logo

AgriQTest

AgriQTest #4: Заготовляючи якісні корми Джерело фото: КУН-Україна

AgriQTest #4: Заготовляючи якісні корми

AgriQTest 09 квітня 2017. 07:15 6343

Ефективне тваринництво починається зі збереження енергетичної цінності кормів, і неважливо, йдеться про силос, сінаж або сіно. Відсутність домішок і високі смакові якості кормів сприяють кращому споживанню їх тваринами. Отримати корм відмінної якості означає збільшити надої молока, а отже, підвищити рентабельність самого господарства.

Рівень та  якість годівлі приблизно на 65-70% визначають  продуктивність ВРХ і собівартість виробництва тваринницької продукції. Корм має бути високоенергетичним, із значним вмістом поживних речовин та  високими смаковими якостями. Важливо також максимально обмежити рівень сторонніх домішок та забруднення, мінімізувати його псування. Ось чому для отримання оптимального вмісту енергії та поживних речовин у кормі важливо не тільки підібрати склад рослин, але також володіти необхідним набором високопродуктивної техніки. Економити на якості, надійності, продуктивності та кількості кормозаготівельної техніки — це те саме, що й економити на кормах. Розплата у вигляді різкого зниження надоїв не забариться —  відповідно, зросте собівартість виробництва молока і впаде прибуток господарства.

Уже 15 років поспіль KUNH є абсолютним лідером на ринку за обсягами виробництва й продажу техніки для заготівлі та роздавання кормів. Так, за рік компанія виготовляє та продає загалом 65 тис. одиниць цієї техніки і є єдиним виробником, який має повну лінійку машин цього спектра: косарки, ворушилки, граблі, прес-підбирачі, обмотувальники, кормороздавачі. На цей сегмент продукції припадає вагома частка товарообігу компанії — майже 30% (близько €350 млн на рік!).

Інвестувати розумно

Скошувати трави необхідно в період колосіння злаків і бутонізації або початку цвітіння бобових. Сіно, прибране після цвітіння рослин, містить багато клітковини, і тому його поживна цінність низька. Косити краще вранці, трави швидше висихають, і сіно буде мати гарну якість. Довго залишати скошену масу в прокошуваннях не варто, бо вона вигорає на сонці, зростають втрати каротину. У разі пересушування трави листочки та інші ніжні частини рослин опадають, особливо у бобових трав, у яких на частку листя припадають приблизно половина маси рослин та практично всі поживні речовини.

Для збільшення швидкості заготівлі кормів в умовах стислих агротермінів та непередбачуваності погоди KUHN пропонує ефективне рішення — серію косарок-плющилок нового покоління FC 1060, які створені для швидкого і бездоганного зрізу та плющення різних культур. У цій серії три моделі: FC 3160, робоча ширина 3,1 м, під трактори від 80 к. с., FC 3560, робоча ширина 3,5 м, під трактори від 94 к. с., FC 4060, робоча ширина 4 м, під трактори від 110 к. с. Серед них виділимо модель FC 3160 (фото 1) із досконалою та надійною конструкцією, відмінними технічними характеристиками та інноваційними рішеннями.

 

Косарка-плющилка FC 3160 із шириною 3,1 м має сім дисків овальної форми, забезпечує симетричну або відсунуту укладку валка шириною 0,9-2,3 м. Її обладнано:

- головкою з редуктором Gyrodine, конструкція якої дозволяє розвертатись на обмеженій площі з повним кутом понад 180 градусів (мал. 1);

Мал. 1
Мал. 1

- різальною балкою Optidisc, яка не обслуговується протягом усього періоду експлуатації, з кутовою швидкістю обертання вдосконалених овальних дисків майже 50 об/сек і запатентованим перемінним кроком їх розташування (мал. 2), чим досягається збільшення пропускної спроможності та запобігання блокування камінцями, з шестернями великого діаметра, а також системою захисту Protectdrive на основі запобіжної проточки вісі дисків та можливістю встановлення швидкозмінних ножів;


