46-го до 44-го місця) та залишилася на попередньому рівні щодо розміру ринку та розвитку інфраструктури. Якщо говорити про інфраструктуру, Україні потрібно пришвидшити темпи розвитку по всій країні за рахунок залучення приватного сектору. Зважаючи на те, що понад дві третини інфраструктури України є морально застарілими і фізично зношеними, уряду не під силу вирішити це питання самотужки.
Ключовим питанням у напрямку підвищення конкурентоспроможності є доступ до нових ринків, розблокування доступу до фінансів та підвищення операційної ефективності.
IFC може допомогти вирішити ці проблеми завдяки своїм інвестиційним та консультаційним програмам. Приведення законодавства України у відповідність до міжнародних стандартів призведе до зниження витрат, збільшення інвестицій та нарощення обсягів експорту.
Наприклад, IFC продовжує допомагати підвищити конкурентоспроможність аграрного сектору, співпрацюючи з урядом щодо спрощення правил та зменшення витрат на дотримання нормативних вимог.
На чому наразі IFC фокусується більше в Україні: на створенні сприятливого інвестиційного клімату чи на підтримці реформ?
Джейсон Пеллмар: Одне допомагає іншому. Цільові реформи сприятимуть кращому інвестиційному клімату. IFC у своїй діяльності має наступні пріоритети: підтримка інфраструктури через державно-приватне партнерство на основі нещодавно затвердженого Закону про концесію, реформа банківського сектору для зменшення непродуктивних кредитів, підтримка приватизації, а також аграрної реформи для розвитку с/г продукції з доданою вартістю та покращення доступу до фінансування для агробізнесу — як великого, так і малого. IFC бачить свою роль у підтримці приватного бізнесу не тільки шляхом прямого фінансування, але і шляхом мобілізації фінансування від інших інституцій.
IFC була створена для сприяння притоку приватних інвестицій у країни, що розвиваються. Залученню в Україну яких інвестицій ви сприяли торік та у 2019 році?
Джейсон Пеллмар: Починаючи з 2004 р., IFC надала довгострокового фінансування на суму $3,3 млрд, вклавши їх у портфель різноманітних проєктів (при цьому $1,1 млрд було мобілізовано від партнерів), та реалізувала масштабну консультативну програму.
Також через нашу Глобальну програму торговельного фінансування ми підтримали міжнародну торгівлю на суму понад $1,2 млрд.
Разом з Neptune (раніше MV Cargo), «Каргілл» та ЄБРР, IFC підтримала будівництво нового потужного зернового терміналу в чорноморському порту «Південний» поблизу Одеси. Крім того, ми продовжуємо підтримувати наших давніх партнерів, таких як «Нібулон», «Астарта», «Агроф’южн» та «Нива Переяславщини».
Разом із прямими інвестиціями ми запровадили аграрні розписки — це новий інструмент, що дає фермерам можливість отримувати недороге фінансування під заставу майбутнього врожаю. В ході чотирирічного проєкту майже 1000 фермерів видали 2000 аграрних розписок, залучивши під їх заставу фінансування на суму $600 млн.
Також ми долучились до розвитку ринку агрострахування, яке дає фермерам можливість мінімізувати погодні та цінові ризики. Результатом проєкту стало надання $358 млн фінансування понад 32000 сільгоспвиробників.
Які проєкти плануються IFC на наступний рік з огляду на оголошений ринок землі?
Джейсон Пеллмар: Україна є важливою для IFC країною в регіоні Європи та Центральної Азії. Ми є довгостроковим партнером та великим інвестором у її приватний сектор. Ми продовжуватимемо сприяти економічному зростанню країни, зокрема, через підвищення продуктивності сільського господарства. IFC планує запровадження фінансових механізмів, включаючи мінімізацію кредитних ризиків, що дозволить українським комерційним банкам використовувати землю в якості застави та покращити доступ до фінансування для малих та середніх фермерів.
Які проєкти в напрямку розвитку ланцюгів постачання в аграрному секторі та відкритті нових ринків ви уже реалізували, а які плануєте впровадити в майбутньому?
Джейсон Пеллмар: IFC підтримав «Aгроф’южн», виробника промислових томатів і томатних паст в Україні, у покращенні його конкурентоспроможності та посиленні позицій компанії на міжнародних ринках. Протягом понад 7 років співпраці ми з компанією пройшли шлях від традиційного промислового вирощування томатів до створення плану переробки томатів, збільшення робочого капіталу і зробили «Агроф’южн» 10-м найбільшим виробником томатних паст у світі та №2 — у Європі.
Яке значення має модернізація ланцюгів постачання в аграрному секторі? Чи визнають це сільгоспвиробники?
Джейсон Пеллмар: IFC наразі співпрацює з урядом України над аналізом експортного потенціалу країни та можливих проблемних місць у молочному секторі. Сподіваємось, що ця інформація допоможе місцевим виробникам ефективно модернізувати ланцюги постачання, відтак посиливши їхні позиції на зовнішніх ринках.
Які вимоги встановлює IFC для своїх партнерів?
