Чому важливо розвивати українське село?

18 травня 2018, 06:41 9143

Щорічно сільське населення скорочується на 147 тис. осіб. Це дорівнює половині таких міст як Черкаси, Житомир, Чернігів, Суми. Відповідно, зменшується і кількість сіл: за період із 1990-2017 рр. з карти України зникло 468 сіл, тобто в середньому 18 сіл щороку.

Саме тому питання щодо актуальності відродження українського села з кожним роком набирає все більших обертів. Редакція AgroPortal.ua вже третій рік поспіль проводить конкурс «Неймовірні села України» для того, щоб сприяти взаємодії дрібного і середнього бізнесу та органів державного управління на селі для підтримки розвитку сільських територій та громад, популяризувати життя в селі, нагадати про історико-культурну спадщину українського села.

Ми розпитали членів Експертної ради ІІІ Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2018» про те, чому варто підтримувати конкурс, що він дає для його учасників та яким вони бачать подальший розвиток українського села.

Олена Ковальова, заступник міністра аграрної політики і продовольства України

 

Сільський розвиток — безумовний пріоритет роботи Мінагропроду. Підтримка фермерства і кооперації, реалізація урядових програм спрямовані на забезпечення соціального і економічного розвитку сільської місцевості. Але розвиток неможливий без прояву ініціативи знизу, безпосередньо з сіл, сільської місцевості, від об’єднаних громад і людей, які живуть у селах. Тому саме такі конкурси як «Неймовірні села України» стимулюють ці першочергові й важливі ініціативи. Вони згуртовують людей, у яких є розуміння того, яким буде цей розвиток, як використати потенціал і сильні сторони своєї території.

Такі конкурси — це можливість стати кращими, проявити себе. Безумовно, розвиток українського села пов'язується з процесами децентралізації. Треба розуміти, що чим далі, тим більше можливостей і відповідальності буде безпосередньо в селах, безпосередньо в руках самих людей. Саме від людей, від ініціативних об’єднаних громад буде залежати майбутнє українського села, у якого є ресурси і потужний потенціал.

Тарас Висоцький, генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу»

Сприяння розвитку сільських територій є одним із ключових елементів стратегії діяльності УКАБ на 2017-2019 рр. Ми переконані, що цей конкурс активно сприяє розвитку сільських територій через популяризацію ініціатив сіл у напрямку розвитку туризму та підвищення благополуччя місцевого населення, а також діяльності громад, котра спрямована на покращення економічного, екологічного стану і інфраструктури територій в цілому.

Оскільки конкурс має загальнонаціональний формат, для учасників це чудова можливість гучно заявити про себе на всю Україну, це по-перше. По-друге, конкурс дає перспективи учасникам продати свої ідеї потенційним інвесторам та залучити додаткові кошти в свій розвиток. І по-третє, переможці конкурсу отримують фінансові та заохочувальні призи.

Враховуючи краще екологічне благополуччя в порівнянні з міськими територіями, ми передбачаємо, що в перспективі 10-15 років буде відбуватись повернення жителів міст до життя на сільських територіях. Саме тому ми з упевненістю дивимось на довгострокову майбутню перспективу розвитку українського села.

Олександр Почкун, генеральний директор ТОВ «Бейкер Тіллі Україна»

Ми долучились до проекту «Неймовірні села України 2018» для того, щоб сприяти розвитку сільського господарства, зеленого туризму, популяризації нашої культурної спадщини та традицій.

В учасників даного проекту є можливість показати всю красу свого села, привернути увагу до актуальних проблем у сільському господарстві, сприяти залученню інвестицій, привабити представників бізнесу та просто показати, наскільки красива, багата на ресурси та різноманітна наша країна. Україна — це не лише промислові міста-гіганти, а й кожне маленьке містечко, село, які роблять нашу країну настільки прекрасною, якою вона є.

В українських сіл є майбутнє, але тільки якщо вони знайдуть стержень, навколо якого об’єднаються, який буде надавати сили і наснаги та буде конкурентний порівняно з іншими альтернативами.

