Гроші люблять тишу, а інвесторам потрібні гарантії. Чи можливо залучити інвестиційний капітал у країну, де триває війна

13 грудня 2023, 05:48 2899

Головна перепона для залучення інвестицій в український бізнес — безпекові ризики. Всі макроекономічні моделі базуються на припущенні, коли завершаться бойові дії. Тобто діє класична модель очікування: спочатку — завершення бойових дій, а потім — відновлення. Але бізнес не може чекати, інвестиції потрібні вже зараз, а для цього необхідні додаткові умови.

Потрібні безпекові гарантії

За словами директора департаменту аналітичних досліджень Райффайзен Банку Олександра Печерицина, для того, щоб отримати іноземні інвестиції, найперше потрібна певна регіональна концентрація. Тобто до регіонів, де немає активних бойових дій, можуть бути певні вимоги щодо фізичних елементів захисту, як-от ППО. Друге і найважливіше — це страхування воєнних ризиків. Якщо інвестори будуть бачити, що є певне страхування від можливого руйнування, привабливість проєкту збільшуватиметься. 

«Тобто ці елементи можуть нам дозволити вже у другому півріччі наступного року паралельно починати відновлення, незважаючи на продовження бойових дій», — зазначає Олександр Печерицин.

На думку спікера, є певна група інвесторів, котрі готові працювати саме за такою моделлю. 

Скільки ж знадобиться грошей?

Райффайзен Банк розглядає декілька сценаріїв розвитку економіки з огляду на: прогнозований графік зростання ВВП, якби не було війни, реальну ситуацію та післявоєнний прогноз. 

«Щоб досягти рівня до повномасштабного вторгнення, знадобиться п'ять років, але це з початку бойових дій. Тобто наразі це 3,5 року. Щоб надолужити той період, коли економіка розвивалася, якщо б не було воєнних дій, знадобиться 9 років. Тобто наразі — 7,5-8 років. Це досить довгий час. Головне, що потрібно буде компенсувати різницю між цими ВВП. За нашими розрахунками, вона складає $493 млрд. Це непрямі витрати. Додаючи прямі витрати — $150 млрд, отримуємо близько $650 млрд», — пояснює Олександр Печерицин.

Де взяти такі великі кошти?

За логікою, хто спричинив збитки, той повинен їх і покрити. Але це питання більше юридичне і політичне, немає прецедентів у світі, щоб кошти однієї країни було конфісковано і використано іншою.

Приватні інвестиції будуть драйвером економіки

Міжнародна допомога надається під активні воєнні дії. Коли вони завершаться, будуть зовсім інші умови, інші види допомоги. Тому основний фокус повинен бути на приватних інвесторах і приватному капіталі. 

Також Райффайзен Банк проаналізував динаміку інвестицій: впродовж останніх 13 років було три точки відтоку — анексія Криму, COVID і 2022 рік. 

«Загалом корпоративні інвестиції знизилися. Цікаво, що вже за 9 місяців 2023 року спостерігається зростання на $3 млрд. Здебільшого це вкладники, котрі присутні в Україні. Коли ВВП впав на 29%, інвестиції зменшилися на 34%, оскільки не було впевненості щодо майбутнього. Втім, ми очікуємо, що цього і наступні три роки саме інвестиції будуть одним із основних елементів прискорення економіки, і серед внутрішніх інвестицій велика частка припадатиме не лише на внутрішні ресурси компаній, а й на кошти фінансових посередників», — підсумував директор департаменту Райффайзен Банку. 



Світлана Цибульська, AgroPortal.ua