Джейсон Пеллмар: IFC пропонує широкий спектр фінансових продуктів для проєктів з приватного сектору в країнах, що розвиваються. Щоб отримати фінансування від IFC, проєкт має задовольняти кілька критеріїв. Зокрема, проєкт має: знаходитися у країні, що розвивається, і яка є членом IFC; бути в приватному секторі; бути доцільним з технічної точки зору і мати гарні перспективи стати прибутковим; бути корисним для місцевої економіки. Крім того, проєкт повинен відповідати нашим екологічним та соціальним стандартам, а також стандартам країни, в якій знаходиться.
IFC не кредитує напряму мікро-, малі та середні підприємства або ФОПи, але багато наших інвестиційних клієнтів є фінансовими посередниками, які надають кредити малим підприємствам.
Скільки IFC інвестувала в аграрний сектор України торік?
Джейсон Пеллмар: Якщо український агробізнес має намір досягти найкращих результатів, йому життєво необхідна участь приватного сектору. IFC допомагає розвитку агробізнесу України вже понад 25 років, надаючи доступ до нових ринків, відкриваючи доступ до фінансування та підвищуючи його операційну ефективність.
За останні 16 років IFC інвестувала понад $1 млрд з власного рахунку та мобілізувала $160 млн у рамках 40 угод з підприємствами аграрного сектору в Україні. Клієнти IFC мають в обробітку землі площею понад 1 млн га (з 27 млн га), вони виробили 130 тис. т свинини та продали понад 7,7 млн т сільськогосподарських культур — головним чином на експортних ринках.
Як уже згадувалося, ми запровадили аграрні розписки — новий інструмент, що дає фермерам можливість отримувати фінансування за доступною ціною, та допомагали розвивати ринок агрострахування, завдяки чому фермери можуть мінімізувати свої погодні та цінові ризики.
Чому глобальні практики лізингу для фермерів не вписуються в українські реалії?
Джейсон Пеллмар: Земельна реформа допоможе фермерам отримати доступ до фінансування. Як тільки ринки землі відкриються, фермери зможуть використовувати землю як заставу. Крім того, право власності на землю сприятиме кращому використанню землі, включаючи інвестиції у зрошення та більш якісні добрива. Через відсутність права власності на землю ми є свідками її неналежного управління та погіршення якості.
IFC вітає зусилля уряду відкрити ринок землі. Ми віримо, що це створить можливості для впровадження нових фінансових інструментів, таких як часткова кредитна гарантія та засоби розподілу ризиків. Це залучатиме інвестиції до агрофірм, що відповідають вимогам, роблячи їх конкурентоспроможними на зовнішніх ринках.
З яких причин у цій країні не працює агрострахування?
Джейсон Пеллмар: Ринок агрострахування в Україні недостатньо розвинутий. З близько 300 компаній не більше 5 мають досвід роботи з сільгоспвиробниками. Окрім цього, на ринку немає довіри як до приватного страхування, так і до механізмів державної підтримки.
Як я згадував раніше, IFC допомогла у розвитку ринку агрострахування, щоб підвищити спроможність фінансових установ надавати кредити фермерам, залучаючи CLARA — інноваційний інструмент оцінки сільгосппідприємств на місцях. В результаті реалізації проєкту було профінансовано понад 32000 господарств на суму $358 млн, а також укладено 6400 договорів на страхування сільгоспкультур на загальну суму $370 млн.
Аграрні розписки — наскільки IFC просуває цю тему сьогодні?
Джейсон Пеллмар: IFC була першопрохідцем у впровадженні аграрних розписок — нового інструменту, який дає фермерам можливість отримувати недороге фінансування. За чотири роки роботи проєкт сприяв видачі майже 2000 аграрних розписок на суму $600 млн, які були надані майже 1000 фермерів.
Наскільки реально Україні отримати наступний транш від МВФ?
Джейсон Пеллмар: IFC вітає продовження співпраці між Україною та МВФ. Адже ця співпраця не лише має критично важливе значення для макроекономічної стабільності, але також є показником, на який зважають усі потенційні інвестори, що цікавляться інвестиціями в Україну.
Взагалі, чи реально в Україні збільшити частку приватного сектору та створити рівні правила гри?
Джейсон Пеллмар: Україна має величезний потенціал. За допомогою рішучих реформ, які підтримують зростання приватного сектору, країна може перезавантажити свою економіку.
Серед трьох основних напрямків реформ для стимулювання зростання я б назвав наступні: концесії, земельна реформа; реформи у банківському секторі/врегулювання безнадійної заборгованості.
Вирішення цих завдань допоможе розкрити потенціал зростання України за рахунок збільшення приватних інвестицій. Ми прагнемо допомогти активізувати участь приватного сектору в економіці для підвищення конкурентоспроможності та залучення прямих іноземних інвестицій.
Ми вітаємо серйозність намірів України пришвидшити та розширити рішучі реформи для підвищення рівня життя всіх українців.
Для довідки: 5 грудня керівник регіонального офісу компанії IFC в Україні, Молдові та Білорусі Джейсон Пеллмар візьме участь у XI Міжнародній конференції «Ведення агробізнесу в Україні». В рамках панельної дискусії, присвяченої управлінню фінансовими інструментами, пан Пеллмар допоможе з’ясувати, як українському аграрію залучити фінансування на вигідних умовах.
Деталі та реєстрація на конференцію
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua