#ИндексАПК. Земля. Винницкая область

23 сентября 2021, 06:33 6375

Виннитчину справедливо называют сахарной столицей Украины. Эта область также является лидером по производству валовой сельхозпродукции, поголовью КРС и свиней.

* Текст подається мовою оригіналу

Вінницька область займає лише 4,5 % території країни, але завдяки вигідному розташуванню у лісостеповій зоні, достатній кількості опадів навіть у посушливі сезони 2019/20 року, високій розораності, переважанню чорноземів (сірих, коричневих, опідзолених) є неймовірно привабливим регіоном для фермерів та великого агробізнесу.

Вінниччина — друга область, оцифрована в рамках проєкту «Vkursi Zemli Ukraine: Цифровізація земель України» від сервісу Vkursi Zemli. Першою була Сумщина, про земельний банк якої ми писали в попередньому матеріалі.

N.B. #ІндексАПК. Земля. Сумська область

Показник розораності вінницьких земель є одним із найвищих в Україні та складає близько 70%. Частка земель сільськогосподарського призначення становить майже 1,5 млн га, які в свою чергу розподілені на 680 096 ділянок із середньою площею 2,2 га, що не може не радувати власників паїв.
На другому місці за площею йдуть землі лісогосподарського призначення, що займають 249 261 га, або 13,04% земель поза межами населених пунктів, на третьому — землі запасу, резервного фонду та загального користування — 120 595 га. На інші категорії сумарно припадає 2,3%. Для 469 га (0,02%) в реєстрі ДЗК та ДРРП немає чітко визначеної категорії призначення.

Окрім аналітики структури земельних фондів Вінницького регіону, цікавою є інформація щодо кількості земельних угод. Міністерство аграрної політики та продовольства України повідомляє, що станом на 15 вересня шляхом купівлі-продажу власників змінили 2 480 га вінницьких чорноземів. Така активність на ринку землі дозволила регіону увійти до десятки областей, де найчастіше відбуваються угоди купівлі-продажу земельних ділянок. Загалом із початку роботи ринку у Вінницькій області зареєстрували 1 180 угод.

Найбільше земель із угідь сільськогосподарського призначення припадає на землі товарного сільгоспвиробництва — 1,2 млн га (82,49%). Під ведення особистого селянського господарства вінничанам відведено 145 724 га (9,73%). Для ведення фермерського господарства в регіоні офіційно виділено 63 351 га (4,23%), підсобного сільського господарства — 2 433 га (0,16%). Середній розмір поля в області становить 17,68 га.

Згідно з даними НГО, загальна вартість земель у Вінницькій області становить 36,2 млрд грн. В середньому 1 га сільгоспземель в області має значення НГО на рівні 27 910 грн. Ціна землі безпосередньо залежить від ландшафту (височинні чи низинні), типу ґрунтів. Найвищі значення НГО для 1 га зафіксовано у тих громадах, де розташовані чорноземи й опідзолені ґрунти (зона південного сходу і Придністров'я). Найнижча по області НГО менше 17 тис. грн за 1 га.

Більш ніж 1,2 млн га сільгоспземель перебуває в приватній власності фізичних та юридичних осіб (84,31%), 151 тис. га належать державі та громадам. В області є фізичні особи, що володіють більш ніж 100 га сільгоспземель. Таких землевласників більше 50 осіб, а п’ятеро з них є власниками понад 500 га кожен. Більш ніж 57 тис. га сільгоспземель області не мають офіційно вказаного типу власності, тому їхній статус не визначено.

Більша частина сільськогосподарських угідь, а саме 72,8% передано в оренду. Всього в області працює 6294 офіційно зареєстрованих землекористувачів. 10 найбільших із них обробляють 27% всієї площі сільгоспземель області. Найбільшим землекористувачем Вінницької області є група компаній «Рошен Юроп Бі. Ві.», господарства якої орендують в 93 405 га сільгоспземель.

В цілому у Вінницькій області спостерігається помірна концентрація земель, коли більш ніж 56% сільгоспземель, що передані в користування, обробляють 6259 невеликих агровиробників із земельним банком до 3000 га.

Для 266 тис. га дані про землекористування відсутні. До цієї категорії належать як земельні ділянки, що обробляються безпосередньо власниками, так і тіньова оренда, коли землі використовуються без офіційно укладених та зареєстрованих договорів користування.

Ще для 95 212 га тип землекористування не вдалося встановити, оскільки про це відсутні відомості в державних реєстрах.

В рамках дослідження експертами Vkursi Zemli було пораховано і суму можливих втрат і недонадходжень до місцевих бюджетів від ризикових земель. Так, внаслідок неефективного використання земель державної та комунальної власності, громади області щороку недоотримують 450 млн грн. Сюди входять понад 134 тис. га, які не передані в оренду, та 40 тис. га земель, що використовуються необґрунтовано, тобто неофіційно. Найбільше таких земель у Погребищенській громаді — на понад 2 тис. га.

Було виявлено також 164 516 га земель приватної власності з ділянками, що знаходяться в межах масивів оброблюваних полів та щодо яких відсутні відомості про оренду. Це землі з ризиком тіньової оренди, коли землекористувач сплачує оренду власнику неофіційно, внаслідок чого бюджети недоотримують податки. Сумарний розмір можливих щорічних недонадходжень внаслідок тіньової оренди складає 50 млн грн. Найбільш гостро ця проблема стоїть для Томашпільської, Джулинської, Тульчинської та Бершацької громад — в кожній є понад 6 тис. га земель із ризиком тіньової оренди.

Самовільне зайняття — це обробіток земель, на яких не сформовані земельні ділянки, тобто вони обробляються без належно зареєстрованих на це прав. Таких земель найбільше у Тульчинській та Погребищенській громадах і майже 80 тис. га на Вінниччині в цілому. Сума можливих втрат та недонадходжень складає 345 млн грн щороку.

Ситуація з нецільовим використанням земель, тобто землекористування з порушенням цільового призначення земельних ділянок, є прийнятною, адже лише для 3 270 га земель було виявлено такі ризики. Наприклад, у Сумській області таких земель виявлено майже в 5 разів більше.

Проте в порівнянні з Сумською областю, на Вінниччині значно більше земель, що потребують інвентаризації — 83 тис. га. Це земельні ділянки, відсутні на кадастровій карті, або такі, що не мають відомостей про власника, що не дозволяє нараховувати земельний податок з таких ділянок. Через це громади області щороку втрачають близько 23 млн грн.

Експерти прогнозують, що Вінниччина може вийти в лідери серед регіонів з продажу землі. І помічником головам територіальних громад, землевпорядникам, фермерам у процесі укладення земельних угод стане зручний безкоштовний сервіс «Vkursi Zemli Ukraine: Цифровізація земель України» від сервісу Vkursi Zemli.


Для довідки: Vkursi Zemli Ukraine — це проєкт з оцифрування та моніторингу земель України, мета якого надати громадянам, територіальним громадам, агробізнесу, державним органам максимум інформації та аналітики про ключові аспекти земельних відносин у кожній області та громадах. Проєкт реалізується спільно командою експертів Vkursi Agro та SmartFarming за підтримки UKRSIBBANK BNP Paribas Group, юридичної фірми «Василь Кісіль і Партнери», компанії Carefield, FRENDT та за сприяння Міністерства аграрної політики та продовольства України.