Владислава Рутицька, член Національної ради реформ, віце-президент SigmaBleyzer і AgroGeneration

  

Україна — аграрна країна з величезним сільськогосподарським потенціалом. Я вважаю, що цей конкурс має важливе значення для процесу розвитку сіл, це ініціатива, яка відкриває нові можливості та горизонти для втілення достойних бізнес-ідей.  

Адже багато гарних бізнес-рішень, особливо від молодих підприємців, «заморожуються» ще на стадії написання бізнес-плану за відсутності знань про те, як і де шукати інвестора.

Щодо подальшого розвитку села, то я вважаю, що малим фермерам доцільно об’єднуватись у кооперативи. Треба розвивати напрямок екотуризму та, звичайно, боротись із корупцією сільських та обласних рад.

Анатолій Циркун, директор УКАБ-сервісу, генеральний директор агентства AgriEvent, керівник агентства AgriTravel

 

Такі проекти як «Вишиваний Шлях» та «Неймовірні села України» допомагають розкрити туристичний потенціал України для її громадян і для мандрівників з усього світу. Вони стимулюють регіональний розвиток, особливо сільських територій, покращують бренд країни.

Села-учасники проектів мають змогу показати свою неймовірність. Зрозуміло, що не всім селам випала нагода «народитися» біля чудес природи або стати свідками культурних чи історичних подій. Утім, це не означає, що у цих сіл немає шансів зацікавити туристів, адже все в руках їхніх мешканців.

Вже є багато історій успіху сільського зеленого туризму в селах, які забуті Богом: мова йде про звичайний відпочинок у сільській місцевості, куди за омріяним релаксом їдуть усе більше жителів мегаполісів, які мріють пожити зовсім іншим життям.

Сільський туризм — це чудовий шанс врятувати села, які знаходяться під загрозою зникнення. Роблячи ставку на розвиток зеленого туризму, збереження традицій та поступову модернізацію, українські села отримують заповітний шанс залишитися на карті.

Ігор Абрам'юк, директор з розвитку Асоціації об'єднаних територіальних громад

Виявлення, підтримка та промоція самобутності, неймовірності села — дуже важлива і потрібна справа, у якій обов’язково слід брати участь. Оскільки конкурс спрямований саме на це, то для асоціації було цілком очевидним рішення про те, щоби взяти участь у його підтримці.

Як правило, пряма матеріальна винагорода не є головною вигодою від участі в подібних конкурсах. Головним є те, що село побачать, селом зацікавляться (і навіть вразяться!) люди й організації, які може би й ніколи про це село не дізналися. І найголовніше: люди в селі, які будуть задіяні до роботи над конкурсною ідеєю, самі у процесі стануть іншими. І цілком можливо, вже без жодних винагород самостійно успішно втілять задумане.

Відродження українського села (як би не банально звучала ця фраза, яку дуже люблять повторювати політики, особливо під час чергової виборчої кампанії) — це шлях до національного успіху. Але це має бути справжнє, а не бутафорне відродження. І таке відродження нині починається — насамперед у тих селах, що увійшли до складу спроможних об’єднаних громад.

Микола Непом'ящий, керівник адміністративного відділу Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад

Враховуючи, що села та селища відіграють й будуть відігравати значну роль в економічному та духовному розвитку нашої країни, вважаємо за важливе проведення заходів, направлених на підняття свідомості як представників органів місцевого самоврядування, так і мешканців громад задля синергії спільних зусиль на розбудову і покращення життя у сільський місцевості. А саме ВАССР є об’єднуючою ланкою основної частини сільського та селищного самоврядування в Україні, й інтереси громад в розбудові сільських територій напряму пов’язані з діяльністю асоціації.

Конкурс може стати ініціативою та поштовхом до активізації розвиткових процесів, збереження ідентичності, культурної спадщини, розвитку підприємництва та економічного зростання. 

Усунення дискримінаційного становища індивідуальної трудової зайнятості перед іншими учасниками господарювання, із відповідними преференціями в усіх площинах — у податкових пільгах, у прямій підтримці, у доступі до знань і до організованого ринку, надання можливості самостійно формувати економічну стратегію розвитку, бюджет, соціальну та інші складові — дасть можливості перспективного розвитку українського села.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua