Письмо в будущее: как аграриям добиться агроэффективности

19 ноября 2021, 06:01 8108

В канун Дня работников сельского хозяйства аграрии подводят итоги сезона. Им есть чем гордиться, но единогласно отмечают — радоваться достижениям рано.

Хотя цены на зерновые и высокие, однако постоянно растут расходы на следующую посевную.

AgroPortal.ua поинтересовался у участников аграрного рынка, что нужно сельхозпроизводителям, чтобы быть эффективными в 2022 году.

*Текст подається мовою спілкування

Усі учасники подаються в алфавітному порядку

Ефективність у кожного аграрія — своя. У когось вона вимірюється кількістю гектарів, у когось — тоннами врожаю. Щодо внутрішніх процесів — важливим є власний маркетинг. Це стосується саме тих виробників, чий бізнес пов'язаний не з зерновими проєктами, а з вирощуванням фруктів, овочів тощо. Також це важливо для того, хто працює з супермаркетами.


Як відомо, життя складається з білих та чорних смуг. Зараз маємо білу, отже вітаю всіх колег із успішним сезоном, є надія, що нарешті покінчимо з бідністю.


Працювати в сільському господарстві — відповідальна місія. Цей рік виявився для українських аграріїв сприятливим: зібрано рекордний урожай зернових, ріст агросектору найвищий серед галузей економіки нашої держави.

Цей рік багатий і на історичні зміни в реформуванні аграрного сектору: запрацював ринок землі, впроваджується інститут агрострахування, запускається фонд часткового гарантування кредитів для малих фермерів, розпочато іригаційну реформу, працює наймасштабніша державна програма дешевих кредитів для аграріїв 5-7-9%. У пріоритеті держави — національний виробник. Усе це — привід зустрічати День працівників сільського господарства з гордістю за обрану професію.


Для ефективного господарювання потрібно виділяти більше часу на критичне мислення, стратегічне планування, тактичне господарювання та вміння дивитись на себе та свою діяльність зі сторони. 


Бути ефективними означає бути конкурентоспроможними. Захистити, зберегти та примножити всі досягнення, що є на сьогодні, — завдання номер один. Адже успішний агросектор — не лише локомотив української економіки в моменті, що забезпечує величезний приплив валютного виторгу, стабільність гривні та робочі місця, а й, безумовно, запорука нашої незалежності, сили та прекрасного світлого майбутнього.

При цьому часто захист ми шукаємо не від зовнішніх сил, а від внутрішнього безладдя, непередбачуваності та плутанини, борючись із нечесною конкуренцією та монополістами на нашому внутрішньому ринку газу, добрив, залізничних перевезень. Так, тільки цієї осені собівартість перевезення тонни зерна штучно злетіла, і зі збільшенням обсягу перевезень лише на 6-10% (дані УЗ) зросла в 3-5 разів, займаючи вже 1/3 у собівартості виробництва! Така непередбачуваність з боку УЗ — ніж у спину українським аграріям у період збирання, це абсолютно неприпустимо і викликає велике занепокоєння.


Безперечно, 2021 рік увійде в історію як один із найбільш визначних для агросектору України. Він відзначився рекордними врожаями, високими цінами на продукцію і одним із найбільших досягнень державної аграрної політики — стартом легального обігу пайових сільгоспземель у форматі, який забезпечує цивілізований захист прав як орендарів, так і власників ділянок.

Наступний рік вже підкидає нам сюрпризи у вигляді космічних цін на добрива та природний газ, очікування можливих збоїв поставок ЗЗР. Проте з такими викликами наші аграрії стикалися вже не раз. Я впевнений, що загартовані досвідом минулих років, ми пройдемо 2022 рік не менш достойно.


Всі, хто любить землю і роботу на ній, хто  зустрічає і проводжає сонце на полях, всі, чия душа в селі, на нивах, всі, хто трудиться задля гарного врожаю, мої колеги-аграрії, прийміть найщиріші вітання з нагоди професійного свята — Дня працівників сільського господарства! 

Бажаю всім і собі також натхнення, віри в себе і свій вибір, втілення в життя усіх планів, задумів і сподівань.


Ми вже бачимо і можемо стверджувати, що сезон 2021-2022 року буде, м'яко кажучи, непростим, а більш очевидно — складним. На тлі здорожчання ресурсів, перш за все мінеральних добрив, енергоносіїв і ЗЗР, успішність, швидше за все, буде визначатись не у збиранні високих урожаїв, а в ефективності використання ресурсів. 

Ми вдячні аграріям за їхню працю, професіоналізм та бажання розвивати аграрну сферу. Вони мотивують нас постійно навчатися, бути експертами в галузі агрі-агро, створювати продукти та пропонувати нові рішення. Credit Agricole – ваш фінансовий партнер, на якого ви завжди можете покладатися!