* Текст подається мовою спілкування
Вже рік у компанії «Контінентал Фармерз Груп» працює служба точного землеробства. Які цілі ставили і що вдалося реалізувати за рік?
Дмитро Зайцев: Щоб визначити чіткий план з модернізації техніки та систематизувати використання інноваційних технологій у компанії, спочатку ми сформували стратегію впровадження проєктів точного землеробства. Вона має назву «7 рівнів точного землеробства». Без неї неможливе впровадження та реалізація комплексних проєктів. На першому етапі було проведено внутрішній аудит техніки та програмних продуктів, які уже використовуються. Після цього ми розпочали переоснащення.
У 2020-му ми оснастили сівалки обладнанням Precision Planting, яке дозволяє покращити якість посіву завдяки дотриманню норм та рівномірному розкладанню насінин, також є можливість автоматично перекривати сошники в зонах, де вже здійснено посів. У результаті вдалося якісніше посіяти кукурудзу, соняшник та сою.
Компанія запровадила диференційоване внесення підживлення і систем захисту. Цього року ми вносили різні норми азотних добрив обприскувачами і розкидачами в період весняного відновлення вегетації на тих ділянках полів, де культури розвивалися повільніше через певні природні або ж погодні фактори. Охопили 25 тис. га на землях кластерів «Галичина» і «Тернопіль».
Пілотним проєктом, який виявився ефективним, стало диференційоване внесення фунгіцидів і гербіцидів. Бачимо, що надалі можемо використовувати ці методи на усіх землях, які обробляємо і які цього потребують.
На комбайнах ми використовуємо системи, які дають змогу здійснювати картування врожайності. У вигляді картографічних даних ми отримуємо інформацію про врожайність на усіх ділянках поля і можемо проаналізувати вплив різних факторів на ці показники. Це допомагає зрозуміти, де і в якій мірі на родючість впливає ґрунт, де — фактори рельєфу чи технологічні чинники.
В «Контінентал Фармерз Груп» успішно працює відділ дистанційного зондування землі. Щоб оцінити стан культур, його працівники системно здійснюють обльоти посівів. Цей процес систематизували, визначили період обльотів, висоту, кількість інформації, на яку повинні звертати увагу, форму звітності. Відповідно до отриманих результатів роблять звіт, який допомагає переглянути стан великого обсягу посівів і дозволяє швидко оцінити ситуацію на полях.
Також ми працюємо над аналізом та хімічним обстеженням ґрунтів. Відповідно до результатів, які отримує лабораторія, для різних культур формуються рекомендації щодо збереження родючості та систем підживлення під заплановану врожайність. На основі даних ми також корегуємо інформацію про зони продуктивності полів і можемо краще адаптувати своє виробництво під внесення поживних елементів у ґрунт. Також, відповідно до даних агрохімічного обстеження ґрунтів, визначаються ділянки поля, на яких треба провести меліоративні заходи — розкислення, внесення органічних речовин, компостів.
Наша компанія підтримує ідеї сталого розвитку, тож велику увагу приділяє збереженню та покращенню родючості ґрунтів.
В агрохолдингу є власна мережа метеостанцій, яка допомагає отримати інформацію про реальний стан погоди в областях, де працює компанія. Як пілотні проєкти запущені мобільні метеостанції. Вони встановлюються на техніку, наприклад, обприскувачі, і це дозволяє під час роботи в полі бачити метеорологічний звіт. Цей проєкт важливий, оскільки для бажаного результату засоби захисту рослин слід вносити за оптимальних погодних умов.
З огляду впровадження точного землеробства яким показникам у компанії приділяють найбільше уваги?
Дмитро Зайцев: Особливу увагу «Контінентал» приділяє вимірюванню ущільнення ґрунтів. Це один із ключових факторів, який має вплив на потенційну родючість, адже ускладнює розвиток кореневої системи та перешкоджає накопиченню вологи. Ми придбали пенетрологери — пристрої, які вимірюють і автоматично передають на сервер дані про ущільнення. З їх допомогою визначаємо такі ділянки поля і на основі отриманих даних підбираємо необхідний агрегат та визначаємо оптимальну глибину ґрунтообробітку. Так ми вирішуємо одразу два завдання — оптимальне використання техніки та ефективне здійснення обробітку землі.
В роботі проєкт із переобладнання техніки сучасними системами автопілотів. Наша стратегічна ціль — використовувати в усіх кластерах компанії уніфіковане обладнання, що є універсальним та автономним. У нас є певні вимоги до нього. Ми працюємо із системами телематики, які дозволяють дистанційно збирати дані з техніки і передавати на сервер, підтримують віддалений доступ до робочого столу, синхронізацію карти покриття при одночасній роботі тракторів на полі. Обов«язковими вимогами є висока автономність роботи — можливість працювати тривалий час без очищення та форматування пам«яті, достатня продуктивність для якісного управління причіпним агрегатом та робота з великою кількістю ділянок без збоїв.
