Ранкова кава // На чому можна попастися на співбесіді?

25 жовтня 2018, 06:55 2122

Кожному пошукачеві хочеться презентувати свої позитивні якості, показати себе роботодавцю з кращого боку, трохи «обробивши» своє резюме. Найчастіше це не нахабна брехня, а маленьке прикрашання дійсності.

Однак досвідчені HR-и, що побачили тисячі резюме і провели сотні співбесід, можуть простежити певну закономірність у «прикрашанні». До вашої уваги — основні моменти в резюме кандидатів, які можуть не відповідати дійсності, але які складно перевірити, а також поради пошукачам — як зняти з себе підозри.

1. Освіта

Наявність вищої або спеціальної середньої освіти перевірити найпростіше — ви просто покажете оригінал диплома. Більше сумнівів викликає величезний список різноманітних курсів і тренінгів, які ви пройшли, наприклад, у період вимушеного відпочинку. Щоб роботодавець не запідозрив вас у брехні, можете розповісти йому найбільш пам'ятні моменти якоїсь дуже потрібної з вашої спеціальності лекції або показати фото з відомим тренером. Крім того, підтвердити факт навчання може наявність сертифіката.

2. Володіння іноземними мовами

У резюме ви можете написати, що володієте розмовною англійською, німецькою, хінді і суахілі зі словником — під час співбесіди навряд чи вийде це перевірити, особливо якщо всі ці мови не потрібні в роботі. Щоб розвіяти всі сумніви, напишіть резюме англійською (якщо в роботі може знадобитися французька — французькою). До речі, приписку «зі словником» HR-и не люблять, вважаючи малоінформативною.

3. Безперервний стаж

Наприклад, у резюме зазначено, що за 20 років ви змінили 12 місць роботи, але жодного разу, навіть на місяць, не переривали трудової діяльності. Справедливо, що HR засумнівається. Якщо це і правда так, розкажіть, що стажувалися на новому місці за рахунок відпустки на попередньому, або належні два тижні не відпрацьовували, оскільки звільнялися за угодою сторін.

4. Посади

Звісно, прибиральницю можна назвати «менеджером з клінінгу», системного адміністратора — «керівником ІТ-відділу», секретаря — «помічником керівника». Однак головне в роботі — не назва посади, а навички та вміння, тому радимо вам, крім самого переліку посад, також вказати основні обов'язки. Можна надати й рекомендації з попередніх місць роботи.

5. Технічні навички

Припустимо, у резюме пошукача буде вказано володіння кількома програмами монтажу аудіофайлів. На співбесіді це перевірити, звичайно, неможливо. Бачачи недовіру з боку потенційного роботодавця, можна попросити виконати тестове завдання або розповісти про досвід виконання якоїсь масштабної роботи із застосуванням саме цих програм.

У будь-якому разі фахівці категорично не радять брехати в резюме, приписуючи собі неіснуючі заслуги. Навіть якщо вам вдасться отримати місце, в процесі роботи брехня розкриється, а ви заробите погану репутацію.


AgroPortal.ua за матеріалами Міжнародного кадрового порталу hh.ua