Як зміниться ринок ЗЗР в найближчому майбутньому? Про це в ході конференції Grow the Future, організованої компанією ALFA Smart Agro, говорили експерти галузі. Санджив Рана, головний редактор журналу Agrow, найбільш авторитетного світового видання про ринок ЗЗР, позначив глобальні тенденції. А директор з маркетингу ALFA Smart Agro Тетяна Мосендз розповіла про ситуацію на українському ринку агропрепаратів.
Повільно, але стабільно
Санджив Рана зазначає: ще кілька років тому світовий ринок ЗЗР падав — ціни знижувалися і залишалися на низькому рівні. Відбувалося це за рахунок зростання виробництва в Китаї. У цей період багато виробників середнього сегмента вийшли з ринку, оскільки не окупалася вартість самого виробництва. Це призвело до зростання частки генериків у Європі — зокрема, в Польщі та Україні.
У 2016 році ринок поступово вирівнявся, і ціни пішли вгору — 2,5% річного зростання. За результатами 2017 року, світовий ринок агрохімії оцінюється в $54,2 млрд.
Трійка світових лідерів ринку в 2018 році не змінюється — це Syngenta, Bayer Crop Science і BASF. Цікаво, що їхні продажі в грошовому еквіваленті то ростуть, то падають. Якщо в 2017 році продажі Syngenta і Bayer Crop Science показали мінус, а BASF — виросли, то вже в першій половині 2018 року все навпаки: перші дві компанії нарощують позиції, а «бронзовий призер» втрачає.
Регіональні вектори впливу
За інформацією Agrow, регіонально ринок агрохімії структурований так ($ млрд):
Єдиний регіон, який демонструє спад, — країни Латинської Америки. Причина тому — значне збільшення посівів сої, стійкої до шкідників і гліфосату.
В Європі ж на ринок ЗЗР впливає більш жорстке законодавство про пестициди. При цьому приріст дає зростаючий до 2,5% ринок Росії та країн Східної Європи.
Ще одне важливе питання, яке впливає на глобальний ринок, — торгова війна між США і Китаєм. З нового року список продуктів, які обкладаються додатковими митами при ввезенні в США, буде розширюватися. На тлі цієї торгової війни і невеликого спаду активності Китаю хороші перспективи у Індії, чиї компанії-виробники зараз активно займаються просуванням своєї продукції на світових ринках, вважає експерт.
Українські реалії
Ситуація на українському ринку — пряме відображення того, що відбувається в світі. Український ринок ЗЗР з 2016 року демонструє приріст. І якщо в 2016 році грошовий обсяг ринку становив $820 млн, то в 2018-му цей показник зріс до $920 млн. Такі цифри озвучила директор з маркетингу ALFA Smart Agro Тетяна Мосендз.
Ще одна важлива деталь: в натуральному вираженні за останній рік український ринок ЗЗР практично не змінився. А його зростання в грошах пов'язане із загальним підвищенням цін, а також з попитом на більш якісні препарати.
Аналітики ALFA Smart Agro звертають увагу, що в 2018 році різко зросло внесення препаратів на ріпаку, кукурудзі, а також у фруктових садах. Це пов'язано з погодними умовами — потрібні були додаткові інсектицидні та фунгіцидні обробки.
Фактор, який не можна скидати з рахунків, — різке збільшення посівних площ ріпаку. У сезоні 2017-2018 вони досягли 1,1 млн га, що є абсолютним рекордом за останні п'ять років. Допомогла погода — добре перезимував озимий ріпак. Однак у подальшому тепла весна і спекотне літо призвели до того, що зросла необхідність у додаткових інсектицидних обробках.
Ринок ЗЗР традиційно залежить від того, як складаються погодні умови. Весна-2018 була теплою і стрімкою, літо також було спекотним, а потім почалися дощі. Тому даний сезон в ALFA Smart Agro називають інсектицидним.
Прогнозуючи подальший розвиток подій на українському ринку ЗЗР, експерти ALFA Smart Agro говорять про такі тенденції:
• зростає попит на препарати з більш широким вікном застосування. Це пов'язано зі змінами погодних умов в Україні;
• зростає попит на багатокомпонентні універсальні продукти, які вирішують більшу кількість завдань. Вони допомагають агровиробникам оптимізувати системи захисту культур;
• посилення вимог до екологічних норм у Китаї триває, і як наслідок — скорочується виробництво діючих речовин. Для України це означає можливий дефіцит або зростання цін по ряду препаратів у майбутньому сезоні;
• ціни на ЗЗР в Україні залишаються відносно стабільними. Незначне підвищення можливе лише за деякими позиціями, за якими існує глобальний дефіцит сировини.
Алла Стрижеус, Наталія Ключнікова, AgroPortal.ua