Мал. 2

- підвіскою в центрі ваги косарки за допомогою торсійної балки, що значно покращує копіювання рельєфу ґрунту і зменшує забруднення корму. До того ж різальний блок і кондиціонер механічно розв’язані між собою, що дозволяє плющилці витримувати задану висоту над поверхнею поля незалежно від копіювання рельєфу косарочною частиною;

- єдиним і легкодоступним механізмом регулювання висоти зрізу;

- приводом кондиціонера шестернями з метою збільшення надійності роботи;

- гумовими або сталевими вальцями для якісного плющення рослин із різними властивостями;

- суперширокими колесами, які зменшують трамбування ґрунту, надають стабільності на схилах;

- набором пластин, вмонтованих до задньої кришки, переставляючи які, можна легко переходити від утворення вузького симетричного або зсунутого вбік валка до рівномірного укладання скошеної трави по всій ширині агрегату.

Для скошування в оптимальні терміни й отримання високоякісного корму компанія KUHN пропонує використовувати широкозахватні косарки, так звані потрійні комбінації, коли одна косарка вішається на передню навіску трактора, а інша — на задню. Такі косарки потребують потужнішого трактора, від 200 к. с., передньої навіски 2-ї категорії з ВВП 1000 об/хв та задньої навіски 2-ї або 3-ї категорії, також ВВП 1000 об/хв, але вони дозволяють отримати високу продуктивність агрегату, наприклад, косарка-плющилка KUHN FC 313RF+FC813R із шириною захвату 8,1 м у середньому може скосити 10 га/годину.

 

Ця косарка-плющилка має низку беззаперечних переваг:

  • запатентований різальний брус KUHN — шестерні одного діаметра, рівномірне навантаження та великий ресурс роботи;
  • нон-стоп захист, автоматичне підняття і повернення в робоче положення;
  • гідропневматична підвіска Lift Control — відмінна адаптація до рельєфу, стабільна в роботі;
  • гідравлічне зміщення +/-270 мм допомагає позбутися незкошених ділянок на схилах;
  • вальцовий плющильний механізм шевронного типу, з надійним приводом і системою синхронізації.

Економія 33% часу сушки

Для заготівлі сінажу та сіна необхідно, відповідно, один або декілька разів переворушити скошений валок для прискорення його підв’ялення (адже інколи доводиться випарувати до 20 тонн вологи з 1 га) без забруднення і пошкоджень (до 20% корму може бути втрачено на полі через неякісне або невчасне ворушіння!). Це дозволяє максимально зберегти поживні властивості корму, забезпечити його відмінну консервацію та тривале зберігання. Але ворушити треба дуже обережно, зменшуючи під час другого і наступних проходів швидкість обертання роторів та контролюючи вологість, щоб не пооббивати дорогоцінне листя.

Модельний ряд ворушилки KUHN від 4 до 17 метрів відзначається різноманітністю. Однак треба дотримуватись основних правил їх вибору:

  1. Вибір робочої ширини ворушилки (розраховується на висоті 8 см за стандартом DIN) залежить від робочої ширини косарки або косарки-плющилки, щоб за кожен прохід ворушити всі валки.
  2. Варто віддавати перевагу роторам невеликого діаметра, здатним працювати під високим кутом нахилу до горизонту з відсутністю «мертвих» зон та повним перевертанням валка, щоб прискорити висушування (мал. 3).
  3. Колеса мають бути розташовані якомога ближче до робочої зони з широким профілем для зменшення тиску, зубці — виконані асиметричними, а пальцеві муфти (один із 1600 патентів KUHN), що передають крутний момент, — дозволяти надійний підйом та складання секцій без вимкнення ВВП.


 Мал. 3

Сіноворушилка KUHN GF 7902 — необхідна ланка в ланцюзі кормозаготівельних операцій. Ворушилка для сіна обладнана запатентованою муфтою Digidrive, що гарантує надійність приводу. Інноваційна конструкція граблів сіноворушилки дозволяє підвищувати продуктивність: завдяки асиметричним зубцям і роторам малого діаметра забезпечується висока ефективність ворошіння і, як результат, швидкість підсушування значно зростає.

Гідравлічна підвіска стабілізує ворушилку під час маневрування по  краях поля, а вбудовані пружини забезпечують її гнучкий хід, одночасно  утримуючи оптимальне робоче положення.

Економія  33% часу сушки, максимальна компактність під час перевезення та коробка передач високої потужності, яка не потребує обслуговування, — все це безперечні переваги сіноворушилки KUHN GF 7902.

Надійний помічник

Валкоутворювачі бувають пасивного типу «сонечко» або роторні (одно-, двох- та чотирьох-) з боковим чи центральним укладанням валка. 

 

Боковими валкоутворювачами можна здвоювати валки під час проходу вперед та назад, а центральний валок є найкращим для прес-підбирача. На якість валкування можна впливати, змінюючи кількість обертів ротора або швидкість руху полем.

Надзвичайно важливою для повного та швидкого підбирання корму і утворення щільного якісного валка є форма граблин із вигином, як у KUHN (мал. 4), що дозволяє краще відкидати траву вбік під час валкування.


Мал. 4

Переважна більшість валкоутворювачів на ринку мають механічний привід роторів. KUHN обладнує широкозахватні валкувачі гідравлічними приводами, позбавляючись таким чином карданних валів. Завдяки цьому машини рухаються полем більш рівномірно, оберти ротора завжди постійні, в результаті ми отримуємо акуратні та однорідні валки, готові для підбирання прес-підбирачами. Сучасні широкозахватні валкувачі KUHN комплектуються вдосконаленим ротором великого діаметра, підсилена конструкція якого схематично представлена на мал. 5.

 
Мал. 5

Валкувачі KUHN доповнює новий конвеєрний тип з підборщиком.

Із практичною метою наведемо приклад вибору моделей косарки-плющилки, ворушилки та валкувача з розрахунком їх необхідної кількості. Нехай площа сінокосу складає 300 га. Скошування планується закінчити протягом 10 днів, враховуючи різні терміни дозрівання різних культур на різних полях, а також можливі примхи погоди. Чистий час сінокосу щодня складає 6 годин з врахуванням оптимального часу доби. Середня швидкість косарки-плющилки — 6 км/год, ворушилки — 10 км/год, а валкувача — 8 км/год. Планується зробити три ворушіння, а валок утворювати центральний із трьох проходів косарки для подальшого тюкування прес-підбирачем.

Для вчасного виконання скошування нам необхідна загальна ширина однієї або декількох косарок-плющилок 8,5 м. Це можуть бути три косарки-плющилки FC 3160TCR із шириною захвату 3,1 м або потрійна комбінація FC 813R+FC313RF завширшки 8,1 м із збільшенням часу роботи.

Щоб вчасно тричі розворушити протягом 9 годин скошений трьома косарками корм, необхідна загальна ширина 10 м. Якщо укіс робити косарками FC 3160 з шириною валка 1,5 м, то для ворушіння трьох валків необхідна ворушилка завширшки від 7,7 м до 10,9 м. Оберемо GF 8702 шириною 8,7 м, але працювати доведеться понад 10 год. Втім, беручи до уваги можливі проблеми з погодою та одночасним виконанням роботи на різних віддалених полях, бажано мати хоча б дві ворушилки. Тоді одна з них може бути GF 7902 завширшки 7,8 м, а друга — GF 502 завширшки 5 м для одночасного ворушіння двох валків.

Для того щоб об’єднати в один центральний валок корм з ширини 9-10 м, вибираємо валкував GA 9531 завширшки 9,3 м. Але перевіримо, яку площу встигне звалкувати щодня він один за 4 години робочого часу після третього ворушіння: 8х9,3х4/10=29,76 га. Для ворушилок бажано мати два валкувача. В такому разі вибір можна зробити на користь двох GA 6501 завширшки 6,3 м і виконати валкування приблизно за 3 години.

Кормозаготівельна техніка KUHN гарантує високу якість корму, яким залишиться задоволений навіть найвимогливіший споживач — ваші тварини. Техніка KUHN працює на заготівлі кормів ефективно, якісно, відповідає вимогам господарств будь-якого розміру та забезпечує найвищу продуктивність для аграріїв, які займаються тваринництвом.


AgroPortal.ua за матеріалами компанії «КУН-Україна»


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги