*текст подається мовою оригіналу
Причина
Поодинокі рослини з аномально розвиненим листям зустрічаються завжди. Але цього літа на кукурудзі «цибулеві листки» не помітити було важко — деякі поля мали прояв до 70% рослин. Вже в кінці червня шаблевидність листя почала проявлятися на посівах південних регіонів України. Перед викиданням волоті, в момент коли кукурудза переходить з фази активного росту у фазу цвітіння, агрономи побачили, що цей ефект набуває масового характеру на полях.
Як правило верхній листок був щільно скручений в трубку плавним з вигином по центральній жилці. Інколи навіть не відбувалася диференціація тканин листка і він мав форму спаяної трубки. Після викидання волоті можна було спостерігати, що частина рослин стоїть без чоловічих суцвіть — волоть була міцно стиснута у пазусі верхнього листка, що не давав вільно виходити волоті назовні.
При дослідженні даного прояву виявилося, що на всіх проблемних полях було використано системні страхові гербіциди з діючою речовиною 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д. Дані препарати мають дуже широкий спектр дії, є ефективними засобами для боротьби з однорічними дводольними бур’янами і класифікуються як синтетичні ауксини — іншими словами, є штучними гормонами росту.
За нормальних погодних умов 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д не має фітотоксичності на кукурудзу та наступні культури. Але травень 2020 року, коли вносилися всі страхові гербіциди, був незвично холодним. По всьому «кукурудзяному поясі» України середньодобові температури були нижче +15°С протягом всього місяця, а нічні в середині травня опускалися до +1-3°С.
Прохолодна погода створила умови, де діюча речовина гербіцида збільшила фітотоксичний вплив на культурні рослини. Хоча у рекомендаціях до препаратів на основі 2,4-Д вказано про заборону використання до і після заморозків, очевидно, що навіть позитивна температура, близька до 0°С, буде згубною для кукурудзи в поєднанні із даними гербіцидами.
Кожен випадок «шаблевидності» кукурудзи супроводжувався неправильним розвитком верхнього ярусу коріння. Даний прояв точно вказує на його хімічну природу.
Стосовно появи цих симптомів на певних гібридах, то точної відповіді знайдено не було. Цибулевий листок спостерігався на різних групах стиглості та гібридах різного походження. Варто тільки сказати, що деякі гібриди через певний час змогли відновити свій типовий габітус та вегетацію. Можливо, це не в силу генетичних особливостей, а через інші агрокліматичні умови, що склалися на полі.
Наслідки
Кожний окремий випадок фітотоксичного прояву призводив до своїх наслідків. На деяких полях фітотоксичність зникла за 10-14 днів. Але певні посіви зазнали більшого пошкодження. Наприклад, на одному з полів близько половини рослин не змогли викинути волоть через щільну пазуху верхнього листка.
В такому випадку кількість продуктивного пилку на полі буде зменшено, що загрожує поганому запиленню качана. Майже на кожному з полів поодиноко виявлено рослини, заражені пухирчастою сажкою, яка змогла зайти через розриви тканин «шаблевидних» листків. Під час швидкого росту під дією синтетичних ауксинів завжди утворюється безліч тріщин і розривів у вегетативних органах кукурудзи.
Звичайно, що основним негативним наслідком буде прямий недобір урожаю на таких полях, оскільки генеративні органи кукурудзи також відчують вплив від холодних погодних умов і хімічного захисту. Враховуючи цей досвід, при схожих холодних весняних сезонах, доречно буде використати гербіциди з іншими діючими речовинами або зменшити дозу внесення при використанні синтетичних ауксинів.
Віталій Каламбет, менеджер з агросервісу, Кукурудза та Соняшник КВС-УКРАЇНА