*текст подається мовою оригіналу
Гібриди стали універсальними та придатними для всіх регіонів вирощування в Україні. Їхньою перевагою є ранньостиглість, зубовий тип зерна, швидка вологовіддача і ремонтантність, яка допомагає витримувати посушливі умови в момент наливу зерна. Посухостійкість — характеристика, яка зазвичай не притаманна для гібридів з ФАО нижче 300, тому що такі гібриди здебільшого мають північне походження. Селекціонерам вдалося поєднати ці якості в одному генотипі. Така універсальність та гнучкість гібридів сприяла їхньому швидкому розвитку і вони зайняли основні позиції в портфоліо компанії. На ринок вийшли три гібриди — КАНЬЙОНС ФАО 230, КВС 2323 ФАО 260 та КВС 2370 ФАО 280. Сьогодні лінійку поповнили гібриди КВС КАВАЛЕР ФАО 250, КЕЛТІКУС ФАО 270 та КВС КУМПАН ФАО 290.
Проаналізувавши запити аграріїв за останні 10 років та розвиток гібридів кукурудзи на українському ринку, можна дійти висновку, що ставка була зроблена на урожайні гібриди. Майже кожен аграрій хотів і хоче отримувати урожайність понад 10 т/га сухого зерна кукурудзи. Такий запит надається селекційним компаніям, і тому за останні десять років перегони між селекційними компаніями велися по отриманню інтенсивних гібридів, здатних формувати урожайність на рівні 15-18 т/га. Це створило негативний ефект, адже фокусуючись на інтенсивних гібридах, з ринку були витіснені стабільні гібриди. В той самий час гібриди, які мають нижчі показники урожайності, з року в рік формували стабільні врожаї за різних умов вирощування, зокрема в умовах посухи.
Всі ми хочемо отримати врожайність більше 10 т/га, проте за останні два роки середня урожайність в Україні складала 8,7-7,81 т/га. І це найурожайніші роки в історії нашої країни! Агровиробники про планову урожайність говорять: 7,5-8,5 т/га. Тобто, розрахунок добрив, насіння та інших ресурсів ведеться на урожайність 7,5-8,5 т/га, а ми хочемо отримати більше 10 т/га! Кількість добрив можна збільшити, проте є коригуючий фактор — погодні умови. Протягом вегетаційного періоду кількість продуктивної вологи є лімітованою, і кукурудза досить часто потерпає від посушливих умов. Саме тому KWS вирішили створити стабільні гібриди, які потребують меншої кількості води для формування 1 кг зерна порівняно з інтенсивними гібридами. Вони, звичайно, поступаються потенціалом урожайності інтенсивним, проте є стабільними та формують вищу врожайність за екстенсивних умов вирощування. Стабільні гібриди більш конкурентні при рівні урожайності менше 8 т/га.
Створені гібриди мають назву CLIMACONTROL, а основною їхньою характеристикою є посухостійкість та стабільність структурних показників (кількість рядів зерен, кількості зерен в ряду та маса 1000 зерен).
Посухостійкість — це комплексний показник, який залежить від проходження фізіологічних процесів і реакції гібрида на стрес у три основні фази розвитку:
Здатність гібрида витримувати стрес у всі три періоди визначає його посухостійкість та стабільність. Селекціонерам компанії KWS вдалося отримати посухостійкі та стабільні гібриди CLIMACONTROL, які є найбільш придатними для вирощування в умовах недостатнього вологозабезпечення. Цього року на ринок виходять два гібриди з цієї лінійки — КВС РІКАРДО ФАО 320 та КВС АКУСТІКА ФАО 350. Ці гібриди найкраще підходять для умов України, а інші гібриди з цієї лінійки наразі проходять реєстрацію.
Попри те, що потрібно отримувати стабільні показники врожайності, (хоча і дещо нижчі), за можливості хочемо отримувати й максимальну урожайність. В кожному господарстві є найкращі поля, де з року в рік формується найвища врожайність, навіть в не дуже вдалі роки. Саме для таких полів варто використовувати найбільш інтенсивні гібриди, які будуть максимально використовувати потенціал поля у вигляді сформованої урожайності на рівні 12, 15 і навіть 18 т/га. Такі гібриди потребують своєчасної сівби, вчасного внесення засобів захисту та добрив, якісного обробітку ґрунту. Тобто, вони потребують дещо більшої уваги й за це віддячують високими показниками урожайності. Саме з метою отримання максимальних показників урожайності на найкращих полях KWS виводиnm на ринок ще один бренд – PLUS4GRAIN, який об'єднує в собі гібриди, що характеризуються дуже високим потенціалом урожайності завдяки відповідній реакції на достатню кількість опадів та поживних речовин (більш ефективному їх використанню). Вони дадуть максимум можливого на найкращому полі. Звичайно, що такі гібриди підходять і для вирощування в умовах зрошення, де будуть створенні комфортні умови розвитку. Цього року ми пропонуємо два гібриди з лінійки PLUS4GRAIN — КАРПАТІС ФАО 340 та КВС КАШЕМІР ФАО 380. В майбутньому дана лінійка буде розширюватися новими гібридами, які наразі проходять реєстраційні випробування в Україні.
Але й це ще навіть не все. Як відомо, компанія KWS — лідер у силосній кукурудзі, підхід до силосної кукурудзи — серйозний та змістовний. Силосні гібриди компанія відбирає на основі комплексних досліджень, які передбачають вивчення показників перетравності НДК (листостеблової маси), перетравності крохмалю, кількості by-pass крохмалю, засвоюваності органічної речовини та багато інших. Селекціонери почали створювати гібриди під певні раціони, бо хоч ми агрономи, стараємося мислити як зоотехніки. Через те, що раціон може мати різний відсоток силосу кукурудзи (до 65% чи більше ніж 65%), він потребує і різного силосу. Наприклад, для раціону з вмістом силосу кукурудзи понад 65% потрібна силосна маса з дуже високим вмістом крохмалю, адже основне джерело енергії буде саме силос. Якщо ж раціон містить менше, ніж 65% силосу, значення крохмалю зменшується, оскільки він надійде у вигляді зерна окремо. І тут на перше місце виходить перетравність НДК, тобто нам потрібний силос із легко засвоюваною листостебловою масою. То ж компанія створила нову лінійку гібридів силосного напрямку BEST4MILK, в яку потрапляють гібриди після такого детального вивчення і найкраще підходять для отримання якісного силосу, а головне — з певними бажаними характеристиками.
До бренду BEST4MILK входять три гібриди: КВС ГЕНДАЛЬФ ФАО 250, КВС БІГБІТ ФАО 290 та КВС ІНТЕЛЕГЕНС ФАО 380, а основною їхньою характеристикою є потужна листостеблова маса, ремонтантність, висока перетравність НДК та високий вміст крохмалю.
Компанія «КВС-УКРАЇНА» прагне спростити процес вибору гібридів під певні умови вирощування. Вам потрібно вибрати бренд під вашу технологію, а агроном-консультант компанії або торговий представник допоможе визначитись із гібридами в межах того чи іншого бренду. Розподіл полів між брендами дасть змогу зменшити вплив негативних факторів на майбутній урожай та найбільш ефективно використати потенціал ваших полів за допомогою гібридів KWS.
Цього року на демо-полях компанії та Днях поля можна ознайомитися із представниками цих трьох брендів — CLIMACONTROL, PLUS4GRAIN та BEST4MILK.
Начальник відділу розвитку продуктів та агросервісу, Кукурудза та Соняшник «КВС-УКРАЇНА» Сергій Красновський