Що було придбано з техніки під точне землеробство?
Дмитро Зайцев: Стратегічно ми взяли курс на оснащення тракторів автопілотами John Deere, самохідних обприскувачів — обладнанням Raven, сівалок — обладнанням Precision Planting. Перед посівною 2020 року було переобладнано декілька сівалок. До нового виробничого сезону плануємо оснастити решту і придбати нові. У 2021-му хочемо працювати якісними висівними апаратами з системою підключення сошників на перекриттях. Вони забезпечать високу точність розкладання насіння у насіннєвому ложі, автоматичне регулювання притискних зусиль і високу швидкість посіву. Також ми дообладнуємо сівалки системами внесення рідких добрив, що забезпечить підвищення доступності поживних елементів у ґрунті на початкових етапах вегетації рослин.
Яка з систем Farm Management найбільш адаптована та використовується у виробництві? Якими системами користуєтесь?
Дмитро Зайцев: Як ERP-платформу в 2020 році почали використовувати Cropio. На ній збирається великий обсяг даних з нашого виробництва, які отримуємо з квадрокоптерів під час скаутингу полів. Таким чином ми можемо інформувати працівників про ситуацію на полях. Для кожного створено акаунт. З допомогою планшета вони можуть зафіксувати, в якому стані культури, виявити загрози майбутньому врожаю, запропонувати можливі рішення проблем, отримати інформацію про проведені та заплановані технологічні операції. Також на платформі організований модуль супутникового моніторингу, коли за даними з супутникових знімків будуються індекси вегетації, наявності вологи. Там же є цілий ряд показників, які можна аналізувати, і вони напряму вказують на наявність певних проблем або на погіршення стану наших посівів. Відповідно, за цими даними можна формувати карти завдань диференційованого внесення або диференційованого висіву. На платформі також є модуль телематики, що відображає переміщення нашої техніки. Ми збираємо дані, хто де працював, усі параметри внесення, висіву. Надалі хочемо глибше використовувати можливості й потенціал платформи Cropio саме в плануванні сільськогосподарських операцій та контролі за обсягами виконаних робіт.
Ще одна платформа, послугами якої користувалися під час обльотів посівів, — Hummingbird. Вона дозволяє працювати з даними ортофотознімків і відомостями супутникового моніторингу. За їх підсумками формуємо детальний ортофотоплан. Він дозволяє визначити стан розвитку культур, але насамперед з його допомогою ми визначали наявність бур«янів у міжрядді, щоб потім скорегувати норму внесення гербіцидів на потрібних ділянках для боротьби з бур«янами. На платформі є можливість автоматичного підрахунку кількості сходів і виявлення проблемних площ, де з якихось причин відбулося або падіння культури, або неякісний посів. Також Hummingbird дозволяє працювати із супутниковими знімками високого розширення.
Побутує думка, що впровадження точного землеробства доволі дороге. Скільки компанія інвестувала в цей напрямок за рік?
Дмитро Зайцев: Насамперед я б відзначив ефективність систем. Більшість з них окупляються за сезон або швидше, що свідчить про доцільність впровадження точного землеробства. Ще більше робіт із модернізації планується на 2021 рік. Ми хочемо зробити так, щоб наші трактори й обприскувачі, що працюють у полі, були оснащені сучасними системами, які відповідають тим вимогам, що я зазначив.
Чи плануєте розробляти продукт під компанію?
Дмитро Зайцев: На 2021 рік у нас запланований проєкт цифрової трансформації бізнесу. Він передбачає автоматизований облік добрив, насіння, ЗЗР. Тобто ми маємо забезпечити отримання даних від сівалки, обприскувача чи розкидача в систему обліку 1С. Таким чином будемо розуміти, який обсяг ТМЦ пішов на конкретну площу, і зможемо автоматично, без втручання працівників, провести списання цієї кількості. Те ж саме з розкиданням міндобрив або обприскуванням — знаючи формулу робочого розчину, ми проконтролюємо, який його об»єм внесли на поле, й автоматично проведемо списання й облік товароматеріалів.
Цей проєкт є досить амбіційним, але, однозначно, дуже важливим для компанії для оптимізації навантаження на працівників, розподілу роботи, яку вони виконують. Тож працюємо над його реалізацією.
З чого радили б починати аграріям впровадження точного землеробства з практичної точки зору?
Дмитро Зайцев: Для себе я зробив певний розподіл на сім рівнів точного землеробства. Називаю їх рівнями, тому що максимальна ефективність досягається тільки тоді, коли вони реалізуються в певній послідовності.
Перший рівень — базовий. Сюди входить наявність точних контурів полів, робота систем автопілотів, програмного забезпечення, щоб працювати з цифровими даними, збереження напрямків операцій — коли технологічні колії переносяться на наступні роки.
