logo

AgriQTest

AgriQTest: причіпна універсальна сівалка KUHN ESPRO 6000R Джерело фото: КУН-Україна

AgriQTest: причіпна універсальна сівалка KUHN ESPRO 6000R

AgriQTest 09 лютого 2017. 11:00 2654

Маркування відповідності «затверджено DLG за окремими критеріями» видається агротехнічним виробам, що успішно пройшли випробування експлуатаційних характеристик за скороченою програмою DLG відповідно до незалежних та визнаних критеріїв оцінювання. Випробування потрібне для того, щоб виявити особливі інновації та ключові критерії об'єкта.

Випробування може містити в собі критерії із тестового фреймворка DLG для загальних випробувань або фокусуватися на ознаках якісної оцінки та якостях об'єкта випробування. Мінімальні вимоги, умови та методики випробувань, а також основи оцінювання результатів випробувань встановлюються за узгодженням із групою фахівців DLG. Вони відповідають загальновизнаним технічним правилам, а також науковим та сільськогосподарським розробкам і вимогам. Успішне випробування завершується публікацією звіту про випробування, а також видачею маркування відповідності, яке є чинним протягом п’яти років.

Під час випробування універсальна сівалка KUHN ESPRO 6000R змогла переконливо довести відповідність критеріям перевірки, встановленим у тестовому фреймворку DLG. На основі отриманих результатів сівалка KUHN ESPRO 6000R одержала маркування відповідності «затверджено DLG», випробування за критерієм «якість роботи» у 2016 р.

За робочої ширини шість метрів універсальна сівалка KUHN ESPRO 6000R, що проходила тестування, мала 40 рядків. Бункер насінного матеріалу має об'єм 3500 літрів. Базова комплектація сівалки складається з компактної дискової борони, рознесеного котка для прикочування, а також пневматичного блоку для розподілу насіннєвого матеріалу. Насіннєвий матеріал закладається у ґрунт за допомогою дискового сошника. Машина для випробування додатково обладнана котком для прикочування, що розташований перед компактною дисковою бороною.

Причеплення сівалки до трактора здійснюється за допомогою нижньої тяги навіски (кат. III). Гідравлічні компоненти живляться через систему вимірювання навантаження трактора. Додатковий оливопровід призначений для гідравлічного вентилятора для розподілу насінного матеріалу. Управління посівною машиною, що проходила тестування DLG, здійснюється через термінал ISOBUS (CCI 200). Сівалка обладнана пневматичними гальмами, з якими дозволяється їхати зі швидкістю до 40 км/год під час транспортування дорогами навіть із заповненим бункером.

Для обробки ґрунту універсальна сівалка KUHN ESPRO 6000R обладнана компактною дисковою бороною. 48 дисків розташовані у два рядки. Діаметр кожного диску — 460 мм. Кожний із сферичних увігнутих дисків спирається на 2-рядний радіально-опорний кулькопідшипник, що не потребує технічного обслуговування. Відстань з першого до другого рядка дисків дорівнює 680 мм. Відстань між дисками складає 250 мм. Кожний із двох дисків з'єднаний із рамою за допомогою кронштейна. Для захисту від перевантаження на кожному кронштейні встановлені чотири поліуретанові пружні накладки, що спираються на спеціальний Х-профіль. Оператор налаштовує робочу глибину дисків шляхом вкладання або вилучання так званих розпірних накладок на штоки двох гідравлічних циліндрів. При розкладених маркерах колії обидва гідравлічних циліндра знаходяться на відстані 510 мм від зовнішньої межі машини. Таким чином, точки налаштування доступні ззовні. Для налаштування робочої глибини оператору не потрібно вилізати на раму дискової борони.

 Рис. 1. Дискова борона універсальної сівалки KUHN ESPRO 6000R

Розпірні накладки можна побачити усередині рисунку, вони виділені жовтим кольором. Між компактною дисковою бороною та висівною штангою розташований коток для прикочування. Кожне з 20 коліс має діаметр 900 мм. Шини завширшки 215 мм розташовані зі зміщенням. Кожне колесо має індивідуальну опору. Таким чином, кожне окреме колесо може на поворотах набувати такої швидкості, яка йому потрібна, щоб вписатися у радіус повороту. Під час повороту зменшуються шкідливі стиснення, що сприяє збереженню колеса.

Для закладення насінного матеріалу сівалка обладнана 40 подвійними дисковими сошниками. Вони розташовані у два рядки. Крок сошника та ширина рядка дорівнюють 15 см. Позаду кожного сошника встановлений гумовий коток для прикочування. Точки налаштування глибини закладення насіння та притискного зусилля сошника розташовані у центрі. Кожний можна налаштовувати ззовні (не треба підніматися у машину).

Борона встановлена позаду висівної штанги. Інтенсивність цієї борони налаштовується за допомогою ексцентрика, що розташований позаду сошника (рис. 2).

 Рис. 2. Висівна штанга з 40 подвійними дисковими сошниками, катки для прикочування та борони

Вивантаження насіннєвого матеріалу з бака для насіння здійснюється за допомогою висівної котушки. Отвори на висівній котушці регулюються по розміру для різного типу насіння. Ширина отворів коміркового колеса, а також кількість обертів підігнані для точного дозування. Для підтримки постійної заданої норми висіву незалежно від скорості руху на сівалці встановлений датчик швидкості. Радіолокаційний датчик знаходиться на задній частині тягової штанги.

Для початку процесу калібрування оператор обирає на терміналі вид культури, яку треба сіяти, та норму висіву. Потім йому пропонується налаштована ширина отвору на висівній котушці. Вона налаштовується вручну на дозувальному пристрої. Наступний крок — прокрутити на короткий час висівну котушку за допомогою клавіші, що знаходиться поруч із дозувальним пристроєм. При цьому усі камери висівної котушки заповнюються насіннєвим матеріалом. Потім починається процес калібрування. Для калібрування KUHN включає до поставки пружинну вагу та мішок. Захоплений насіннєвий матеріал зважується та встановлене значення вводиться до терміналу. Таким чином на терміналі розраховується кількість обертів висівної котушки. На цьому калібрувальне випробування закінчується.

Сівалка KUHN ESPRO 6000R серійно укомплектована освітлювальним обладнанням. До нього відносяться три світлодіодні фари робочого освітлення на кришці розподілювача. Вони ззаду освітлюють робочу зону. Наступний світлодіодний прожектор встановлений у баку для насіння, а також у зоні дозувального вузла. Таким чином, роботи з налаштування можна проводити у темряві. Бункер насінного матеріалу прикритий навісом. Під час відкривання цей навіс розмотується за допомогою рукоятки, у той самий час підтримується стрічка розширювача. У бункері насінного матеріалу знаходиться стійка решітка. Решітка доступна для проходу та обладнана поручнем, який можна встановлювати. Решітка та поручень забезпечують стале положення, коли необхідно, наприклад, розвантажувати великі мішки (Big Bags) у задній зоні бункера.

 Рис. 3. Бак для насіння зі встановленим поручнем 

Лабораторне тестування— точність дозування та поперечний розподіл для ріпаку, ячменю та пшениці 

Для лабораторного дослідження (визначення точності дозування та поперечного розподілу) на сівалці були встановлені швидкості 10 км/год та 14 км/год. Під час лабораторного тестування сівалку приводив у дію трактор Massey Ferguson (Xtra 3650). Використовувалися три наступні насіннєві матеріали:

  • ріпак: сорт Prestige від Saatenunion (TKM: 5,3 г);
  • ячмінь: сорт Lomerit від KWS (TKM: 53,2 г);
  • пшениця: сорт Ferrum від KWS (TKM: 46,0 г).

В усіх дослідженнях, що були проведені з пшеничним насіннєвим матеріалом, розбіжність між фактичною нормою висіву та потрібною дорівнює максимум 0,9%. Незалежно від рівня заповнення бункера насіннєвого матеріалу, робочої швидкості та нахилу машини, отримана розбіжність завжди оцінюється як «дуже незначна» за оціночною таблицею DLG (таблиця 1).

У дослідженнях, що проводилися з ячменем, розбіжність між фактичною нормою висіву та потрібною кількістю складала 0,5% та 1,1%. У дослідженнях, які проводилися з ріпаком, розбіжність дорівнювала 0%. Усі дослідження з ячменем та ріпаком проводилися на рівній місцевості та розбіжності були оцінені як «дуже незначні» за оціночною таблицею DLG (табл. 1).

