Формула рентабельності: головні складові ефективного картоплярства

01 березня 2021, 07:41 2156

У загальному обсязі овочів борщового набору картопля займає 3/4 та є повністю механізованою культурою. Проте промислове картоплярство в Україні не розвивається, а частка професійних виробників дуже мала, хоча тільки завдяки професійним заходам можна отримати якісну продукцію та підвищити урожайність.

Таку думку висловив засновник та директор компанії «Заможна країна» Сергій Душка під час XI Нідерландсько-українського форуму з професійного картоплярства.

«Збільшення рентабельності в овочівництві полягає в системному підході на всіх етапах виробництва. Щоб інструменти для збільшення прибутковості бізнесу ефективно працювали, потрібно залучити їх до системи, де вони спільно працюватимуть на прибуток, зважаючи на специфіку компанії. При плануванні будівництва чи модернізації сховища, купівлі складського обладнання чи техніки виробник повинен розуміти доцільність використання кожної гривні інвестицій, враховуючи специфіку підприємства», — зазначає Сергій Душка.

За його словами, перевагами великих компаній є наявність фінансового та технічного ресурсу, системність і контроль бізнес-процесів на кожному етапі, але слабкою ланкою є їхня інертність у швидкому реагуванні на виробничі питання. Тому мобільність — це перевага невеликого бізнесу.

«Враховуючи зміни клімату і зменшення кількості осадків, без зрошення деякі культури стають нерентабельними для виробників. Але ті господарства, які розглядають картоплярство як бізнес, зможуть отримати максимальний результат при правильному плануванні сівозміни та наявності зрошення. Ми порахували, що собівартість вирощування 1 га картоплі складає на богарі 379,8 тис. грн, на зрошенні — 425,5 тис. га. Прибуток — 140 тис. грн/га та 225 тис. грн/га відповідно», — розповідає Сергій Душка.

Він відмітив, що в структурі собівартості картоплі та її прибутковості з розрахунку на 1 га 55% займає зберігання. На основі вже реалізованих проєктів компанія «Заможна країна» провела розрахунок терміну окупності, враховуючи інвестування в техніку, зрошення, зберігання.

«5 років — це термін окупності картопляного проєкту. Щоправда, є фактори, які зможуть знизити цей термін, — урожайність, якість, товарність, але водночас виробникам потрібно пам’ятати, що кожна неврахована дрібниця може знизити врожай та його якість», — наголошує Сергій Душка.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua