Писанки освячують в церкві та дарують, щоб побажати здоров'я, злагоди. Їх розписують на гарний урожай, для захисту дому та господарства. А які саме символи потрібно написати, щоб забезпечити вдале господарювання, AgroPortal.ua розпитав у майстрині з 25-річним досвідом, Заслуженого майстра народної творчості України Зої Сташук.
З історії
Прийнято вважати, що писанка — це лише великодня традиція, але насправді її писали з 22 грудня — день зимового сонцестояння, тоді енергія Сонця починає набувати все більшої сили. Закінчують 22 червня — день літнього сонцестояння. Язичники багато писанок приурочували до весняних свят, тоді починався новий рік — з весною, коли все нове росте і розмножується, тому свято Пасхи є найбільш енергетичним днем у календарі. А до нас дійшла традиція писати писанки саме на Пасху.
Зоя Сташук наводить приклад, що на Катерини (7 грудня) на дерево вішають писанку, на якій, на зеленому фоні, зображено в розрізі зернятко яблуні для того, щоб яблуня дала хороший урожай.
До речі, навчалася пані Зоя на комп’ютерщика, але якось відвела своїх дітей в одну зі студій, де навчали писанкарству. «Побачила, спробувала і захотіла сама займатися таким ремеслом, кинула роботу і змінила професію», — розповідає майстриня. Хоча її діти займаються кожен своєю справою, але писанки також пишуть.
Яйце домашнє чи фабричне?
Для писанки головне, щоб яйця були свіжими, без кальцієвих наростів і правильної форми. Зоя Сташук каже, що не малює на домашніх, тому що бабуля на ринку не завжди скаже правду щодо свіжості яйця. Звичайно, якщо у вас є домашні яйця, то можна розмальовувати і їх, тим більше їх не потрібно видувати, оскільки вони запліднені. А ще краще писати на гусячих або страусячих — там більше місця для творчості.
Сила знаків
Писанка оберігає від усього злого. Вона дає енергію людині для збереження здоров’я, сім’ї, особистого розвитку. Кожен символ сповнений певним сенсом, і в основному його можна трактувати багатозначно.
Виявляється, символ у формі граблів — на дощ, такий знак колись навіть на землі малювали у посушливу погоду. Для вдалих сільськогосподарських робіт є свій символ — це коники, вони означають працелюбність.
Кури — для щастя, а баранчик своїми рогами відганяє від людини негативну енергію. Рослинні символи в основному означають розвиток: особистісний, професійний, духовний та ін.
Символом родючості є Богиня-Берегиня, яка оберігає все живе, що є на світі. На писанках землю позначають ромбом (квадратом), що означає родючість, матеріальне благополуччя і продовження роду.
Риба означає здоров’я, плодоріддя, а також є символом Ісуса Христа, оскільки першим зображенням християнства була саме риба («Іхтіс» (від грецького «риба») — давній акронім (монограма) імені Ісуса Христа, складається з початкових літер слів: Ісус Христос Божий Син Спаситель).
Незалежно від того, хто намалював писанку, власник обов’язково отримує енергію, закладену майстром.
Добрі думки та позитивна енергія
Писанка — це яйце, відповідні знаки, символи, вогонь, віск та думки.
«Писанка має писатися, коли ти наодинці, зібраний з думками, здоровий, спокійний, в доброму гуморі й виспаний — потрібно створити відповідний медитаційний стан, — говорить Зоя Сташук. — На те, щоб зробити одну писанку, йде від 40 хвилин до 4 годин, залежить від складності візерунку. Наприклад, страусине яйце я розписувала цілих 4 дні, оскільки там наносилося дуже багато елементів».
За плечима у майстрині 8 тисяч писанок, з яких близько 3 тисяч знаходяться у національних фондах, музеях. Однією із заслуг пані Зої є те, що писанка ввійшла до шкільної програми як обов’язковий предмет.
Коштує писанка від 40 грн до 120 грн. А на страусиному яйці — 2000-2500 грн.
До зустрічі з майстринею я придбала писанку і собі, візерунок вибирала інтуїтивно, який сподобався. Попросила мені його витлумачити. «Це дерево життя, тризуб, який поєднує три стихії. Також зображені зерна, з яких проростає нове життя та дає поштовх до розвитку», — прокоментувала Зоя.
Ну що ж, бажаю кожному зарядитися весняною енергією, набратися сил та енергії на хороші врожаї!
Наталія Помянська, AgroPortal.ua