Таблиця 1. Точність дозування посівної машини на випробувальному стенді (залежно від швидкості руху, заповнення бункера та нахилу машини)

Гарні результати були отримані під час дослідженні поперечного розподілу пшениці. Під час руху по схилах були досягнуті гарні або задовільні результати (таблиця 8).

Поперечний розподіл ячменю на рівній поверхні отримав оцінку «задовільно». Поперечний розподіл ріпаку на рівній поверхні отримав оцінку «дуже добре» за оціночною таблицею DLG (таблиця 2).

Таблиця 2. Точність розподілу насінного матеріалу упоперек напрямку руху (поперечний розподіл) на випробувальному стенді

* Коефіцієнт нерівномірності (VK) є показником того, наскільки кількість зерен, що вноситься з кожного сошника, відрізняється від середнього значення. Чим менший VK, тим більш рівномірним є розподіл насіннєвого матеріалу впоперек напрямку руху.

Польове тестування з озимим ріпаком

Експериментальна ділянка характеризується двома різновидами ґрунту — суглинний пісок та піщаний суглинок (у середньому 40 точок на місцевості) — та має невеликий ухил.

Після врожаю ячменю на початку липня 2016 р. (солома була відокремлена) ділянка була оброблена 18 липня 2016 р. фрезою приблизно на п'ять сантиметрів углибину. 27 липня 2016 р. був здійснений прохід компактною дисковою бороною (робоча глибина: приблизно 7 сантиметрів). Через сім днів, 3 серпня 2016 р. поле було оброблено культиватором з гострими сошниками на глибину приблизно 15 сантиметрів. 24 серпня 2016 р. відбулася остання обробка ґрунту перед сівбою за допомогою фрези (робоча глибина: приблизно 3-4 сантиметри). Метою цього проходу було внесення ціанаміду кальцію. Підготовлене насінне ложе для сівби класифікувалося як дрібнокомкувате.

Під час сівби 25 серпня 2016 р. сівалку KUHN ESPRO 6000R тягнув Fendt 828 (S4). Сівба здійснювалася зі швидкістю 13 км/год.

 Рис. 3. Поверхня поля безпосередньо після висіву пшениці 10 жовтня 2016 р.

Таблиця 3. Результати польових тестувань з озимим ріпаком

Польове тестування з озимою пшеницею

Експериментальна ділянка характеризується двома різновидами ґрунту —  суглинний пісок та піщаний суглинок (від 35 до 50 точок на місцевості) — та має невеликий ухил.

Після врожаю ріпаку у кінці липня 2016 р. ділянка була оброблена компактною дисковою бороною у середині серпня 2016 р. на глибину приблизно від 3 до 4 сантиметрів. На початку вересня 2016 р. був здійснений неглибокий прохід культиватором із крильчастими сошниками (глибина прибл. від 8 до 10 см). За п'ять днів перед висіванням пшениці був задіяний чизельний культиватор з подвійними сошниками у вигляді серця (глибина прибл. від 15 до 18 см). Підготовлене насінне ложе для сівби класифікувалося як дрібнокомкувате.

Під час сівби 10 жовтня 2016 р. сівалку KUHN ESPRO 6000R тягнув Fendt 828 (S4). Швидкість руху досягала від 9 до 12 км/год.

Висівався сорт озимої пшениці Ambello від Hauptsaaten (маса тисячі зерен: 51 г, схожість згідно з лабораторним аналізом LUFA: 95 %). Під час висівання пшениці потрібна глибина закладення зерен пшениці була налаштована на сівалці у діапазоні від 3 до 4 см. Під час здійснення бонітування 9 листопада 2016 р. вибірково визначалася глибина закладення 50 одиниць посівного насіння, розташованих одна за іншою.

Таблиця 4. Результати польових тестувань з озимою пшеницею

** Чим менше стандартне відхилення, тим більш рівномірна глибина закладення посівного насіння

Висновок

Під час лабораторного тестування (перевірка точності дозування та розподілу насіннєвого матеріалу впоперек напрямку руху) універсальна сівалка KUHN ESPRO 6000R змогла отримати задовільні та дуже гарні результати.

Під час польових тестувань з озимим ріпаком та озимою пшеницею були досягнуті дуже гарні та гарні результати.

На основі наявних результатів універсальна сівалка KUHN ESPRO 6000R отримала маркування відповідності «затверджено DLG», випробування за критерієм «якість роботи» у 2016 р.


AgroPortal.ua за матеріалами компанії «КУН-Україна»


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги