Що не так із Нацстратегією доходів, і чому аграріям варто хвилюватися

11 січня 2024, 05:41 2680

Національна стратегія доходів має на меті збереження спрощеної системи оподаткування для фермерських господарств, які перебувають у 4-й групі. Проте також передбачається запровадження оподаткування землі на основі її масової оцінки.

Про це в коментарі AgroPortal.ua зазначив кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський.

За його словами, наразі невідомо, як буде оцінюватися земля, і як розраховуватиметься сума податку, однак у стратегії зазначено, що завдяки цьому буде розширено оподаткування фермерських господарств, тобто податкові навантаження на фермерські господарства зростуть.

Також передбачається скасування винятків щодо можливості ведення господарської діяльності без обов'язкового здійснення обліку та документального підтвердження походження товарів, що знаходяться в реалізації.

propData.content.image
Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, незалежний експерт

Це також ускладнить діяльність дрібних фермерських господарств, їм доведеться вести облік продукції, що призведе до додаткових витрат.

Для виробників сільськогосподарської продукції (юридичних осіб), які знаходяться на спрощеній системі оподаткування, протягом трьох років ставка єдиного податку буде підвищуватися до зрівняння зі ставкою податку на прибуток підприємств. Також юридичним особам буде заборонено переходити на спрощену систему оподаткування.

Водночас експерт додає, що запровадження системи спрощеного оподаткування мало на меті спростити діяльність бізнесу, зменшити адміністративні витрати, знизити оподаткування. Це дало результат і забезпечило розвиток бізнесу.

propData.content.image
Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, незалежний експерт

Загальний напрям стратегії, який передбачає обмеження спрощеної системи оподаткування, збільшення як бази оподаткування, так і ставки податків, запровадження посиленого контролю з боку податківців за діяльністю підприємств, є невірним.

Також він акцентує: якщо ця стратегія буде реалізовуватися одразу після закінчення війни, коли підприємства, які зазнали значних збитків, тільки почнуть відновлювати свою діяльність, може посилитися економічна криза та значно загальмуватися повоєнне відновлення.

propData.content.image
Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, незалежний експерт

Влада має рухатися, навпаки, до запровадження спрощеної системи оподаткування для всього бізнесу. Це б зменшило податкове навантаження на бізнес, спростило роботу податківців, зменшило адміністративні витрати як підприємств, так і держави та сприяло б економічному відновленню України. Економічне зростання забезпечило би збільшення податкових надходжень та подолання дефіциту держбюджету.

На жаль, додає експерт, влада, замість стимулювання економічного розвитку країни, прагне витягти з напівживих підприємств якомога більше податків.

propData.content.image
Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, незалежний експерт

Така стратегія є згубною. Збільшення оподаткування та посилення контролю, ймовірно, призведе не до збільшення, а до скорочення податкових надходжень.

Багато хто, ознайомившись із цією стратегією, зазначає фахівець, остаточно вирішить виїхати з України. Тобто її запровадження призведе до відтоку населення і бізнесу з України та занепаду економіки країни.

Також збільшення оподаткування завжди призводить до підвищення цін на товари, адже підприємці закладають суму податків у ціни на свою продукцію. Підвищення податків призведе до зростання вартості продовольства в Україні та негативно позначиться на споживачах, резюмує Олександр Хмелевський.


Алла Стрижеус, AgroPortal.ua