Інноваційний бізнес на тропічних раках

25 червня 2018, 06:51 13509

Вони називаються австралійськими, але спокійно приживаються в умовах благодатного українського півдня — Херсонської області. Тропічних раків дослідили науковці Херсонського державного аграрного університету (ХДАУ) і тепер рекомендують до вирощування в Україні.

«Кафедра водних ресурсів у нас з’явилася першою в Україні майже 40 років тому. Зараз там багато молоді. Активно беруться за масу цікавих і навіть екзотичних досліджень. Раки — одне з них», — розповідає ректор ХДАУ Юрій Кирилов.

«Сучасний екологічний стан, різкі зміни вмісту і структури води, інтенсивний вилов негативним чином впливають на промислові запаси традиційного річкового раку, — пояснює завідуючий кафедрою водних біоресурсів і аквакультури ХДАУ Павло Кутіщев. — В цьому сенсі австралійський тропічний рак виступатиме альтернативою, що дозволить стримати негативний промисловий прес на дніпровських раків».

Чи швидко ростуть та інтенсивно накопичують м’ясо — такі головні показники взяли для своїх досліджень науковці, коли завезли перші партії австралійських особин.

«Завдяки комбінованій технології, яку ми пропонуємо, можна отримати гарний результат вже протягом одного року», — задоволений ходом практичних досліджень Павло Кутіщев.

Взимку маточне поголів«я раків утримується у лабораторних умовах університетської науково-дослідної лабораторії «Перспективи аквакультури». Згодом молоде покоління випускається у стави, де вони не потребують додаткового харчування.

«Це фішка Херсонщини та й усього українського півдня — сприятливий клімат, родючі ґрунти. Такі умови дозволяють не годувати раків, вони забезпечені природною кормовою базою, 70% якої — рослини», — пояснює завідувач профільною кафедрою.

Австралійські (до речі, набагато крупніші) особини чудово адаптуються до українських умов, почуваються комфортно і розмножуються.

Основною вимогою для їх утримання є відповідна температура води на рівні 20-25 градусів. Стави для вирощування повинні бути спускними і оновлюватися.

«У ставах раки утримуються впродовж 4-5 місяців і після цього вже мають середню товарну масу 70-110 г. Деякі екземпляри сягали 180-250 г», — уточнює Павло Кутіщев.

Для порівняння: середній річковий рак в Україні мусить рости 5-6 років, доки набирає товарну масу на рівні 70 г.

Найкомфортніша температура для вирощування австралійського рака — 25 градусів. Граничні межі: менше 11 і більше 36 градусів.

Технологія вирощування австралійських раків у Херсонській області потрапила до збірки інноваційних розробок України в 2017 році Кабінету Міністрів України.

Науковці нарощують маточне поголів«я. За угодами з підприємцями можуть поставляти його у господарства, супроводжуючи фаховими консультаціями з технологій догляду.

«Приємно, що наш благодатний край славиться не тільки традиційними зерновими та олійними культурами, але може відзначитись й екзотичними цікавинками, які дадуть достойний прибуток вітчизняному агробізнесу», — говорить ректор ХДАУ Юрій Кирилов.

Аналітики твердять, що сьогоднішній ринок раків в Україні поки що далекий від насичення. Очікується непогана рентабельність. Інвестиції у бізнес на австралійських раках, за дотримання новітніх комбінованих технологій, обіцяють окупитися впродовж перших двох років.


Ірина Садова, AgroPortal.ua