О разрешительной документации на производство, экспорте, перевозках продукции и возможных нововведениях для перерабатывающих предприятий начальник производственно-технической лаборатории компании «УКРОЛИЯ» Людмила Шевченко разговаривала с главой Госпродпотребслужбы Владиславой Магалецкой.
* Текст подається мовою спілкування
Людмила Шевченко: На сьогоднішній день існує декілька нормативних документів, які регулюють вміст шкідливих речовин у насінні соняшнику. До таких документів належать: ДСТУ 7011:2009 «Соняшник. Технічні умови», ДСТУ 4694:2006 «Соняшник. Олійна сировина. Технічні умови», наказ МОЗ №368 від 13.05.2013 р. з внесеними змінами (викладений у новій редакції). Владиславо Валеріївно, скажіть, який нормативний документ серед зазначених має вищу юридичну силу у визначенні показників безпечності насіння соняшнику?
Владислава Магалецька: Є наказ Міністерства охорони здоров’я України №368 від 13.05.2013 р. «Про затвердження Державних гігієнічних правил і норм «Регламент максимальних рівнів окремих забруднюючих речовин у харчових продуктах». Він зареєстрований в Мін’юсті та має вищу юридичну силу над іншими документами.
Людмила Шевченко: Ми оператор з переробки органічної сировини. Як нам, як переробнику, діяти у спірній ситуації, якщо показник, отриманий нашою лабораторією, входить до допустимих рівнів між показником постачальника. Який показник приймається за основу для внесення до реєстру підприємства-одержувача?
Владислава Магалецька: Оператор ринку, що здійснює переробку сировини, має право відмовитися від постачання сировини невідповідної якості, якщо це не відповідає укладеному договору про постачання відповідної продукції. У разі спірного питання щодо показників якості сировини між лабораторією виробника сировини і лабораторією переробника беруться до уваги параметри переробного підприємства, оскільки виробник продукції несе відповідальність за її якість і тому має переважне право. Таким чином підприємство-виробник має вжити всіх заходів для виробництва якісної продукції.
Людмила Шевченко: Компанія має експлуатаційні дозволи як виробник кормів (макуха і шрот). Але нещодавно вийшли законодавчі акти, які скасовують існуючі експлуатаційні дозволи. А положення нових експлуатаційних договорів для виробників кормів не були ще оприлюднені. Чи ведеться зараз розробка нових експлуатаційних договорів? Які будуть головні відмінності між старими, за якими ще працюють виробники, і новими, які у розробці або вже розроблені?
Владислава Магалецька: Від початку роботи на посаді голови Держпродспоживслужби мною було підготовлене звернення до міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства з проханням пришвидшити можливості вирішення питання щодо прийняття відповідних нормативних актів для реалізації Закону України «Про безпечність та гігієну кормів». Зараз чекаємо на відповідь міністерства.
Хочу зазначити, що колізія, яка існує в цьому питанні, має вирішитися найближчим часом.
Людмила Шевченко: Чи планується запровадження електронного документообігу для оформлення експортних партій? Коли він буде впроваджений, якою буде процедура, якими нормативними документами регламентуватиметься?
Владислава Магалецька: Електронний документообіг має бути обов’язковим. Все має бути повністю в електронному вигляді, а всі необхідні регламентуючі документи обов’язково будуть підготовлені та затверджені.
Після погодження Кабінетом Міністрів України призначення заступника з цифрової трансформації Анатолія Вовнюка, спільно з ним зробимо повне інформування виробників про впровадження та процедуру запровадження електронного документообігу.
На нашу думку, вся сертифікація і дозволи мають проходити через державні підприємства в підпорядкуванні Держпродспоживслужби. Крім того, ми плануємо це максимально підключити під платформу «Дія». Це все буде підтверджено відповідними постановами.
Людмила Шевченко: Чи плануються зміни в контролі виробництва органічної продукції?
Владислава Магалецька: Держпродспоживслужба як контролюючий орган має контролювати все відповідно до існуючих норм законів і діяти відповідно до діючого законодавства. Від себе персонально можу сказати, що дуже підтримую органічне виробництво. Це одна з найперспективніших ніш на найближчі 10-20 років. Я вже не кажу про те, що при цьому ми зберігаємо довкілля та здоров’я людей. Тому будемо максимально відстоювати те, що стосується норм законодавства, які діють, та впроваджувати нові норми, які дозволять нашому органічному виробництву розширюватися. І Держпродспоживслужба буде сприяти асоціаціям, виробникам і зробить усе можливе для розвитку цієї галузі.
Для довідки: компанія «УКРОЛІЯ» працює на ринку понад 18 років та представлена торговими марками традиційної соняшникової олії «ДИКАНЬКА», а також професійною високоолеїновою олією EFFO і органічною соняшниковою під брендом GARNA organica. Експорт продукції «УКРОЛІЯ» здійснюється до понад 50 країн світу. За підсумками 2019/2020 МР компанія посіла 2-е місце у рейтингу українських експортерів органічної соняшникової олії за показником «Обсяги експортованої продукції». Частка «УКРОЛІЯ» у загальному експорті зазначеного продукту з України склала близько 32%. У 2020 році підприємству ТДВ «УКРОЛІЯПРОДУКТ», яке входить до складу «УКРОЛІЯ», вдалось втримати планку великого вітчизняного виробника рафінованої соняшникової олії та увійти до ТОП-10 найпотужніших виробників цього продукту.
Людмила Лебедь, AgroPortal.ua