Что выбрать: оптимальные лабораторные исследования или скидки на анализ?

23 ноября 2020, 12:01 3704
Наталия Грюнвальд

Чтобы не попасть в ловушку, когда в лаборатории искажают результат или предоставляют ошибочные данные, визуально и практически проверьте условия, в которых оценивают ваши семена, что именно входит в цену, за счет чего вам делают скидки и какой от них эффект в результате.

* Текст подається мовою оригіналу

Кейс: схожість насіння

Схожість є одним із найбільш важливих якісних показників насіння. Практична ціль — щоб кожна насінина, випробувана в тесті на схожість, була перевірена, і щоб кожен проросток був досліджений на предмет його якості.

Мета тесту на схожість:

- визначити максимальний потенціал проростання насіння у партії;

- оцінка схожості насінин сукупно у партії, оскільки партія насіння складається з окремих насінин, кожна з яких складає якість партії;

- потім — для оцінки посівної цінності у полі.

Нормальні й аномальні насінини. Ділимося досвідом

Як відбувається оцінка:

1. Технологічність процесу вимагає фінансових і часових витрат, урахування деталей (пісок кварцовий, а не звичайний) перед стартом дослідження тощо.

2. Фізіологічне проростання — це ряд фізіологічних процесів, які починаються з поглинання насінням води й закінчуються тим, що первинний корінь проникає крізь шкірку насінини.

3. Індивідуальна оцінка проростків, які досягли певної стадії розвитку, та їх розділення на нормальний або ненормальний.

Іноді потрібно два або більше послідовних підрахунки до того, як усе насіння проросте. Недостатньо розвинені, слабкі, незбалансовані, деформовані та пошкоджені залишають на випробуванні до остаточного підрахунку. Згнилі проростки і запліснявілі видаляють при проміжному підрахунку.

Ніби все очевидно та, як здається, для нормальної роботи з оцінки насіння достатньо знати, класифікується проросток як нормальний або ненормальний, за винятком випадків, коли спостерігається певний тип аномалії, викликаний умовами проростання.

У яких випадках необхідно враховувати умови проростання і повторити оцінку?

Якщо насіння пророщують у лабораторії в неоптимальних умовах, у проростків можуть з'явитися явні відхилення, викликані не пошкодженням або фізіологічними порушеннями ембріона, а умовами проростання.

Приклади причин таких явних відхилень:

• в умовах обмеженого простору промокальними конвертами можуть бути виявлені викривлені та укорочені або навіть зламані проростки;

• якщо насінини висаджені в неправильній орієнтації (корінець — частина насіння вниз) у згорнуті паперові рушники, корені проростків можуть спочатку рости вгору, а осі колеоптилей або проростків — униз;

• якщо насіннєве ложе занадто вологе, у проростків можуть з'явитися короткі уповільнені корінці або згнилі кінчики коренів;

• хімічні речовини в середовищі проростання, наприклад, відбілювачі, які використовуються при виготовленні паперу, можуть пригнічувати проростання і/або викликати аномалії (в основному, кореня).

Важливо розпізнавати такі відхилення, як явні. У таких випадках необхідно враховувати умови проростання і повторити дослідження зразка.

Принципи оцінки та аналізу

Як правило, насіння не можна знімати з випробувань, поки всі його основні структури не розвинуться настільки, щоб їх можна було надійно і без сумніву оцінити.

Це означає, що для більшості в тесті (в залежності від типу тестованого виду насіння):

• сім'ядолі звільнилися від насіннєвої оболонки (наприклад, Lactuca (салати) і Brassica (капуста));

• первинні листки розширилися в тестах на піску або виступили між сім'ядолями в тестах у згорнутих рушниках (наприклад, Phaseolus (квасоля));

• первинний листок виріс із колеоптиля (наприклад, Triticum (пшениця) і Zea Mays (кукурудза)).

Якщо в кінці періоду тестування, включаючи санкціоноване продовження періоду тестування, залишиться лише кілька сіянців, що не досягли відповідної стадії розвитку, вони можуть бути оцінені відповідно до знань і досвіду лаборанта-аналітика. Зовнішній вигляд інших сіянців у тесті використовується в якості орієнтира. Якщо є більше 5% недорозвинених і, отже, сумнівних проростків, зразок необхідно повторно перевірити і провести відповідні дослідження для визначення причини.

Із загального правила є два винятки:

• деякі види дводольних із епігеальним проростанням (типу Lactuca (салати) і Brassica (капуста));

• деякі дводольні породи дерев і чагарників.

Досвід і результати досліджень призвели до розробки деяких конкретних настанов з оцінки певних типів проростків, незалежно від їхнього типу або групи. Існують інструкції з оцінки:

• пошкоджені сім'ядолі та первинні листки — правило 50%;

• проростки:

- з некрозом сім'ядолей;

- з розколами й тріщинами;

- з петлями та спіралями;

- у яких вторинні корені враховуються, коли первинний корінь пошкоджений або відсутній;

• сіянці з негативним геотропізмом (стовбурове зростання в протилежному силі тяжіння напрямку);

• багатоплідні насінини;

• зразки, в яких отримано велику кількість сумнівних сходів.

Лише справжня якість у роботі та професійність є гарантом. Це — імператив у діяльності з сертифікації насіння та виробництві й постачанні насіння, що включає:

- системний підхід;

- чітке розуміння процесу;

- прийняття рішень на базі фактів: аналіз отриманих даних та інформації;

- постійне удосконалення;

- правова визначеність у відносинах з постачальниками.

Наталія Грюнвальд, керівник ОС «АГРОСЕРТ»

Мнение автора может не совпадать с мнением редакции. Ответственность за цитаты, факты и цифры, приведенные в тексте, несет автор.