Приложения для агроскаутов: IT-решения помогут в сборе информации с полей

06 апреля 2021, 06:57 3046

Программа USAID по аграрному и сельскому развитию — АГРО инициирует процесс подготовки в Украине агроскаутов — специалистов, которые собирают с полей информацию о состоянии растений, почв, об уровне угрозы от вредителей и т.п. Далее с ней работают консультанты и аналитики.

*Текст подається мовою оригіналу
 
Додатки для агроскаутів: IT-рішення допоможуть у зборі інформації з полів
 
Програма USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО ініціює процес підготовки в Україні агроскаутів — спеціалістів, що збирають з полів інформацію про стан рослин, ґрунтів, про рівень загрози від шкідників тощо. Далі з нею працюють консультанти та аналітики.
 
Такими чином шляхом упередження різних загроз зберігається врожай. Агроскаутинг є невід’ємною частиною рослинництва у багатьох країнах.
 
«Ми хочемо сприяти розвитку такого ринку в Україні, — каже директор Програми АГРО Ксенія Сидоркіна. — Тому разом із партнерами розробили проєкт створення центрів з надання послуг агроскаутингу, підвищення рівня знань і практичних навичок молодих фахівців».
 
Підготовлену програмою модель буде випробувано на базі Таврійського державного агротехнічного університету та Херсонського державного аграрно-економічного університету — саме їхні студенти візьмуть участь у навчанні агроскаутингу. Програма АГРО також оголосила субгрантовий конкурс на створення таких центрів у інших закладах вищої освіти.

«Добре, що сфера агроскаутингу розвивається. Попит на це зростатиме»

На старті процесу Програма АГРО провела дводенну дискусію, присвячену розумінню агроскаутингу, майбутньому навчанню агроскаутів, різним аспектам та інструментам їхньої роботи.
 
«Потреба в агроскаутах є. От зараз принаймні на півдні уже розпочався сезон, і технолог скрізь не встигає, — каже Костянтин Карпенко з компанії Agrii Ukraine. — Наприклад, відібрати зразки для аналізу запасів вологи. Це скрупульозна точкова робота, водночас вона нескладна, можна навчити студентів-агроскаутів. Або щодо діагностики — можна як мінімум відібрати рослини, відправити в лабораторію. Добре, що сфера агроскаутингу розвивається. Попит на це зростатиме».
 
Запропонований Програмою АГРО 24-денний тренінговий курс із підготовки агроскаутів передбачає вивчення шкідників та хвороб рослин, надання практичних навичок із діагностування проблем, відбору зразків, роботи в лабораторії, здобуття навичок роботи з різними інструментами, знання ключових культур, що вирощують в Україні, та інше.
 
«Університети мають випустити фахівця зі знаннями у фітопатології, ентомології, в цілому в рослинництві, — каже про роботу агроскаута незалежний агроном Василь Кифорук, який співпрацює з агроскаутами. — Скаути збирають інформацію, відбирають зразки. Їхнє завдання — виконувати цю роботу якісно, аналізувати й надавати рекомендації».
 
Зв’язка агроскаутів з агрономом-аналітиком значно збільшує можливості надання консультаційних послуг фермеру — адже таким чином агроном може охоплювати ширшу територію та більше фермерських господарств. На думку Василя Кифорука, оптимальною є робота аналітика із 5-7 агроскаутами.
 
Агроскаутам, своєю чергою, працювати якісніше та швидше можуть допомогти різні IT-рішення. Знайомство з ними також є частиною запропонованого Програмою АГРО тренінгового курсу — відповідно, їм було приділено багато уваги під час дводенної онлайн-дискусії.
 
Xarvio, Check IT, Farm QA Scouting та інші
 
Володіння IT-інструментами, різними сучасними інноваційними рішеннями — це справді одна з важливих складових кваліфікації агроскаута. Тим більше, що сфера інформаційних технологій бурхливо розвивається — відповідно, можливості зростають. Вражають і деякі уже наявні приклади.
 
«Додаток за фотографією визначає хвороби, шкідників, бур’яни. Всі спостереження можна робити з одного гаджета, — розповідає про мобільний застосунок Scouting Володимир Кондратюк, комерційний менеджер Xarvio BASF Digital farming у Східній Європі. — А його синхронізація з додатком Field Manager дає можливість якісно аналізувати знімки і навіть отримувати рекомендації щодо продуктів, щоб у подальшому надавати поради уже агрономам або тим людям, які будуть виконувати роботи в полях».
 
