Аграрний лайфхак // Як компостувати органічне сміття в квартирі

29 червня 2020, 06:42 3675

Третина всієї їжі, вирощеної у світі, йде на смітник. Це близько 1,3 млрд т харчових продуктів щороку. Коли органічні відходи потрапляють на сміттєзвалище, вони гниють і виділяють метан — парниковий газ, що пришвидшує глобальне потепління та спричиняє пожежі на звалищах. Аби зменшити вплив органічного сміття на довкілля, його можна компостувати. І для цього не обов’язково мати приватний будинок.

Як можна компостувати органіку в квартирі

Існує кілька різновидів компостування:

Компостер з бокаші — ефективними мікроорганізмами, що виглядають, як порошок з висівок. З їхньою допомогою органіка не гниє, а ферментується, а тому не має неприємного запаху. Це найпростіший і найбільш доступний спосіб компостування в українських реаліях.

Електричний компостер — це така собі мініпічка, яка припікає органіку й робить з неї сухий порошок за короткий час — від 6 годин до 1 дня. Мінус у тому, що така річ коштує дорожче, ніж компостер з бокаші, та не продається в Україні. Також вона потребує витрат електроенергії. Але плюси в тому, що все відбувається автоматично та швидко, а на виході у вас порошок, якого легше позбутися, ніж компосту, що залишається після бокаші.

Вермикомпостер — це компостер із хробаками. Головний його плюс в тому, що на виході ви отримуєте біогумус — добриво, готове до використання. Його можна змішувати із землею й використовувати для посадки домашніх рослин або додавати в ґрунт на городі. Вермикомпостер можна купити в магазині, а можна зробити самостійно з ящиків. Головне, щоб у ньому були окремі поверхи, між якими хробаки зможуть повзати. 

Як налагодити компостування вдома

Найпростіше й найдешевше влаштувати компостування з бокаші. Для цього потрібне спеціальне відро, що має зйомне дно та кран унизу, за допомогою якого можна злити рідину — компостний чай.

Оскільки бокаші — анаеробні мікроорганізми та функціонують без доступу кисню, кришка компостера має бути завжди щільно закритою. Її небажано відкривати щоразу, коли потрібно викинути чергову шкірку від банана, адже це уповільнює процес компостування. 

В ідеалі органіку потрібно подрібнювати, адже маленькі шматочки швидше ферментуються, ніж великі. Засипаючи органіку в компостер, потрібно дотримуватися технології: кожен 2–3-сантиметровий шар органіки треба присипати шаром бокаші. Після додавання нової порції органіки її потрібно трохи притиснути. Завдяки тому, що органіка у відрі всихається та з неї стікає компостний чай, вона починає займати менше місця.

Компостний чай потрібно обов'язково зливати раз або двічі на тиждень, але взимку через низьку температуру він утворюється рідше або його взагалі немає. Компостний чай можна використовувати як натуральне добриво для кімнатних рослин. Для цього його треба обов'язково розвести з водою у співвідношенні мінімум 1:10 або 1:20, бо він дуже концентрований і може обпекти коріння рослин. Це класне натуральне добриво, яке зроблене вами безкоштовно.

Що не можна кидати в компостер

1. Рідини: воду, лимонади, соки, йогурти

2. Залишки приготовленої й жирної їжі

3. Кістки від м'яса та риби

4. Фекалії домашніх тварин

5. Жири та олії

У компостер можна викидати паперові серветки, але так, щоб їх було небагато. Тобто заповнити компостер серветками — це не ок, а кинути 1–2 серветки раз на кілька днів — це нормально.

Скільки наповнюється відро

Bідро на 16 л наповнюється півтора-два місяці, узимку його вмісту вистачає на 3 місяці. Але це все індивідуально, бо хтось має мінімум органічних залишків, а хтось їсть умовно одні грейпфрути.

Однієї упаковки бокаші вистачає на рік, а зберігати їх можна скільки завгодно.


AgroPortal.ua за матеріалами The village