У неймовірному селі Закарпаття отари овець провели на полонину

19 травня 2023, 07:20 2513

Урочисті проводи вівчарів на полонину — це вже давня народна традиція. Мішання овець, або міра — свято, під час якого невеликі стада овець і кіз злучаються у єдину велику отару, і їх проводжають випасатися на полонини.

Перед виходом на полонину заміряють кількість молока. Цифру записують у зошит, аби знати, скільки віддавати господарю сиру з молока його овець. 

Свято міри відбулося й у селі-фіналісті Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2016», організатором якого є AgroPortal.ua, Лазещині Закарпатської області. Дійство проходило в урочищі Кичера.

Проводи отар на полонину відбуваються на початку травня. За день до цього господарі роблять у високогір’ї загороду для овець та колибу для вівчарів. 

Рівно о 12:00 починається доїння. За здоювання, котре, як правило, триває годину, має визначитися пай кожного. Кількість молока встановлюється мірою (ґелетою) — дерев’яною діжкою, місткість якої в селах різна — від 12 л і менше. Той господар, вівці якого дали більше надою, стає першим у черзі відправки ватагів забирати з полонини сир і вурду.

Після полудня отара з відкритих воріт загороди відправляється разом із пастухами на поля за свіжою травою. Цим маршрутом вона рухатиметься щодня — аж до осені, допоки не прийде розлучення худоби.


Джерело фото: Парафія на честь першоверховних апостолів Петра і Павла с. Лазещина