«Це безкоштовне програмне забезпечення, за допомогою якого дуже легко знайти проблеми з тією чи іншою культурою у вас на полі — чи то стосовно зернових, чи плодоовочевих, — розповідає про додаток Check IT керівник напрямку цифрових технологій компанії Yara Микола Панчук. — Ви можете зрозуміти, яка проблема, як це впливає на рослини, коли цей симптом посилюється. Додаток підказує, що вам потрібно зробити».
 
Іван Кундеренко з компанії Farm QA розповідає про застосунок Farm QA Scouting, особливістю якого є конструктор шаблонів.
 
«Його великою перевагою є те, що можна створювати шаблон огляду, який скаут буде бачити у смартфоні на полі та заповнювати його залежно від потреби консультанта й виробника, — каже він. — За допомогою програми можна придумувати власні категорії та запитання — відповідно, збирати саме необхідну інформацію».
 
Розвиток таких продуктів є одним із сучасних напрямків потужних міжнародних компаній, таких як згадані BASF чи Yara. Звісно, не тільки їх.
 
Альона Нєлєпова — доцент кафедри інформаційних систем і технологій Національного університету біоресурсів та природокористування. Має значний досвід системного вивчення програмного забезпечення у сфері сільського господарства.
 
Альона розповідає, що з 2015 по 2018 роки разом зі студентами факультету агрономії проаналізувала понад 200 різноманітних «сільськогосподарських» мобільних додатків.
 
«Агроном», «Агрокалькулятор», «Щоденник агронома», «Агробаза», «Weedscout», «Август» — перераховує експертка застосунки, що дозволяють розпізнавати хвороби, шкідників, бур’яни і можуть стати в пригоді агроскауту. Однак підкреслює, що вивчення їхніх можливостей та ефективне застосування — це справа не п’яти хвилин, потрібно чимало часу.
 
«Викладачі в університетах не завжди встигають за появою нових рішень на ринку, — зауважує вона. — Тому виробникам варто співпрацювати з університетами, вони справді відстають у цьому».
 
Отже, асортимент мобільних застосунків, електронних каталогів та інших онлайн-рішень нині дуже широкий. Очевидно, досить легко розгубитися серед численних пропозицій — водночас освоїти найнеобхідніше та найефективніше має допомогти студентам участь у програмі з підготовки агроскаутів.
 
«Необов’язково шукати якесь ідеальне рішення, якусь магічну паличку. Таких немає і ще довго не буде. Але є вже напрацьовані рішення, які вам дуже допоможуть», — радить студентам Микола Панчук.
 
Акцент — на прикладному навчанні
 
Заплановано, що процес підготовки агроскаутів у вищих навчальних закладах буде максимально прикладним — отримання знань супроводжуватиметься практикою. Зокрема і польовими роботами безпосередньо у фермерів.
 
«Потреби підприємств у скаутах і, відповідно, підготовка фахівців — можуть відрізнятися залежно від профілю підприємства та його спеціалізації на тій чи іншій культурі, — підкреслює Ірина Барзо, експертка з впровадження SMART агротехнологій в плодово-ягідному секторі. Вона також практикуючий виробник, що спеціалізується на вирощуванні полуниці. — Слід проводити роботу з виробниками. Вивчати, що саме їм потрібно, яких скаутів вони для себе бачать».
 
Власне, згідно з підготовленою Програмою АГРО концепцією 24-денного тренінгового курсу з агроскаутингу, одну із сесій (4 дні) студенти мають провести на виробництві. На практиці вчитимуться обстеженню культур, відбору зразків, діагностуванню проблем та підготовці рекомендацій. Майбутнім агроскаутам важливо також на місці ознайомитися з кращим досвідом фермерства, розуміти потреби виробників та як налагоджувати з ними комунікацію.
 
«Ми відкриті для надання студентам можливості набути практичних навичок. Більше того — у цьому зацікавлені, — каже Ірина Барзо. — Новітні технології та практики швидше йтимуть у виробництво, якщо до цього долучатиметься саме молодь. Адже вони гнучкі, сприймають інформацію, мотивовані та хочуть навчатися».
 


Стаття стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International. Ця стаття відображає думку її авторів та не обов’язково є офіційною точкою зору USAID чи Уряду США. Докладніше про Програму USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО)


Анатолій Марциновський для AgroPortal.ua