Другий рівень — обов«язковий. Це обладнання сівалок і обприскувачів системами відключення секцій і рядів. Це робота, що проводиться з технологічною колією, культура руху техніки по полю. 2020 року, до речі, в «Контінентал» посів озимих культур відбувався з включенням технологічної колії для того, щоб надалі покращити рух обприскувачів по полю та зменшити витоптування культурних рослин.
Третій рівень — хімічно-технологічний. Маю на увазі агрохімічні обстеження полів, контроль ущільнення ґрунту. Ми зберігаємо дані про технологічні операції, щоб розуміти й оцінювати, з якою якістю були проведені посіви, внесення, підживлення, збір урожаю.
Четвертий рівень можна назвати класичним точним землеробством. Оскільки, коли виконав перших три рівні, можеш почати працювати зі змінною нормою — розробляти карти завдання сільськогосподарських робіт. Також на цьому рівні системно використовують картування врожайності, з його допомогою можна бачити технічні помилки, виявляти похибки в неоднорідності полів. Для себе виділяю також використання супутникового, метеорологічного моніторингу. Працювати з цими системами можна і під час попередніх етапів, але максимальний економічний ефект відчутний після реалізації перших етапів, і ти знаєш, на що звертати увагу.
П«ятий рівень — системне виконання обльотів безпілотними літальними апаратами, використання показників супутникового моніторингу, робота з даними метеостанцій. Ці технології доволі прості у використанні, але дають відчутний ефект саме на цьому рівні впровадження інновацій.
Шостий рівень — введення управління агрегатами. Тобто в нас автопілот стоїть не тільки на тракторі, але і причіпна техніка теж працює з системами підрулювання. Це максимально зменшує кількість пошкодження культурних рослин під час руху техніки. Передбачається також автоматичне створення робочих розчинів з мінімальною участю людини — вони готуються автономним вузлом за попередньо сформованим нарядом. Використані ТМЦ списуються в 1С автоматично.
Сьомий рівень — це управління елементарними ділянками. Коли немає поняття поля, а є поняття ділянки на полі, і ти робиш усе, щоб максимально підвищити її економічну ефективність. Кожна ділянка поля унікальна, вимагає особливого підходу й особливої технології. І ти шукаєш можливості для максимальної ефективності — це посів зі змінною нормою, робота з потенціалом зони.
Ось така послідовність впровадження технологій. Реалізація даної стратегії забезпечує дотримання принципу Парето — коли 20% зусиль формують 80% ефекту. Виконання певних рівнів можна розбити на етапи. Наприклад, спочатку — перших 2 рівня, коли результат зафіксований — можна переходити до наступних трьох рівнів, коли і вони опановані — потрібно рухатись далі.
«Контінентал Фармерз Груп» націлена на досягнення максимальної ефективності та результативності свого виробництва.
Розкажіть про досягнення завдяки впровадженню точного землеробства на виробництві. Яких показників вдалося досягти?
Дмитро Зайцев: У цілому, якщо мова йде про економічні показники, то на переобладнаних сівалках ми досягнули 99,6% сингуляції (параметр, який визначає рівномірність і якість розкладання насіння в рядку) при посіві кукурудзи. Нам вдалося мінімізувати пересіви. Посів із технологічною колією зменшив кількість пошкоджених рослин обприскувачами. Завдяки диференційованому внесенню гербіцидів ми досягнули економії в 60% на окремих полях.
Що ще плануєте впроваджувати в точному землеробстві у 2021 році?
Дмитро Зайцев: Ми продовжуємо реалізувати усі розпочаті проєкти — переобладнання наших сівалок системами Precision Planting. Розглядаємо придбання нових, які відповідають технічному завданню. Також поглиблюємо роботу в напрямку систем картування врожайності, збільшуючи відсоток комбайнів із системами картування, які працюють в нас на полях, щоб закривати всі наші площі. Переходимо до роботи з технологічними коліями на усіх землях. Стратегічно взяли курс на роботу з картою завдання — коли норма регулюється переданим завданням. Зберігаємо дані про виконання наших польових робіт і аналізуємо їх. Працюємо в межах наших зон продуктивності та однорідності на полях. Продовжуємо робити системні обльоти наших посівів. І надалі розвиватимемо проєкт з метеомоніторингу, контролю агрохімічного стану наших ґрунтів, масштабуємо і збільшуємо кількість обстежених полів на предмет наявності переущільнення на полях і проєкт цифрової трансформації як проєкт агробізнесу в цілому.
На вашу думку, без яких трьох складових компанії неможливо впровадити точне землеробство?
Дмитро Зайцев: Тут важлива мотивація та націленість на результат. Технологій є багато, потрібно тільки змусити їх працювати системно, підключити, провести навчання, переконати, що система запрацювала, і працівники компанії користуються всіма можливостями і перевагами техніки. Саме навчання працівників, мотивація, роз«яснення є одним із визначальних факторів, наскільки успішними будуть проєкти точного землеробства.
Надія Штокало, спеціально для AgroPortal.ua