Цифровий пазл: як Агробізнес Кернел вдалося заробити додаткові $25 млн

20 березня 2019, 09:31 5480

Цифрові технології впевнено зайшли в аграрні компанії України і вже показують реальні результати. Зокрема, в 2018 році Дивізіон Агробізнес компанії «Кернел» додав до загальної структури EBITDA $25 млн завдяки інноваційним рішенням в агровиробництві.

Як використання digital-систем і технологій точного землеробства при грамотному впровадженні впливає на ефективність роботи компанії, розповів директор Агробізнесу «Кернел» Ігор Чикін.


Big Data і штучний інтелект дозволяють подивитися на, здавалося б, давно зрозумілі процеси по-новому, через «цифру», формуючи базу для детального і повного аналізу всіх виробничих процесів, що впливає на прийняття рішень. Не вірте тому, хто скаже, що в сегменті агробізнесу існують рішення, які задовольняють усі потреби сектору. Це не так. Цифрова ера впевнено наповнює агросектор, і тут важливо формувати команду лідерів, які здатні не тільки застосовувати готові цифрові рішення, а й, найголовніше, є генератором нових ідей.

Сучасний трактор у полі обвішаний різними гаджетами. І наскільки грамотна людина буде працювати на ньому, наскільки вона буде здатна зібрати всі елементи цього пазлу в єдиний агрегат, випустити його в поле, і, якщо раптом виникнуть неполадки, — оперативно вирішити будь-які питання, настільки буде залежати і загальний результат.

Це як один із прикладів. В цілому, ми постійно працюємо над якісними змінами команд, що стосується абсолютно всіх функціональних підрозділів: від механізаторів до менеджменту середньої та вищої ланки. Підтвердженням правильності нашої стратегії є рекордні показники EBITDA в 2018 році — $170 млн, з яких $25 млн ми отримали завдяки впровадженню digital-технологій.

Digital-історія агробізнесу «Кернел» стартувала з окремих елементів, спрямованих на вирішення певних завдань. Занурення в «цифру» спричинило і якісну експертизу, а також необхідність консолідації процесів у єдину інноваційну екосистему сучасного аграрного виробництва. Що, власне, ми зробили і назвали DigitalAgriBusiness.

Для «Кернел» — це усвідомлений вибір, продиктований розміром компанії, а не данина цифровий моді, адже масштаб має як позитивний, так і негативний вектор. Складність управління великим земельним банком — один із негативних моментів, тому впровадження цифрових інновацій для нас — це почасти вимушений захід, інших якісних рішень просто немає.

Хто вибрав цифровий шлях, повинен бути готовим до помилок, до того, що деякі проекти можуть згорнутися, незважаючи на те, що витрачені і гроші, і сили. Цей шлях був не завжди вдалим і для нас, але позитивних рішень було набагато більше.

Сьогодні 100% полів «Кернел» покриті якісними RTK-сигналами, які є основою для точного землеробства, похибка в наших вимірах — не більше 2 см. Ми знайшли точки дотику з іншими компаніями, ділимося з ними своїми RTK-сигналами, натомість отримуємо їхні дані — тим самим забезпечуємо абсолютне охоплення площ.

100% полів покрито також і метеомоніторингом. Ми розширили базу власних метеостанцій, організували спільний проект з іншими компаніями і черпаємо метеоінформацію з такого комплексного рішення.

100% полів ми моніторимо за допомогою супутникових знімків, коптеров, а також ІТ-інструментів, з якими працюють агрономи безпосередньо в полях. Дані цього моніторингу автоматично зберігаються в базі даних і надалі стають основою для аналітичного GIS-порталу. Цей ресурс — один із ключових факторів успіху, де зібрана вся інформація про процеси, що відбуваються в полях. За лічені секунди з будь-якої точки світу ми можемо зайти на кожне поле, побачити всі можливі звіти і аналітику, відео- і фотоматеріали. Це дозволяє максимально якісно і швидко аналізувати процеси, які відбуваються у виробництві, що дозволяє оперативно приймати зважені рішення.

Сьогодні всі бізнес-процеси інтегровані у мобільні додатки в планшет для кожного агронома. Ми називаємо цей проект «Мобільний агроном» (МАГ)-скаутинг і підходимо до того, що алгоритми роботи, прийняття рішення, оцінки стану посівів і виявлення ризиків і шкідливих об'єктів будуть однаковими для всіх співробітників компанії. Ми стандартизуємо ці процеси, що в свою чергу дозволяє дати досить повну комплексну оцінку всього, що відбувається в полі.

Ми розробили власний унікальний алгоритм прогнозування врожайності на основі аналізу результатів супутникового моніторингу. Він дозволяє з високою точністю отримати прогноз валового виробництва зернових, побудувати якісну логістику і управляти реалізацією продукції за форвардними контрактами. У 2018 році алгоритм був протестований на всіх полях компанії і довів свою ефективність.

 

Ми вже підійшли до того, щоб повністю відмовитися від паперових носіїв, автоматизувавши облік товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) через мобільні пристрої. Сьогодні компанія працює над впровадженням електронного цифрового підпису, щоб усі документи, створювані на мобільних пристроях, мали легітимний статус із підписом відповідальної особи. Всі основні технологічні операції з використанням ТМЦ виконуються за заздалегідь створеними картками-завданнями, віддалено завантажуються на техніку, а факт виконання контролюється профільним диспетчером.

Всі виробничі процеси централізовано моніторяться співробітниками диспетчерського центру. Ми впроваджуємо в роботу центру інструменти обробки даних у режимі онлайн за технологією Big Data, яку використовує Uber, і переходимо на нову модель моніторингу через алгоритми, які дозволяють автоматично виділяти події, що вимагають прийняття рішення або постійного моніторингу з боку диспетчерського центру.

Все це дозволило «Кернел» підійти дуже близько до нового великого етапу цифрового розвитку. Більше 2,5 років ми працювали над проектом, який повинен зібрати в собі всі елементи технологічних рішень, які використовуються в полях, в одну єдину ЕRP-систему. Ми розглядаємо це як створення якоїсь Big Data, яка вже на сьогодні є комплексним рішенням для управління ключовими процесами в агробізнесі. Цей проект вже проходить етап тестування в регіонах.

Однак українському агробізнесу властива історична інертність. Дуже відчувається вплив тих процесів, тієї інфраструктури, тієї спадщини, які дісталися нам після Радянського Союзу. Один із ключових негативних чинників — застаріла зношена інфраструктура в рамках країни, друга проблема — вимушена необхідність приділяти багато уваги охороні ТМЦ, плюс наша спадщина, сама структура земельного банку змушує менеджувати додаткові бізнес-процеси. Взаємовідносини з пайовиками (в компанії зараз більше 150 тис. пайовиків і більше 210 тис. договорів оренди) — окремий процес, який вимагає часу, сил і грошей.

І в цих умовах перед усіма аграріями України стоїть складне завдання, в рамках якого ми повинні створювати нові механізми конкуренції на світових ринках. І це завдання можна вирішити, тільки об'єднавши спільні зусилля і надаючи ринку сучасні інноваційні продукти. Підтвердженням політики відкритості «Кернел» служить наш проект Open Agribusiness, запущений в 2018 році, в рамках якого компанія виступила ініціатором нового формату взаємин з партнерами-сільгоспвиробниками.

Кожен учасник програми за допомогою нової ІТ-платформи в режимі онлайн може вивчити виробничі результати інших учасників проекту та впровадити їхній досвід на своїх полях. Єдиною умовою для участі в цій програмі є бажання і готовність ділитися своїми результатами з іншими учасниками проекту.


AgroPortal.ua за матеріалами Нового времени