Vis-а-vis з Миколою Бойченком. Про безцінність грошей та цінність задоволення від роботи

17 листопада 2020, 06:49 5102

Керівник тракторної бригади в колгоспі на Житомирщині Микола Бойченко ще 30 років тому вирішив фермерувати. Справу розпочав із вирощування картоплі на 2 га. Картоплею займається і нині, маючи до 40 т/га. Це — результат не лише впровадження сучасних технологій, а й прогресивного бачення.

Тепер уже керівник ФГ «Межирічка» 6 років поспіль мав у обробітку 2 га. Далі наростив до 50 га. Окрім картоплі, господар вирощує овочі борщового набору та зернові.
«Цього року засадив картоплею 300 га. Рік був бідний на вологу, тому маємо середню врожайність 25-30 т/га, а зазвичай — до 40 т/га», — каже виробник.

Окрім рослинництва, ФГ «Межирічка» розвиває м’ясо-молочне тваринництво. Є ферма на 500 голів ВРХ, з яких 140 корів дають по 20 л молока в день. Тримають корів на безприв’язному утриманні на глибокій підстилці, тому роботи для малих тракторів та навантажувачів вистачає на увесь рік.

Не дивно, що Микола Бойченко одним із перших із лінійки Massey Ferguson придбав телескопічний навантажувач MF7035. Зараз він — незамінний помічник як на фермі, так і на полі з овочами.  

Перший трактор Massey Ferguson MF8737S придбали рік тому, другий менший MF6713 — пів року тому в офіційного дилера «Волинської Фондової Компанії». Також мають сівалку MF9108.  

«Коли господарство приймало рішення про те, з яким брендом співпрацювати, в пріоритеті стояв критерій репутації дистриб’ютора та якості обслуговування техніки. Саме тому ми обрали ВФК.

Другим критерієм, звісно, була якість і надійність самої техніки. А де ще можна робити кращі двигуни для тракторів, аніж у Фінляндії — саме там, де роблять двигуни для теплоходів! Тому ми зупинилися на тракторах Massey Ferguson, двигуни на які також виготовляються у Фінляндії», — констатує керівник ФГ «Межирічка».

«Механізатор тримає зв’язок із сервісною службою напряму. І я з упевненістю можу сказати, що сервіс ВФК на найвищому рівні, а також якісно проводяться навчання для всіх наших нових працівників», — додає Микола Петрович. 

Уже весною, за пів сезону роботи, трактор MF8737S напрацював 1000 мотогодин. Тобто всю осінь і трохи зими працював із глибокорозпушувачем.

«MF8737S — це універсальна машина, яка виконує основний обробіток ґрунту, глибоке розпушування, оранку, боронування, культивацію, без проблем працює з широкорядним посівним комплексом, а головне — комфорт для оператора. Плюс до того економічна робота», — відгукується про техніку фермер.

Микола Петрович згадує, що вперше, ще у 1993 році, в колгосп привезли трактор на 50-60 к.с., який був без кабіни з логотипом, що складався з трьох трикутників, які символізують трьох засновників — це і був перший Massey Ferguson та і взагалі імпортний трактор, який він побачив у своєму житті.

«Звичайно, коли порівняли навіть звук двигуна з нашими Т-150 — це небо і земля», — додає керівник господарства.

«Безприв’язний тип утримання ВРХ вперше я побачив на фермах у Європі. Тваринництво — це повний замкнутий цикл виробництва і постійний обіг коштів. У наших корів демократія: вільний вигул, доступ до сіна і води :)», — сміється Микола Бойченко.

З особливою любов’ю Микола Петрович показує ферму та корів породи джерсей. Каже, що час біля корів заміняє будь-якого психолога: «Корови дуже щирі тварини, вони точно не будуть брехати».  
Микола Петрович ділиться, що тваринництво окуповує себе повністю і дає прибуток, головне — правильно організувати процес. Молоко з ферми забирає Радомишльський молокозавод, яке далі йде на розлив, оскільки якість і стерильність — це незамінні складові на фермі ФГ «Межирічка».

Господарство саме заготовляє корми, сіють кукурудзу на силос, сіно та сінаж свої, ще й побудували невеликий комбікормовий завод.

«Ми самі побудували місце для утримання корів. Взимку тут затишно, а влітку є свіже повітря. Я можу порівняти з ефектом лісу, де завжди тепліше взимку і прохолодно влітку, — розповідає Микола Бойченко. — А у доїльну залу ми вже поставили колонки та підбираємо плейлист класичної музики, яку будемо вмикати для наших корів для ще смачнішого молока».

Для насичення ґрунту гумусом господарство розводить каліфорнійського черв’яка. Додають до гною у пропорції 1-2 т/га і розкидають по полю. «Намагаємось наситити всі наші землі. Вперше технологію спробували ще 7 років тому. Але потрібно розуміти, що подібне підживлення — це не разова панацея, це спосіб життя ґрунту», — ділиться досвідом Микола Бойченко.

Загалом у ФГ «Межирічка» господарюють утрьох: старший син Олексій, який повністю відповідає за технічну частину, менший Олександр, який узяв напрям із реалізації продукції, і батько — Микола Петрович — рушійна сила господарства.

Онуки також уже здобувають агрономічну освіту, тому Микола Петрович каже, що є для кого будувати та працювати далі.

А поки ФГ «Межирічка» завжди долучається до соціальних активностей у с. Межирічка. Постійна підтримка місцевої школи, яку в селі хотіли взагалі закрити. За підтримки господарства в школу провели воду та облаштували сантехнікою. Також у найближчих планах відремонтувати адміністративний будинок у селі, куди можна буде приходити на концерти чи збори громади. Життя вирує.


Наталія Помянська, AgroPortal.ua