Морський коридор, міжнародне фінансування та план «Б». Що впливатиме на ВВП у 2024 році

10 січня 2024, 05:47 1956

Минулого року економічні очікування будувались на припущеннях про стабільну фінансову підтримку партнерів і завершення війни, але цьогоріч ці фактори залишаються невизначеними. До того ж 100% аналітиків припускають, що війна триватиме протягом усього 2024 року. А основними ризиками є відсутність міжнародного фінансування, зупинка зернового коридору та проблеми з експортом наземними шляхами.

Такі дані були озвучені під час зустрічі «Макропрогноз-2024: як змінюватиметься ВВП, ціни та курс», під час якої офіційні та неурядові експерти поділилися своїм баченням економіки нинішнього року. Більшість із них відзначили, що, як і на початку 2023 року, цьогоріч маємо високу невизначеність, але помінялися місцями сфери цієї невизначеності.

Олексій Блінов, економіст, начальник аналітичного відділу Sense Bank

Якщо рік тому головним негативним трендом були щоденні бомбардування енергосистеми, і ми рахували, як це вплине на ВВП, але була визначеність щодо зовнішньої допомоги, то зараз ми бачимо протилежну ситуацію. Прогнози аналітиків та уряду щодо базового макроекономічного бачення на 2024 рік схожі — незначне сповільнення економіки. Проте є розбіжності в прогнозах щодо іноземної допомоги. Питання фінансування сьогодні найбільш важливе. 

У Міністерстві фінансів України переконані, що цього року потреба у міжнародному фінансуванні буде закрита в тому обсязі, який передбачався.

Cергій Марченко, міністр фінансів України

Є питання щодо ритмічності надходжень міжнародного фінансування цього року. Ризики у нас є в січні-лютому. Працює вже механізм плану «Б». Ми будемо максимально наближати внутрішні ресурси на ці місяці, щоб забезпечити ліквідність. 

Як зазначили експерти, серед головних драйверів економічного зростання, окрім міжнародної підтримки, є ще й робота тимчасового зернового коридору. В Центрі економічної стратегії повідомили, що, за результатами проведеного опитування, більшість експертів прогнозує обмежений, але дещо розширений український морський коридор. Крім того, більшість аналітиків упевнені, що блокади на кордонах з ЄС не буде, і Польща та Словаччина почнуть нормально пропускати українську продукцію.

Олена Білан, директорка аналітичного департаменту інвесткомпанії Dragon Capital

Основні драйвери економічного зростання — чи буде воно 3%, чи, можливо, 5% — залежать від того, чи буде працювати зерновий коридор. Це ключовий фактор зростання. За нашою оцінкою, тільки цей фактор може підняти ВВП на 5%. Це за умови, що тимчасовий зерновий коридор працюватиме, і обсяги експорту з трьох глибоководних портів становитимуть 7 млн т на місяць.

Щодо курсу валют, то середній курс гривні очікується нижче 40 грн за $1, тож на кінець року прогнозують, що курс сягне вище цієї позначки. За розмірами резервів НБУ всі аналітики сходяться на рівні $40 млрд, і значного погіршення тут не очікується, хоча окремі економісти прогнозують збільшення резервів до $45 млрд.

Віталій Ваврищук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU

Є шанси, що 2024 рік буде відносно спокійним у макроекономічному плані. Ми не обговорюємо — чи буде зростання, чи падіння ВВП, а дискутуємо — чи це буде 3%, чи 5%. Коли ми говоримо про інфляцію, то ніхто не припускає, що вона може вийти з-під контролю, а оцінюємо — чи це буде 8%, чи 10%. Щодо валютного курсу, зважаючи на кризові умови, 38 і 40 грн за $1 у нинішній ситуації — це близькі прогнози. Є розуміння, що НБУ контролюватиме ринок, і жодних ризиків для стабільності валютного ринку немає. Загалом ситуація видається прогнозованою.

Насправді щодо 2024 року більшість економістів мають позитивні прогнози, але водночас не виключають потреби урядовцям працювати над додатковим сценарієм. А також застерігають, що значно більше ризиків в Україні може бути у 2025-2026 роках.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua