Соняшник і кукурудза в топі: Україна нарощує виробництво зерна

14 липня 2025, 05:48 945

1 липня розпочався аграрний сезон 2025/2026. На українських полях активно зростають культури нового врожаю. За прогнозами Української зернової асоціації (УЗА), виробництво зернових і олійних сягне 83 млн т, що на 4 млн т більше, ніж попереднього сезону. Водночас експорт зросте на 3,3 млн т і становитиме 50 млн т.

Президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов на зустрічі з журналістами зазначив, що приріст урожаю зернових і олійних насамперед відбудеться за рахунок посівів кукурудзи.

Микола Горбачьов, президент Української зернової асоціації

Кукурудза дуже добре виглядає на полях, жодних ризиків на сьогодні немає. Єдине, що через погоду може затриматися збір урожаю. Якщо раніше деякі господарства у вересні починали збирати кукурудзу, то цього року її жнива розпочнуться, ймовірно, наприкінці вересня – на початку жовтня. 

У асоціації оптимістично дивляться на майбутній урожай качанистої. Якщо катастрофічно не вплине погода, то Україна зможе виростити 29,26 млн т, при цьому експорт зросте до 24 млн т. У сезоні 2024/2025 було 25,94 млн т і 21,4 млн т відповідно.

Урожай пшениці очікують приблизно на рівні минулого сезону — 22,5 млн т, при цьому експорт культури потенційно можливий на рівні 16,5 млн т.

«Цього року ми підписували меморандум з Мінагрополітики, де погодили, що ефективний експорт пшениці має складати 16,2 млн т, і це не заподіє шкоди продовольчій безпеці держави. Але ми не досягли цих показників, не вдалося експортувати навіть 16 млн т, а лише 15,5 млн т. Це через те, що Україна дуже інтегрована у світовий економічний простір, і коли залишається небагато зерна, фермери за нього хочуть більшу ціну, а альтернативу українському зерну можна придбати в інших країнах дешевше. Я думаю, що якби врожай був меншим, то і експорт знизився б навіть без адміністративного впливу держави», — пояснює президент УЗА.

По ячменю очікують, що врожай буде приблизно 5 млн т, експорт складе 2,3 млн т. Ці показники залишаються майже на рівні минулого сезону, але цього року активізувався Китай, який закуповує ячмінь, що для України є дуже хорошою перспективою.

Ріпак погано перезимував цього року, тому дуже багато сільгоспвиробників пересівали культуру або передисковували землі, які потім засівали соняшником і кукурудзою. Саме тому прогнози УЗА щодо виробництва цих двох культур підвищені. Очікується, що виробництво ріпаку в сезоні 2025/2026 буде на рівні 3 млн т, а експорт складе 2,6 млн т.

Щодо соняшнику, то його виростять майже 15 млн т, торік прогнозували 12,7 млн т. Крім того, переробних заводів в Україні набагато більше, ніж виробляється соняшнику, тому не буде жодних проблем, аби переробити культуру та продати її, вважає Микола Горбачьов. На світових ринках також немає проблем із реалізацією соняшникової олії, а Україна є найбільшим її виробником у світі.

Сої в новому сезоні прогнозують 6,2 млн т, при цьому експортується 4 млн т.

Обмеження завдають збитків агросектору

У парламенті зареєстрований законопроєкт, у якому йдеться, що мито на вивіз ріпаку складе 10%, але сільгоспвиробники його не платитимуть. Сплачувати мито будуть лише трейдери, які купують урожай у аграріїв. 

Микола Горбачьов, президент Української зернової асоціації

Ми як асоціація, яка об’єднує учасників агроринку, завжди проти таких обмежень, адже це ставить у нерівні умови трейдерів, сільгоспвиробників, переробників. Київська школа економіки проводила дослідження і надала обґрунтування, що такого типу обмеження приносять агросектору лише збитки. Згадаємо попередні «соєві правки», які ввели у 2017 році. Вони призвели до зменшення посівних площ під соєю. Щоб такого не сталося з ріпаком, ми від асоціації подали звернення до уряду та парламенту, що не підтримуємо такі правки, адже це призведе до зменшення виробництва і, відповідно, створення продукції з доданою вартістю.

Зернові культури ще не розкрили свій потенціал на повну

Традиційно в Україні найкраща за якістю та врожайністю пшениця зростає в центральній частині. Але за останні 20 років клімат змінився, і ті площі, які на заході країни вважалися непридатними для вирощування пшениці, наразі колосяться, і культура там дуже добре виглядає. 

Пшениця залишається досить прибутковою. Микола Горбачьов переконаний, що Україна не реалізувала свій потенціал у її вирощуванні сповна, оскільки середня врожайність складає приблизно 4,5 млн т.

«Якщо подивитися на Францію, то там вирощують до 8 млн т пшениці, а в Британії, де глина і каміння, збирають 15 млн т. Тому в України є технологічний потенціал збільшити виробництво вдвічі. Потрібно працювати з селекцією, застосовувати новітні технології вирощування», — зауважує президент УЗА.

Вирощування кукурудзи сьогодні прогнозують на рівні 29,2 млн т, тому є величезний потенціал, аби нарощувати можливості. На думку Миколи Горбачьова, північні та західні області будуть найбільшими виробниками цієї культури. Крім того, Україна має великий потенціал до збільшення її врожайності, яка раніше становила 3 т/га, а сьогодні — 7 т/га. Знову ж таки, збільшити виробництво кукурудзи вдвічі можливо лише завдяки використанню новітніх гібридів і технологій.

В УЗА сформували прогноз на 5 років щодо потенціалу зернових і олійних загалом. Україна навіть без повернення окупованих територій здатна виробляти в середньому 94 млн т зернових і олійних культур. У такому разі експорт може скласти приблизно 62,1 млн т. Якщо ж вдасться повернути території, то виробництво сягатиме 110,6 млн т зернових і олійних (до війни — 107 млн т), а експорт складе приблизно 78,5-80 млн т.

Логістичний прогноз і ціни на перевалку оптимістичні

Майже всі товари Україна вивозить через морські порти. На Дунай стало їхати невигідно, оскільки залізниця туди прямує на 300 км далі, й за це потрібно додатково платити. Автотранспортом також вартість більша. А якщо порахувати фрахт, то максимальний тоннаж судна, яке йде з Дунаю, — 5 тис. т, а з Одеси можна відправити 25 тис. т. Різниця буде в $10 на 1 т, тому Одеса більш вигідна завдяки фрахту, оскільки великі судна в перерахунку на 1 т коштують дешевше.

Микола Горбачьов, президент Української зернової асоціації

Ціни на фрахт сьогодні прийнятні, Україна вийшла на той рівень, коли може конкурувати з сусідами. Ще пів року тому ми були неконкурентоспроможними, і фрахт від країн-сусідів був дешевшим на $8/т, але ми все одно експортували. Сьогодні ж ситуація покращилася, ціни знизилися. Це відбулося тому, що держава розробила механізми для страхових компаній. Якби цей крок не зробили, то всі кораблі, які би заходили в Україну, включали би у ціну всі ризики.

У асоціації не очікують, що перевезення залізницею буде дорогим. Ціни на вагони будуть стабільними, вагонів наразі 28 тисяч, і це дуже багато. Тож Україна запросто може перевезти прогнозовані 50 млн т, що не створить жодних проблем. За словами Миколи Горбачьова, сьогодні ми змогли би перевезти приблизно 70 млн т зернових і олійних культур без проблем, навіть без участі Миколаївського морського порту, але надія, що він запрацює, все-таки є.

Спостерігаються дуже великі ризики для власників портових терміналів. Через це вони за останні 2 роки збільшили вартість перевалки зерна, яка зросла з $9 до $20/т, а іноді сягала $24/т. Сьогодні можна знайти перевалку приблизно за $9/т в портах Великої Одеси. На це вплинули страхові компанії, які можуть страхувати портові термінали, ризики. Також Україна будує потужності, збільшилася кількість операторів, які здатні перевантажувати зерно.


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua