В Україні вперше внесли ЗЗР агродронами в умовах воєнного стану

19 квітня 2022, 06:40 9779

Джерело фото: DroneUA

В умовах воєнного стану вперше вдалося підняти в повітря сільськогосподарські дрони для виконання сезонного внесення ЗЗР на 130 га ягідних насаджень. Повітряні роботи пройшли в Київській області, на території, яка ще донедавна була окупованою.

Агропідприємство, що спеціалізується на виробництві органічних ягід та їх експорті, враховуючи ризик замінування території ягідника та неможливість проведення польових робіт будь-якою іншою технікою, звернулося до компанії DroneUA із запитом про допомогу. 

Як в умовах війни та повної заборони цивільних польотів вдалося організувати внесення ЗЗР дронами, AgroPortal.ua розповіли в компанії DroneUA.

В умовах дефіциту паливних ресурсів, пестицидів, ризиків замінувань полів використання агродронів стало рішенням №1

Варто розпочати з того, що робота з агродронами в умовах війни складається не тільки з факту виконання внесення дроном, а в першу чергу з підготовки цього процесу: отримання дозволів та погодження з військовими підрозділами використання повітряного простору для аграрних потреб. Отримання дозволів на польоти та офіційних розпоряджень Міністерства оборони України — надважливо, адже будь-які неузгоджені дії будуть миттєво розцінені як ворожі, а відповідно — техніка буде знешкоджена ЗСУ. 

propData.content.image
Валерій Яковенко, співзасновник DroneUA

«Ще декілька тижнів тому ми отримували відмови від військових адміністрацій та Міністерства оборони України щодо можливості виконання робіт сільськогосподарськими дронами. Під забороною були і регіони, де не велися активні бойові дії, не говорячи вже про території, що потрапили під окупацію. За два тижні дискусій, низки обґрунтувань про важливість використання агродронів, особливо в умовах дефіциту паливних ресурсів, пестицидів, ризиків замінувань полів  процес зрушився. Мінагрополітики видало розпорядження про план залучення військових адміністрацій для того, щоб аграрії отримували дозволи на використання повітряного простору дронами під час війни. Це був величезний крок вперед, однак як це буде реалізовано на практиці? Ми могли лише припускати, що це буде далеко не просто»

Перші 130 га в агросезоні-2022

Це був важкий процес, і найбільше часу команда DroneUA присвятила отриманню необхідних розпоряджень та дозволів від військових підрозділів на виконання робіт. Внесення ЗЗР проводилося за 60 км від міста Вишгород, на території, що була під окупацією. Необхідно було обробити близько 130 га ягідників. Для замовника було критично виконати роботи саме в цей час. Оскільки підприємство сертифіковане як органічне виробництво (одне з найбільших на території Європи), то проведення технологічних операцій допустиме лише в ті періоди, коли це не відобразиться на якості кінцевої продукції. 

«Фактично у нас було 1-2 тижні для того, щоб виконати цю роботу. Через те, що підприємство знаходилось під окупацією, на території ягідника були міни, бомби, снаряди. Оператори, які літали дронами, бачили їх. Це значно ускладнило ситуацію. Класичною технікою зайти в поле неможливо, і навіть дронами працювати на таких територіях дуже небезпечно», — розповідає Валерій Яковенко.

За його словами, для виконання цієї роботи в мирний час знадобилося б два дрони, тобто 1 екіпаж, який легко би впорався за день роботи. Через близькість українських військ, погодні умови, незрозумілу ситуацію щодо підготовки поля до роботи, було залучено 3 бригади, які провели на території підприємства 3 дні.

На додачу до важких умов роботи, що спричинені замінуванням об’єкту, додалися роботи РЕБу. Це система радіоелектронної боротьби, що глушить сигнал GPS. Це стало одним із найважчих моментів для якісного виконання роботи. Технічно — це дуже складно, підняти в повітря дрони під ризиком втрати з ними зв’язку. На майбутнє відмічу, що будь-які роботи, що виконуються дронами поблизу військових баз чи лінії фронту, — це завжди буде складна робота через «глушилки» передачі/отримання сигналу GPS та RTK». — розповідає Валерій Яковенко.

Погодити польоти «від сьогодні на післязавтра» на 100% неможливо, адже ситуація змінюється щогодини

Факт наявності успішного кейса проведення перших робіт агродронами, на жаль, не можна повністю назвати офіційною процедурою. Офіційно задокументованих дозволів на використання повітряного простору аграріями ні Мінагрополітики, ні підрозділи Міністерства оборони України не дають. Тож наразі — це швидше рекомендації, що прописані на сайті Мінагрополітики, та низка усних домовленостей безпосередньо з військовою адміністрацією в режимі реального часу. Погодити «від сьогодні на післязавтра» на 100% неможливо, адже ситуація змінюється погодинно. Оскільки отримати документ, який засвідчує дозвіл на проведення робіт, не вдалося, то на кожному етапі (логістика, виконання робіт) потрібно було напряму комунікувати з військовими. Переміщуватись можна було лише під пильним контролем та у супроводі військових. 

«До виконання робіт було залучено сервісну компанію «Роботизовані агросистеми», найбільшого оператора з надання послуг дронами-обприскувачами в Європі й нашого клієнта. Компанія розташована в Тернополі, тож бригади мали їхати через всю Україну. Транспорт із дронами для виконання сільськогосподарських робіт — це ще одна проблема. На кожному блокпості команда проходила перевірку документів та обладнання. Одного разу операторів дронів затримали більше ніж на 6 годин для того, щоб перевірити всю необхідну інформацію». — зазначає Валерій Яковенко.

Соціальний та економічний ефект виконання робіт агродронами

За умови, що внесення ЗЗР не вдалося би провести дронами, то іншою технікою це зробити було неможливо. Внаслідок цього підприємство втратило б як мінімум в якості врожаю, а за найгіршим сценарієм — під загрозою опинився б увесь майбутній урожай. А це — мінус 500 робочих місць, які господарство забезпечувало в регіоні. Тож робота, що була виконана дронами, фактично зберегла пів тисячі робочих місць. В умовах воєнного стану і економічної нестабільності — це дуже багато.


«Все те, що ми бачимо по телевізору та в соціальних мережах щодо звірств представників військових росії на території України, — це абсолютна правда. Побачити наживо руйнівний стан всього того, до чого торкнулася рука «руського миру», — це жахливо. Працювати в таких ризикованих умовах надзвичайно важко, і це великий виклик для персоналу. Але роботу потрібно було виконати, і я вдячний всім наших колегам та партнерам, які змогли організувати цей процес. Це було найважче завдання, яке ми коли-небудь десь виконували», — розповідає Валерій Яковенко.

Він додає, що в майбутньому процес внесення ЗЗР дронами буде простіший: є позитивна динаміка роботи з військовими адміністраціями, документальний супровід, розуміння технологічної карти, розуміння технологій військовими буде доступнішим, кращим і швидшим. 

«Наразі літати можна лише на висоті 5-7 м. Нас попередили, що якщо дрони піднімуться на висоту хоча б 20 м, їх усунуть просто відразу. Тому це створює передумови до дуже обережного планування всіх польотних місій, збільшення часу на виконання цих робіт», — зазначає Валерій Яковенко.

Він відмітив, що військові розуміють важливість сільського господарства. Фактично аграрії ведуть зараз фронт за продовольчу безпеку всього світу. 

«Військові знаходять спільну мову з фермерами та представниками агробізнесу — і це вже робить нас сильнішими в спільній боротьбі проти ворога. І саме в умовах війни, яка, на превеликий жаль, йде в Україні,  високі технології, дрони та робототехніка мають працювати, посилюючи роботу аграріїв і роблячи її безпечнішою в полях», — вважає Валерій Яковенко.


Світлана Яценко, AgroPortal.ua

Новини АПК на інтернер-ресурсі AgroPortal.ua